Natáčení dokumentárního filmu

Fotogalerie Archiv Archiv 2019 Červen 2019 Natáčení dokumentárního filmu

V červnu 2019 oslovila náš Domov mladá režisérka, působící v rámci spolku Inventura, kde vede Filmovou dílnu pro seniory. Jedním z cílů dílny je pokusit se přispět k tomu, aby senioři byli v naší společnosti vnímáni jako lidé velmi rozmanitých osobností a životních příběhů, kterým stojí za to naslouchat a kteří právě formou filmového média zprostředkovávají svou osobitou životní zkušenost a názory. 

Režisérka Tereza Daniell Adámková projevila zájem u nás natáčet část ze svého připravovaného filmu. Jedná se o celovečerní dokumentární film o důstojném životě ve starším seniorském věku a především o tématu přechodu z vlastního domova do domova pro seniory. Seniorské filmařky ze zmiňované dílny se na dokumentu podílejí jako kameramanky, částečně zvukařky, ale především jako tvůrkyně tématu a scenáristky, částečně i režisérky - převážně samy vybírají témata i protagonisty do filmu. Jejich vlastní příběhy a postoje jsou ve filmu zpřítomněny tím, že například samy vedou rozhovory se seniory, kteří téma řeší nebo i rozkrývají vlastní osobní příběh, který se váže k tématu.

V našem Domově pak štáb složený z kameramana, zvukaře, režisérky a hlavní protagonistky filmu paní Vlasty, natáčel po dobu jednoho dne část filmu, kde představitelka Vlasta přichází žádat o informace a objasnění procesu přijetí do domova. Prošla s naší sociální pracovnicí celý proces od dotazu na žádost, přes prohlídku Domova až po informace k životu v Domově. Natáčení bylo doplněno rozhovorem s paní ředitelkou, která objasňovala zájemkyni o pobyt v Domově řadu dalších otázek ať již přímo k pobytu nebo obecně na situaci v oblasti péče o seniory.

Záměrem filmu je rozptýlit stereotypy, ukázat jak přechod do domova probíhá z obou stran otevřeně a bez předsudků.

Fotografie: Pavla Masopustová


EDIT 2020


V dokumentárním filmu Stopa v hlavě dvě seniorské filmařky Jana (62) a Vlasta (70) se svými ručními kamerami přemýšlejí o tom, jak se život starého člověka promění, když začne být závislý na druhých. Jaké kompromisy musí on a jeho okolí podstupovat? A je možné žít i bez velkých osobních obětí zbytku rodiny i nadále důstojně? Záměrem filmu je otevřeně a bez předsudků otevřít debatu o tom, v jakých podmínkách senioři v ČR obvykle tráví poslední léta svých životů.

Premiéra filmu Stopa v hlavě se odehraje ve spolupráci spolku Inventura a projektu Neztratit se ve stáří Sue Ryder. Po projekci bude následovat debata s postavami filmu a odborníky z Neztratit se ve stáří, cílem debaty bude poukázat na možné alternativy v českém systému k pobytům v institucích, které jsou často seniory i jejich blízkými chybně vnímány jako jediná možnost.

PRODUCENT filmu spolek INVENTURA vznikl v listopadu 2005 s cílem pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním hendikepem a integrovat tyto lidi do společnosti skrze podporu a zviditelňování jejich umělecké činnosti. Od roku 2014 pracuje s novou cílovou skupinou - akčními seniory – ve filmové dílně na tom, aby lidé vyššího věku byli častěji vidět a slyšet ve veřejném prostoru nad rámec stereotypizujících reprezentací.

PARTNER premiéry, která proběhne 1. 10. 2020, je právě náš Domov, ve kterém se část dokumentu natáčela v červnu 2019. Informace o natáčení můžete číst výše a fotografie si prohlédnout dole v sekci.

 


Fotoalbum

kalendář akcí

prosinec 2021

Po Út St Čt So Ne
30 1 2
3
4 5
6
7 9 10 11 12
13
14 15 16 17 18 19
20 21
22
23 24 25 26
27 28 30 31 1 2

představení domova

Virtuální prohlídka

Časopis Chodováček

archiv časopisu

Člen APSS ČR

1 346 411 návštevníků webu
zřizovatel
partneři