Natáčení dokumentárního filmu

V červnu 2019 oslovila náš Domov mladá režisérka, působící v rámci spolku Inventura, kde vede Filmovou dílnu pro seniory. Jedním z cílů dílny je pokusit se přispět k tomu, aby senioři byli v naší společnosti vnímáni jako lidé velmi rozmanitých osobností a životních příběhů, kterým stojí za to naslouchat a kteří právě formou filmového média zprostředkovávají svou osobitou životní zkušenost a názory. 

Režisérka Tereza Daniell Adámková projevila zájem u nás natáčet část ze svého připravovaného filmu. Jedná se o celovečerní dokumentární film o důstojném životě ve starším seniorském věku a především o tématu přechodu z vlastního domova do domova pro seniory. Seniorské filmařky ze zmiňované dílny se na dokumentu podílejí jako kameramanky, částečně zvukařky, ale především jako tvůrkyně tématu a scenáristky, částečně i režisérky - převážně samy vybírají témata i protagonisty do filmu. Jejich vlastní příběhy a postoje jsou ve filmu zpřítomněny tím, že například samy vedou rozhovory se seniory, kteří téma řeší nebo i rozkrývají vlastní osobní příběh, který se váže k tématu.

V našem Domově pak štáb složený z kameramana, zvukaře, režisérky a hlavní protagonistky filmu paní Vlasty, natáčel po dobu jednoho dne část filmu, kde představitelka Vlasta přichází žádat o informace a objasnění procesu přijetí do domova. Prošla s naší sociální pracovnicí celý proces od dotazu na žádost, přes prohlídku Domova až po informace k životu v Domově. Natáčení bylo doplněno rozhovorem s paní ředitelkou, která objasňovala zájemkyni o pobyt v Domově řadu dalších otázek ať již přímo k pobytu nebo obecně na situaci v oblasti péče o seniory.

Záměrem filmu je rozptýlit stereotypy, ukázat jak přechod do domova probíhá z obou stran otevřeně a bez předsudků.

Fotografie: Pavla Masopustová


EDIT 2020


V dokumentárním filmu Stopa v hlavě dvě seniorské filmařky Jana (62) a Vlasta (70) se svými ručními kamerami přemýšlejí o tom, jak se život starého člověka promění, když začne být závislý na druhých. Jaké kompromisy musí on a jeho okolí podstupovat? A je možné žít i bez velkých osobních obětí zbytku rodiny i nadále důstojně? Záměrem filmu je otevřeně a bez předsudků otevřít debatu o tom, v jakých podmínkách senioři v ČR obvykle tráví poslední léta svých životů.

Premiéra filmu Stopa v hlavě se odehraje ve spolupráci spolku Inventura a projektu Neztratit se ve stáří Sue Ryder. Po projekci bude následovat debata s postavami filmu a odborníky z Neztratit se ve stáří, cílem debaty bude poukázat na možné alternativy v českém systému k pobytům v institucích, které jsou často seniory i jejich blízkými chybně vnímány jako jediná možnost.

PRODUCENT filmu spolek INVENTURA vznikl v listopadu 2005 s cílem pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním hendikepem a integrovat tyto lidi do společnosti skrze podporu a zviditelňování jejich umělecké činnosti. Od roku 2014 pracuje s novou cílovou skupinou - akčními seniory – ve filmové dílně na tom, aby lidé vyššího věku byli častěji vidět a slyšet ve veřejném prostoru nad rámec stereotypizujících reprezentací.

PARTNER premiéry, která proběhne 1. 10. 2020, je právě náš Domov, ve kterém se část dokumentu natáčela v červnu 2019. Informace o natáčení můžete číst výše a fotografie si prohlédnout dole v sekci.

 


Fotoalbum

kalendář akcí

únor 2024
Po Út St Čt So Ne
30 1 2 3 4
5
7
8 9
10
11
12 15 16 17 18
20 24 25
26 27
28
29 1 2
3

představení domova

Virtuální prohlídka

Časopis Listy z domova

archiv časopisu

Člen APSS ČR

APSS ČR logo

1 882 092 návštevníků webu
zřizovatel
Praha
partneři

Logo partnera Praha Logo partnera Mezi námi Logo partnera Europlasma Logo partnera Rigalli Logo partnera Kaleido Logo partnera Semileas Logo partnera PD Logo partnera Kimberly Logo partnera Tena Logo partnera Hartmann Logo partnera Mladí duchem Logo partnera Fysi