SEN JE CÍL

O nás / Aktuality / SEN JE CÍL

SEN JE CÍL

Chvíle výjimečného naplnění...

Život v Domově pro seniory může být radostnou a naplněnou etapou našeho života, pokud si i my sami dovolíme ještě stále snít. Vlastní minulost je otisknuta ve zkušenostech a krásné vzpomínky jsou bohatstvím naší duše. Všední dny jsou naplněny běžnými činnostmi, starostmi, ale i štěstím. My všichni, nezávisle na tom, kým jsme a jaké máme schopnosti a dovednosti, můžeme pomáhat. Jednou z nejcennějších veličin našeho života je čas - i ten můžeme darovat. Náš projekt Sen je cíl poskytuje potřebným „výjimečný čas“ – čas na netradiční setkání, čas na milý a povzbuzující rozhovor, čas na příjemnou vzpomínku, čas být spolu a zažít něco nového, čas splnit si dávná přání a tužby.

"Jako malá jsem si přála pohladit koně. V 96 letech se mi to splnilo."

"Jsem akademická malířka a chtěla jsem zkusit grafiti."

"Miluji japonskou kulturu, setkání s umělcem z Tokia mi udělalo ohromnou radost." 

 

I vy se můžete stát mecenáši času výjimečnosti…

Máte touhu stát se mecenášem času? Inspirativní příběhy níže. 

 

Koordinátor projektu: MgA. Hana Strejčková

Kontakt: dramaterapie@seniordomov.cz

 

Zahrát si v seriálu

V neděli 26. ledna se třem obyvatelům DS Chodov splnil sen. Zapojili se do natáčení Ulice!

V Domově se totiž natáčely scény pro nekonečný seriál Ulice, ve kterých se objeví postavy jako paní Nyklová, nebo Růženka či Mário. 

Na "place", vytvořeném z místního divadelního sálu, se tak sešly herecké osobnosti paní J. Obermaierová, M. Ludvíková, J. Kniha, Z. Hadrbolcová, B. Mudrová a  další. Obyvatelé DS Chodov si zahráli v komparzu a podívali se tak hezky zblízka, jak natáčení seriálu probíhá. 

 

Stát se na chvíli modelkou 

"Celý život jsem o sebe dbala. Tyto šaty jsem celé upletla, vestu uháčkovala, mě to bavilo. A teď jsem je předvedla. To by mě ani ve snu nenapadlo, že s finalistkami soutěže krásy. Chtěla jsem si zkusit stát se modelkou a vidíte! Povedlo se mi to skoro v devadesáti letech."

V neděli 29. září se v Domově pro seniory Chodov konala módní přehlídka finalistek MISS České republiky 2019. Finalistky předvedly nádherné, ručně plisované sukně, sportovní oděvy a plavky. Součástí komponovaného programu byl i tanec, rozhovory, focení. Přehlídku moderovala úřadující MISS ČR 2018 Iveta Maurerová. Při závěrečném defilé pak bok boku s MISS ČR vstoupila i Helena Hudečková a prošla se po mole. Světla, fotoaparáty, úsměvy, potlesk, chvíle radosti a štěstí, zhmotněné krásy. I takové chvíle mohou však na dlouho přinášet radost. 

 

Láska k domovu a Bohu

"Vyrůstala jsem v rodině, v níž jsme se všichni měli rádi. Rodiče nás vychovávali přísně, ale s láskou a vedli nás k zodpovědnosti a pomoci bližnímu. Víra byla součástí našeho života. Přežili jsme válku, přišla totalita. Kostely ustoupily moci. Víra mi ale zůstala. Po pádu jsem si zlomila postupně oba krčky, přestala jsem chodit, dlouhé dny musím jen ležet. Víra mi pomáhá. Mým snem je setkávání s duchovní osobou. A pak se v Domově objevila S. M. Zdislava, řádová sestra. Přísluší k řádu Školských sester OSF a působí aktuálně v Brně, ale při cestách do Prahy se pokaždé staví. Věnovala mi knížku o Elišce Pretschnerové, opakovaně mi ji pak předčítá pracovnice domova. Za setkání se sestřičkou jsem vděčná."   

 

Láska k Japonsku

V prvním červnovém týdnu navštívil dvakrát Domov pro seniory Chodov japonský tanečník a mim Kennosuke Sagawa. Pedagog pohybu a divadla, který s uměleckými projekty cestuje po celém světe a v Tokiu vede kurzy tance a pohybu pro seniory, zavítal do Prahy. Paní Květa žila s manželem v 70. letech v Ósace. Doba prožitá v Zemi vycházejícího slunce se jí natolik zapsala do srdce, duše a vzpomínek, že setkání s umělcem, jenž odpovídal na všechny dotazy a porovnávali spolu dobu tehdy a dnes, ji naplnilo radostí. Vyprávěli si o péči o seniory v Česku a Japonsku, o kaligrafii, práci i výletech. Při jejich druhém setkání daroval paní Květě obrázek – kaligrafii. Babička pana Sagawy byla učitelkou kaligrafie. Tento znak vybral proto, že se inspiroval nádherným prostředím domova a příjemným setkáním.

 


Publikováno: 1. 7. 2020 Autor: Pavla Masopustová Sekce: Aktuality

kalendář akcí

srpen 2021

Po Út St Čt So Ne
26 27
28
29 30 31 1
3
4
5 6 7 8
9 10 12 13 14 15
16 17
18
19 21 22
23
24
25 26 27 28 29
30 31 1 3 4 5

představení domova

Virtuální prohlídka

Časopis Chodováček

archiv časopisu

Člen APSS ČR

1 260 460 návštevníků webu
zřizovatel
partneři