MEMOfestival 2019

MEMOfestival 2019 den po dni...

DEN PRVNÍ

V Domově pro seniory Chodov byl ve středu 4. 12. slavnostně zahájen 3. ročník MEMOfestivalu s podtitulem „Od vzpomínky k divadlu, od divadla k člověku“. Přehlídku reminiscenčního divadla důstojně otevřela ředitelka DS Chodov Mgr. Bc. Ilona Veselá. Podporu mezigeneračnímu projektu přijela vyjádřit i předsedkyně Výboru pro sociální politiku ZHMP Mgr. Eva Horáková. Velmi početné publikum z řad místních obyvatel, zaměstnanců a vedoucích pracovníků, veřejnosti včetně studentů a pražských seniorů si na úvod díky literárním vzpomínkám oživilo 50. a 60. léta 20. století. Scénické čtení hereckých osobností Tomáše Töpfera, patrona festivalu a Otakara Brouska ml., patrona Domova potěšilo všechny přítomné. Večer patřil hudebním vzpomínkám v interpretaci pěveckého sboru Hafotet.

MEMOfestival dává životu jednotlivce nejvyšší význam, zasazuje jej do sociálně-historického kontextu, abychom mohli optikou dneška procítit minulost, která utvářela podmínky k životu našich současných klientů. Kvalitní péče o duši člověka znamená znát jeho výchozí bod, životní peripetie, historické souvislosti. Projekt propojuje nejen generace, ale i klienty s pečovateli, pracovníky s rodinnými příslušníky, veřejnost se sociálními službami, seniory s uměním.

„Vzpomínky působí na naši duši v jakémkoliv věku. A pokud si i po letech „něco“ pamatujeme, pak to musela být chvíle naplněná emocemi a náš „všední“ příběh pak rozhodně nebyl každodenním. Skrze vzpomínky se snažím seniorům vrátit pocit, že jejich život rozhodně stál za to,“ říká autorka projektu MgA. Hana Strejčková. 

MEMOfestival se koná pod záštitou radní hl. města Prahy paní Mileny Johnové a starosty MČ Praha 11 pana Jiřího Dohnala, za podpory Hlavního města Prahy, MČ Praha 11 a Nadace ČEZ.

DEN DRUHÝ

2:0 4:3 Zvítězili jsme!

Druhý den MEMOfestivalu připomněl hokejová vítězství československého hokeje v Grenoblu a Stockholmu na konci 60. let. A na pozadí znovuobrozené národní hrdosti se zároveň s příjemným nadhledem odvíjela historie rodiny vysídlené do česko-německého pohraničí. Dopoledne tým pod vedením režisérky Hany Strejčkové odehrál dvě představení pro smíšené publikum s dvěma navazujícími dílnami, v nichž se „mezigenerační družstva“ vracela do reálií 20. století. V podvečer bylo představení věnováno seniorům a veřejnosti.  „Jsem ráda, že se můžeme vaším prostřednictvím vrátit do svého mládí, poděkovala na závěr devadesátiletá divačka.“ Na inscenaci „2:0 4:3“ spolupracovali: Filip Novák, Petr Horák, Jean-Marie Amez-Droz, Matěj Pour, Lukáš Veselý, Tomáš Strejček, Helena Machová, Ester Valtrová, Alena Štěpánová.

DEN TŘETÍ

Hold lidskosti

Třetí den MEMOfestivalu v Domově pro seniory Chodov vzdal hold lidskosti – duchovním, kteří byli za totalit pronásledováni. Dramaturgie festivalu věnovala celý den závažným mezníkům československé historie. Smíšené mnohogenerační publikum zhlédlo výjimečnou inscenaci Půlnoc v pohraničí o vyklizení klášterů v roce 1950. V rámci dílen pak studenti pracovali se zašifrovanými texty a poznávali, co znamenala cenzura tisku v minulém století. Podvečer byl věnován inscenaci Sestry o perzekuci řádových sester napříč 20. stoletím. Představení přijela podpořit a požehnat mu i S. M. Zdislava Nosková. „Shlédla jsem obě představení, plakala jsem, a taky obdivovala herce, jak věrně dokážou navodit tíseň 50. let. Díky nim jsem si uvědomila, že už jen žít v té době, bylo hrdinstvím. Jsem za dnešní divadelní zážitky opravdu vděčná. Mohla jsem vidět silné divadlo, “ poznamenala divačka. 

DEN ČTVRTÝ

Vzpomínky v akci

Čtvrtý den MEMOfestivalu poukázal na pestrost životů, přinesl uvolnění, zábavu a příjemné chvíle. Odpolední pořad Stolytelling, interaktivní muzeum vzpomínek, nabídl nejen možnost vyprávět, ale také se seznámit díky podobným zájmům a zážitkům s ostatními obyvateli. Publikum sestávalo jak ze seniorů, tak z mladé generace, jejich vnoučat či blízkých návštěv. Program vystavěný z palety reminiscenčních technik doplňoval zpěvem a hudbou kytarista František Korčák. Diváci se stali aktivními účastníky, jenž se inspirovali jak předměty, tak oděvy, příběhy z knihy 222 a 2 příběhy 20. století… „Bylo to skvělé. Nečekaná úprava divadelního sálu mě osobně hodně překvapila. Mělo to nápad a seznámila jsem se s paní, která taky ráda cestovala.“ Program, na němž se podíleli i profesionální herci a děti z dětského divadelního studia, byl dle ohlasů výborným zpestřením odpoledne.

Podvečerní Retro tančírna se díky pomyslnému stroji času konala v rozmezí let 60. až 80. Návštěvníci „taneční kavárny“ tančili (i vsedě), vyprávěli a zpívali. „Prostě perfektní den,“ řekla na závěr seniorka, která - stejně jako ostatní - nechtěla ani odejít.

DEN PÁTÝ

To byla krásná vzpomínka

Pátý den MEMOfestivalu vdechl divákům do duše radost. Dospělí i děti s potěšením shlédli vánoční pohádku Hanky Strejčkové Pod křídly andělů. V publiku zasedli jak praprarodiče tak jejich prapravnoučata, a rodiče s dětmi všech věkových kategorií. „To bylo tak miloučké, heboučké,“ svěřila se spontánně divačka z řad seniorů, že představení viděla již potřetí: „A pokaždé mě dojme, dodala.“


Navazující představení Letokufr bylo určeno starším dětem a dospělým. Rozpracovalo téma emigrace po roce 1968 z pohledu dětí. Jak se cítí dítě, jehož maminka odešla do zahraničí s přesvědčením, že získat dcerku bude snadné? Soubor nelehké téma představil velmi citlivě, i když se někteří neubránili slzám dojetí.


Poslední den MEMOfestivalu příjemně vyplavoval emoce, lidé spolu sdíleli vzpomínky na uplynulé dny i události ze svého života. „Dnešním dnem do mne vstoupily Vánoce,“ šťastně poznamenala obyvatelka Domova. A druhá odpověděla: „Krásně jsme si to užili.“

Čtvrtý ročník MEMOfestivalu se bude konat opět za rok od 25. do 29. 11. 2020.

 

 


Fotoalbum

kalendář akcí

červenec 2022
Po Út St Čt So Ne
27 28
29
30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

představení domova

Virtuální prohlídka

Časopis Chodováček

archiv časopisu

Člen APSS ČR

APSS ČR logo

1 479 450 návštevníků webu
zřizovatel
Praha
partneři

Logo partnera Praha Logo partnera Mezi námi Logo partnera Europlasma Logo partnera Rigalli Logo partnera Kaleido Logo partnera Semileas Logo partnera PD Logo partnera Kimberly Logo partnera Tena Logo partnera Hartmann Logo partnera Mladí duchem Logo partnera Fysi