Polštářky pro radost aneb praxe má smysl

Také v domově potkáváte dívky a chlapce v žlutých tričkách? Či o vás tito „žluťásci“ přímo pečují?  Víte, o koho jde?

Jsou to žáci Odborného učiliště Vyšehrad, kteří se vzdělávají v oboru Pečovatelské služby a ve Vašem domově mají odborný výcvik z pečovatelství. Odborné učiliště Vyšehrad, které sídlí v centru Prahy, vzdělává žáky se zdravotním postižením, zejména lehkým mentálním postižením.

Odborný výcvik žáků oboru Pečovatelské služby je rozdělen do tří částí. Nejrozsáhlejší je část pečovatelství, druhou oblastí je příprava pokrmů a tou poslední je šití a údržba prádla. Oblast pečovatelství je realizována v prvním a druhém ročníku v domovech pro seniory a ve třetím ročníku v mateřských školách. Žáci si tak vyzkouší v reálných podmínkách a situacích péči o seniora i o dítě. Připravovat jednoduché pokrmy a zásady správného stolování se žáci učí ve školní kuchyni. Při výuce se seznamují s ručním šitím, poté se učí obsluhovat šicí stroj a následně i zhotovit jednoduché výrobky a naučí se i údržbu prádla, včetně praní a žehlení.

Při výuce žáci vyrábějí mimo jiné i jednoduché polštářky. Při jedné takové hodině žáci 2. ročníku hovořili o životě v domově a usoudili, že by možná svoje úsilí mohli využít pro potěšení klientů, o které v průběhu roku pečují. A tak vhodná motivace byla na světě. Každý vybral látku pro zvoleného klienta a zhotovil mu polštářek. Dne 5. 6. 2017 za asistence paní Mgr. Anny Tomčákové proběhlo společné předání polštářků vybraným klientům.

Radost měli všichni – klienti i žáci a ukápla i slzička. Žákům se podařilo propojit rukodělnou činnost se svým úsilím a empatií. Příležitost obdarovat druhé přinesla žákům silný prožitek úspěchu, který je v životě každého člověka velmi důležitý. Pochvala potěšila srdce. Odcházeli z Domova naplněni radostí a štěstím.

Pro školu je mnohaletá spolupráce s Domovem velmi cenná. Vážíme si vstřícnosti vedení domova a možnosti začlenit naše žáky do jeho chodu. Žáci tím získávají nácvik odborných dovedností v reálných podmínkách, situacích a v neposlední řadě mají možnost osvojit si pracovní návyky a chovat se mravně a zodpovědně. Všem zaměstnancům děkujeme za velikou míru tolerance, trpělivosti a předávání odborných znalostí, tolik potřebných pro jejich profesi. Věříme, že spolupráce bude úspěšně pokračovat i v dalších letech.

Všem klientům přejeme, aby se cítili v krásném prostředí domova spokojeně. A doufáme, že žákům odpustili nějakou tu chybičku, či nedostatek, vždyť přece „chybami se člověk učí“.

Za OU Vyšehrad
Mgr. Petra Kaňková
Učitelka odborného výcviku


Fotoalbum

kalendář akcí

červen 2024
Po Út St Čt So Ne
27
29
30 31 1 2
4
5
6 7 9
12
13 14 15 16
17 18
20
21 22 23
25
26
29 30

představení domova

Virtuální prohlídka

Časopis Listy z domova

archiv časopisu

Člen APSS ČR

APSS ČR logo

1 975 643 návštevníků webu
zřizovatel
Praha
partneři

Logo partnera Praha Logo partnera Mezi námi Logo partnera Europlasma Logo partnera Rigalli Logo partnera Kaleido Logo partnera Semileas Logo partnera PD Logo partnera Kimberly Logo partnera Tena Logo partnera Hartmann Logo partnera Mladí duchem Logo partnera Fysi