MEMOfestival 2018

Fotogalerie Archiv 2018 Prosinec 2018 MEMOfestival 2018

DEN PRVNÍ
13. 12. 2018

Budování zmaru, léta padesátá

Přehlídku divadla reminiscence v DS Chodov zahájilo interaktivní představení Budování zmaru. Scénická koláž vzpomínek na léta padesátá se opírala především o méně často připomínané události, jakými například bylo přejmenování ulic či názvů měst. Ovšem nechyběla témata jako kolektivizace, nespravedlivá vykonstruovaná justice, emigrace a důsledky znárodnění. Studenti a senioři, kteří tvořili publikum, si navzájem vypomáhali v navazujících otázkách a řešení situací.

"Moc pěkné a poučné. Zvlášť pro mladou generaci, si myslím, je tato forma vzpomínání velmi prospěšná. Skvělé. Děkujeme."

Anna V. / Hana B.

Představení vytvořené na základě vzpomínek pamětníků na první dámu Hanu Benešovou. Opírá se o desítky veršů, knih a prázdný kočárek.

Kdo byla Anna Vlčková a koho představovala Hana Benešová? Může žena stín žít bez svého světla, když náhle zhasne?

"Díky tomuto představení mám touhu dovědět se mnohem více o Haně Benešové."

"Během představení jsem měla pocit, že ji zase vidím - jako tehdy, když jsem ji zahlédla na Sokolském sletu."

"Byla to jen hodina v divadle, ale uvěřila, že Hana Benešová přede mnou ožívá."

"Vzpomněla jsem si na návštěvu Sezimova Ústí, kdy nás Hana Benešová pustila do zahrady, abychom vzdaly hold u hrobu pana prezidenta."

"Moje maminka potkávala paní Hanu v Říčanech u Prahy. Byla krásná a elegantní. Díky ní si maminka koupila rukavičky, jako měla paní prezidentová."

Hrály: Hana Strejčková a Alena Štěpánová

DEN DRUHÝ
14. 12. 2018


Zchlazení jara

Představení minutu po minutu mapuje události Srpnové okupace v Československu. Pamětníci dnů 20.-22. 8. 1968 ožívají skrze své příběhy situované do načrtnutého prostoru připomínající Vinohradskou třídu, ulici odhodlání, boje a odvahy. 

Obě dopolední reprízy propojily skupiny žáků a studentů a seniory ke společným úkolům navazujícím na zhlédnuté představení.

"Připojujeme se k pochvale inscenace a souhlasíme, že na tuto dobu nesmíme zapomenout."

"Moc se nám to líbilo. Studenti byli také nadšení. Dalo jim to jiný pohled na dějepis, akční, zajímavý. Kdyby to bylo pojízdné divadlo, tak by se to mělo hrát na školách jako zájezdovka, aby to vidělo co nejvíce lidí."

Hráli: Hana Strejčková, Filip Novák, Alena Štěpánová, Ondřej Dudek, Slávka Slivoňová, Ester Valtrová
Fotografie: Pavlína Šimáčková a Vít Hloušek

Sestry/Eliška

Představení o perzekuci řádových sester během 20. století. Samy proti dvěma totalitám. Příběhy nezlomného hrdinství, víry a milosrdenství. 

Inscenace vznikla za spolupráce FysioART a řádku Školské sestry OSF. 

"Děkuji za všechna představení. Ta přehlídka ve mně skutečně vyvolávala vzpomínky. Netušil jsem, jaká síla je v reminiscenci."

"Díky SESTRÁM  a všem,  kteří se na představení podíleli. S úctou a obdivem."

"Krásně zpracované pojetí, jednoduše zážitek."

"Dojemné predstavenie plné vzpomienok naplněných láskou a túžbou..."

"Pro mně nejsilnější divadlo, jaké jsem za poslední dobu viděla. Možná i tím, že se to fakt stalo."

DEN TŘETÍ
15. 12. 2018

222 a 2 příběhy 20. století

Celý den patřil příběhům z knihy 222 a 2 příběhy 20. století. Co prostor, to jedno desetiletí. Na třiadvacet účinkujících vystřídalo na padesát postav napříč stoletím. Diváci měli možnost projít si cestu od vzpomínek na setkání s profesorem Masarykem až k Sametové revoluci. Mezníky historie poskládané z autentických příběhů pamětníků žijících v DS Chodov do divadelní formy převedla autorka Hana Strejčková. Jaké tedy bylo „naše“ století? Rozhodně plné hrdinství, lidskosti, ale k životu patřila i zrada, lež, závist, hlad i strach – byla to doba, která často upírala svobodu, ale přesto nezabíjela naději. Lidé žili, pomáhali si, i když nebylo vždy veselo. A takové bylo i představení – různorodé, barvité, akční a emočně vypjaté, ale také milé, rozhodně vzpomínkové a vzpomínky probouzející.

"Silná procházka. A v tom jsme žili. Pamatuji si hlavně na válku a pak ty padesátky. Ale museli jsme žít."

"Moc se mi líbil ten moment ze šedesátých let, který vyvrcholil scénou vzpomínky na Jana Palacha."

"Nejvíc na mne zapůsobila scéna s jeptiškami v kapli. V té době se o tom moc nevědělo. Ale my to věděli, protože najednou zmizely."

"Bavilo mě to víc než dějepis ve škole. I proto, že jsem si v tom mohla zahrát dětské role."

"Je zvláštní slyšet svůj příběh v divadle. Najednou jsem si uvědomila, že ten příběh bude žít, i když já už tu nebudu. A to je dobře."

"Je skvělé, že to bylo i veselé!"

"Ta tajná redakce se vám povedla. To bylo jako opravdu. Vzpomínám si, že jsme rádi četli a dobrých knížek bylo málo, tak se prostě opisovali a sháněli kdekoliv."

Křest knihy

Křest knihy 222 a 2 příběhy 20. století se stal pomyslným vyvrcholením festivalu vzpomínek. Publikaci autorky Hany Strejčkové sestavené ze vzpomínek seniorů a jejich blízkých pokřtil její patron pan Tomáš Töpfer, patron DS Chodov pan Otakar Brousek ml. za přítomnosti paní ředitelky DS Chodov Ilony Veselé. 

Události se zúčastnili obyvatelé Domova pro seniory Chodov, jejich příbuzní, blízcí, také dobrovolníci a zaměstnanci, ale také diváci zblízka (například senioři z Prahy) i daleka (až z pohraničí a Moravy). 

Fotografie: Pavlína Šimáčková

DEN ČTVRTÝ
16. 12. 2018

Pod křídly andělů

Vánoční příběhy inspirované vzpomínkami seniorů situované do jedné pohádkové vesničky. Blízko je les a v něm zimní skřítek, nedaleko dům babičky a v něm hodná paní stále plete, o kousek dál domeček bílých kočiček a pak tu ještě bydlí rodina. A nade všemi poletují andělé. Tradice Vánoc všemi smysly a pro diváky všech generací. 

Interaktivní pohádku navštívilo publikum od tří do pětadevadesáti let. Do kaple Domova pro seniory Chodov našly cestu děti s rodiči i místní obyvatelé.

"Ta pohádka voněla a chutnala po cukroví, mimochodem bylo moc dobré!"

"Mě se nejvíce líbilo, že nás ta babička z ovčího rouna pohladila." 

"Bavil mě zimní skřítek, že nechává po sobě stopy jako knoflíky."

"Dlouho se mi nestalo, že bych plakala. Bylo to dojemné."

Média

Reportáž Praha TV

Český rozhlas
O MEMOfestivalu hovořila v Českém rozhlase, na stanici Vltava v pořadu Mozaika MgA. Hana Strejčková, autorka projektu. (zde od 13.29 minuty).

Pražský deník

Web MČ Praha 11 a časopis Klíč


Fotoalbum

kalendář akcí

leden 2019

Po Út St Čt So Ne
31
1 2 3 4 5 6
7 8
9
10 11 12 13
14 15
16
17 18 19 20
21
22
23
24 25 26 27
28 29
30
31 1
2
3

představení domova

Virtuální prohlídka

Časopis Chodováček

archiv časopisu

Člen APSS ČR

461 995 návštevníků webu
zřizovatel
partneři