INFORMACE Z DOMOVA

O nás / Aktuality / INFORMACE Z DOMOVA

INFORMACE Z DOMOVA

Co se děje v Domově

29. 5. 2024

Novinky z domova Pyšely

Konec dubna byl v domově ve znamení tradičního pálení čarodějnic, které se letos muselo obejít bez ohně, ale nechybělo tradiční zpívání při kytaře, opékání buřtů a pochutnání si na vychlazeném pivu.

Zámecký park spolu se slunečným počasím ožívá nejen mnoha květy, ale také častými návštěvami obyvatel domova, kteří si v něm rádi posedí, povídají nebo odpočívají a užívají si čerstvý vzduch i vůni květin. Stejně oblíbené je posezení na prosluněné terase s krásným výhledem. 

Nuda nehrozí ani když počasí zrovna nepřeje venkovním aktivitám. Klienti si rádi zahrají turnaj ve stolním bowlingu nebo si poslechnou oblíbené čtení na pokračování od aktivizační pacovnice Zuzany. Nyní mají rozečtenou knihu Bylo nás pět od Karla Poláčka a vždy se u ní skvěle baví.

O zpestření programu se starají také dobrovolnice, které pravidelně přichází s klienty tvořit a zpívat. Při posledním setkání si společně namalovali obrazy, díky kterým bude domov ještě krásnější.

Pan Jiří rád navštěvuje trénování paměti s Margit, protože při něm využije své rozsáhlé vědomosti. Paní Evu zase vždy potěší mezigenerační setkání s dětmi z komunitní školy Zaya Zaječice, při kterém se zpívá a tvoří. Děti si také pokaždé připraví nějakou zajímavost, o které klientům vypráví. Při poslední návštěvě se obyvatelé domova mimo jiné dozvěděli, že barvou z květin se dají malovat obrazy!

Samozřejmě se v domově Pyšely v posledních týdnech vášnivě fandilo národnímu týmu při všech zápasech hokejového mistrovství světa. Pan Milan nevynechal žádné utkání a výsledky českých hokejistů bedlivě sledoval, komentoval a rozebíral s ostatními fanoušky z řad obyvatel domova. Radost z medaile byla obrovská!

 

  


20. 5. 2024

Aktuality z domova D

Závěr měsíce dubna patřil v Domově velkým společenským událostem. Tou první byla akce DOBROkoncert pro dobrovolníky, která se konala při příležitosti celorepublikových Dnů dobrovolnictví a na které vystoupil CHODOTÓN, pěvecký sbor DS Chodov, jehož členy jsou také klienti domova D paní Anna, Anežka a pánové Václav, Josef a Bohuslav, kteří stejně jako zbytek souboru podali skvělé výkony, poprávu oceněné potleskem plného divadelního sálu. Mnohé klienty přišli podpořit rodiny i přátelé a pro vystupující i posluchače byl koncert velkým zážitkem, na který doteď rádi vzpomínají. 

Další velikou společenskou akcí bylo pálení čarodějnic, které se tentorkát muselo obejít bez ohně, ale i přes to si ho všichni užili ke své spokojenosti. 

Jaro patří záhrádkářům, a proto i na domově D proběhlo sázení paprik, okurek a rajčat. Klienti je pěstují na společných terasách i na svých balkonech v květináčích a s velikým nasazením a radostí je zalévají a starají se o ně. Vypěstovanou zeleninu a bylinky si pak vychutnávají při svačinách a dle jejich slov, vlastnoručně s láskou vypěstované chutají mnohem lépe!

Pan Vladimír, který dříve pracoval v České televizi, má rozečtenou knihu s názvem „Karel Vambera – vzestupy a pády české televizní techniky". O své dojmy z četby se podělil s paní Alenou,  jejíž manžel také pracoval v ČT, takže nyní knihou listují společně a povídají si o známých tvářích a zážitcích popsaných v knize.

Samozřejmě i domov D žije mistrovstvím světa v hokeji. Pánové mají připravený program s rozpisem zápasů a poctivě fandí. Pokud se hraje pozdě večer, každý se dívá v pohodlí svého pokoje, ale přes den se ve fanouškovskou základnu mění společenská místnost domova. 

 


14. 5. 2024

Novinky z domova B

Měsíc květen začal v domově B radostí z milých dárků, které všichni obyvatelé Domova obdrželi od NF Úsměv seniorům. Květina potěšila dámy a pánové si pochutnali na tekutém dárku v podobě piva. 

U oslav ještě zůstaneme. Stejně jako každý měsíc slavíme životní jubilea klientů domova B a velikou událostí bylo pro všechny tradiční Pálení čarodějnic. Letos se sice díky zákazu muselo obejít bez ohně, ale samotné čarodějnice se staly obdivovanými dekoracemi a klienti si pochutnali na buřtech z grilu i pivu, a to vše za živého hudebního doprovodu akordeonistů, kteří mnohé zlákali i k tanci.

Teplé počasí je ideální pro pobyt venku, procházky v zahradách a posezení na čerstvém vzduchu. Stále populární jsou deskové hry i karty, které skvěle zabaví při posezení uprostřed zeleně i ve společenské místnosti, pokud počasí venkovním aktivitám nepřeje.

Samozřejmě nezahálí ani vyhlášený kulinářský klub, jehož členové se tentokrát věnovali pečení vynikajících jablečných šátečků. 

  


6. 5. 2024

Aktuality z domova A

Společně se ohlédneme na zajímavými událostmi v měsíci dubnu v domově A.

V rámci aktivity trénování paměti probírali klienti s aktivizační pracovnicí Terezou téma jídlo a nakupování. Společně si zavzpomínali, co rádi nakupovali a vařili dříve, jaké věci nebyly často k sehnání a v čem je to dnes jiné. 

V rámci mezigeneračních setkání s organizací „Mezi námi“  navštívily obyvatele domova A děti z mateřské školky Semínko z Toulcova dvora, se kterými klienti tentokrát vyráběli hmyzí domky. Všichni si jako vždy společné chvíle užili. 

Při nácviku řečových dovedností s logopedkou Janou klienti trénovali, jak správně dýchat při mluvení.

Nadále probíhají v Domově individuální aktivity, při kterých aktivizační pracovnice navštěvují jednotlivé klienty a tráví společný čas podle přání a potřeb daného kleinta. Třeba s paní Dagmar, která má ráda zvířata se společně dívají na dokumenty, a pak si o nich vypráví. Paní Annu zase baví trénování kognitivních funkcí, proto s aktivizačními pracovnicemi procvičují paměť pomocí sady hlavolamů. Paní Marie si přála mít na pokoji svoji nástěnku a aktivizační pracovnice jí s ní rády pomohly. Udělaly jí velikou radost, stejně jako krásný výsledek jejich společné práce. 

Na závěr měsíce si klienti i zaměstnanci Domova užili tradiční Čarodějnice. Plánovaný táborák zkomplikoval zákaz rozdělávání ohňů, takže čarodějnice letos zůstala celá a stala se ozdobou zahrady. Odpoledne s živou hudbou a občerstvením si přesto všichni užili i bez tradičních plamenů. 

 


30. 4. 2024

Novinky z domova Pyšely

Začátkem měsíce dubna přijel do domova Pyšely zpěvák Tomáš Ringel, který klientům svým nádherným hlasem zpříjemnil jedno dubnové odpoledne. Není divu, že si ho klienti velice oblíbili a už teď se těší na jeho další návštěvu.

Při pravidelném trénování paměti s Margit si klienti potrénovali své paměťové schopnosti při zajímavých kvízech a společenských hrách.

Konala se také hned dvě mezigenerační setkání. Domov navštívily děti z komunitní školky Zaya, které klientům nejdříve zazpívaly a poté si společně všichni zahráli společenskou hru, kterou děti a paní učitelky samy vymyslely a nechaly vyrobit. Jako milý dárek jednu z těchto her nechaly v domově Pyšely. Při dalším setkání, tentokrát s dětmi z mateřské školy Sluníčko, se na úvod recitovaly básničky, po kterých následovalo společné vyrábění obrazů květinové louky. Na návštěvu se přišel podívat také zámecký králík Lexík, kterého si děti nadšeně pohladily.

Při keramice s Andreou si klientky vyrobily krásné kaktusy, které mají oproti těm živým velikou výhodu, že se o ně nikdo nepíchne a nemusí je zalévat.

Během tréninku řečových dovedností s logopedkou Renatou si klienti nacvičovaly automasáž mluvidel, která je velice příjemná a účinná.

Trénovat je třeba všechny svaly, proto klienti při každodenní ošetřovatelské rehabilitaci trénují chůzi nebo provádí cviky pod odborným dohledem sestřiček.

Počasí bylo v dubnu skutečně aprílové, ale vždy když vysvitlo slunce nebo bylo příjemné teplo, trávili obyvatelé domova čas v zámeckém parku,  kde se těšili pohledem na rozkvétající květiny a užívali si svěží jarní vzduch. 

   

 


23. 4. 2024

Aktuality z domova D

Nynější chladné dny k delšímu pobytu venku příliš nelákají, ale teplejší začátek měsíce přímo vybízel k posezení na zahradách a terase domova D, při luštění křížovek, pití kávy či příjemném setkávání na svěžím vzduchu. 

Jaro je časem zahrádkaření, proto obyvatelé domova společně s aktivizační pracovnicí Šárkou osázeli balkóny mátou i okrasnými květinami a připravili si sazenice paprik, rajčat a cuket. 

Klienti z celého Domova také společně vysázeli bylinky do vyvýšených záhonů na velké zahradě a dokonce si sami vyrobili dřevěné cedulky s popisky, které vypálili do dřeva pod vedením aktivizačního pracovníka Roberta. 

O tom, že příjemně cestovat se dá i z pohodlí pokoje či lůžka, se díky virtuálním brýlím Kaleido přesvědčila paní Jana, která navštívila své milované italské Alpy i pan Pavel, který si přál vidět město Most. 

Paní Dana pokračovala ve svých přednáškách o zajímavostech z oblasti zoologie, které svůj profesní život věnoval její otec. Sama je doktorkou přírodních věd, proto její zasvěcený a zajímavý výklad opět všechny posluchače potěšil. 

Netradiční hudební odpoledne připravil pro obyvatele domova muzikoterapeut Dušan s kolegy aktivizačními pracovníky. Nejednalo se o pouhý poslech hudby, ale všichni zúčastnění se aktivně podíleli na jejím vytváření prostřednictvím různých hudebních nástrojů včetně těch netradičních, například kyblíků s paličkou, které skvěle nahradili klasické bubny.

Samozřejmě probíhají také přípravy na volby do Evropského parlamentu, které se konají 7. – 8. 6. 2024 a mezi mnoha klienty se těší velikému zájmu. 

  

 


16. 4. 2024

Novinky z domova B

Jaro je v plném proudu a krásné počasí všechny láká k častému pobytu venku a užívání si rozkvetlých zahrad. 

Velikonoce s sebou do Domova přinesly sváteční atmosféru, nazdobené osení, které klienti sami zaseli, vlastnoručně vyrobenou jarní výzdobu, a také vůni nádivky, kterou si klientky společně již tradičně upekly, stejně jako v předchozích letech. 

V rámci svých kulinářských setkání si klienti s aktivizačními pracovníky připravili také pomazánky na chlebíčky, krtkův dort a jablečný štrůdl. 

Při individuálních setkáních se aktivizační pracovníci s klienty věnovali jejich oblíbeným činnostem - třeba předčítání, poslechu klasické hudby nebo také trénování samostatné jízdy na invalidním vozíku. 

V keramické dílně vznikly pod rukama klientů další krásné výrobky v podobě hrnečků, zvonků, obrázků a zdobených mísek, samozřejmě tentokrát s jarními motivy. 

Klienti stále rádi tráví čas hraním her, čtením, posezením u kávy a moučníku a společným povídáním a jsou rádi, že to vše mohou dělat v příjemném prostředí jarní zahrady. 

  


10. 4. 2024

Aktuality z domova A

Přínášíme vám ohlédnutí za nejzajímavějšími událostmi měsíce března v domově A.

V rámci kulinářského setkání si klienti připravili oblíbené utopence, na které dostali velikou chuť. Společnými silami nakrájeli cibuli, buřty, připravili si nálev dle vlastního a zaručeně nejlepšího receptu a každý kuchař si odnesl svou sklenici s utopenci uzrát. Někdo vydržel odolávat déle, jiný méně, ale všichni se shodli, že se jim utopenci výborně povedly. 

V rámci mezigeneračního projektu Povídej organizace Mezi námi, klienty opět navštívily děti z MŠ Semínko z Toulcova dvora. Tématem setkání byl zdravý životní styl a strava. Proto si nejprve všichni společně zacvičili na židlích a poté se dali do tvorby koláží z obrázků oblíbených potravin. Tentokrát se k setkání připojili také zahraniční studenti Marie-Lou a Gabriel, kteří byli v Domově na stáži v rámci projektu Erasmus+ ze škol z Francie a Portugalska.

Během března navštívili obyvatele Domova také čtyřnozí zooterapeuté - poníci, psi, kocour nebo morče, kteří potěšili skupinu klientů v hale domova a následně navštívili klienty na lůžku v pokojích. 

Zajímavou událostí bylo promítání studentského dokumentárního filmu, jehož hlavním protagonistou je pan Josef z domova A. Slavnostní premiérové projekce se zúčastnila i rodina pana Josefa a režisérka filmu, která s panem Josefem po skončení promítání odpovídala na četné otázky nadšeného publika. 

Nesmíme zapomenout ani na individuální aktivity, při kterých aktivizační pracovnice navštěvují jednotlivé klienty a společně např. hrají hru „Hmatej a najdi“, věnují se poslechu vážné hudby nebo zkrášlující úpravě a lakování nehtů, zkrátka podle přání každého klienta. 

Jako každý měsíc se v domově A slavilo. Tentokrát významné jubileum 90 let paní Jiřiny, která své přátele z domova pozvala na společnou oslavu. 

Závěr března tradičně patříl přípravám na Velikonoce. Klienti si upekli vynikající velikonoční nádivku a dokonce i upletli pomlázku.

  

 


28. 3. 2024

Novinky z domova Pyšely

Na záčátku března většina mužského osazenstva domova Pyšely neopomněla popřát všem ženám k Mezinárodnímu dni žen, což všechny dámy velice potěšilo.

Blížící se jaro o sobě dávalo vědět během teplejších dnů, při kterých si klienti domova mohli užívat slunečních paprsků na terase domova. Radost jim dělaly jarní květiny vysazené v truhlících, které je inspirovaly ke vzpomínání na jejich vlastní zahradnické úspěchy či neúspěchy.

V rámci keramické dílny si její návštěvnice s lektorkou Andreou vytvořily zajímavé a účelné keramické výrobky, třeba hrnek na kávu, talíř na laskominy či konvičku na mléko.

Při pravidelném tréninku řečových dovedností s logopedkou Renatou si nejen paní Zdeňka vyzkoušela, jak správně provádět automasáž mluvidel, která je nejen velice účinná, ale také příjemná.

Studenti Střední školy řemesel Kunice si pro obyvatele domova připravili jarní workshop. Z hojné návštěvy a velkého zájmu klientů bylo patrné, že se už se všichni velice těší na jaro a teplé počasí, které tak trochu přivolali výrobou jarních věnců a dekorací na výzdobu svého pokoje nebo jako dárek pro blízké a také zdobením perníčků. 

A nesmíme zapomenout ani na návštěvu zvířat pod vedením paní Evy, která všem přivezla ukázat nového člena své smečky - štěně Safíru. Její dovádění a hravost vykouzlila všem přítomným úsměv na tváři.

 


25. 3. 2024

Aktuality z domova D

Výčet novinek a zajímavostí začneme vydařeným výletem klientů do Botanické zahrady v Troji, kde navštívili výstavu pro všechny smysly s názvem Za kořením a slávou. Kromě zajímavých exponátů a poznání mnoha nových chutí, všechny potěšila procházka probouzející se zahradou s prvními květy, ve které načerpali tolik potřebnou energii do jarních dní. 

Novinkou je také využítání virtuální reality při fyzioterapii, při které klienti s pomocí virtuálních brýlí a pod dohledem fyzioterapeutky mohou procvičovat horní i dolní končetiny a provádět protahovací cviky v nové, zábavnější formě. 

Při pravidelné schůzce literárního klubu byla dočtena kniha Kája Mařík, která formovala mnohé generace a ve své době nechyběla v žádné dětské knihovně. Klienti při četbě rádi vzpomínali na své zážitky z dětských let, prohlíželi si mapu kraje, ve kterém se děj odehrává a sdíleli své dojmy a hodnocení. 

Nejen aktivizační pracovníci připravují pro obyvatele Domova zajímavý program. Je skvělé a vítané, pokud se iniciativy chopí sami klienti a podělí se o své zájmy a zkušenosti s ostatními. Jako paní Dana, která je doktorkou  přírodních věd a připravila si přednášku/vyprávění pro klienty domova D.  Otec paní Dany byl zoolog a autor knihy „Čtvrtocásek aneb moje zážitky se zvířátky“. Klientka jeho knihu přinesla, připojila nevšední příběhy ze života své rodiny a také zajímavé zážitky, které se svým tatínkem prožila.  Setkání mělo veliký úspěch a v budoucnu budou podobné akce pokračovat.

Samozřejmě ani v březnu nechyběla oslava významného životního jubilea, tentokrát dokonce 100. narozenin, které oslavila paní Blažena. 

Na závěr musíme zmínit studijní úspěch aktivizační pracovnice domova D Šárky, která získala certifikaci trenérky paměti. Její nově získané zkušenosti už nyní využívají klienti domova při lekcích trénování paměti. 

  
 


18. 3. 2024

 

Novinky z domova B

Pokud zrovna venku není tepleji a slunce neláká k procházkám po probouzejících se zahradách, tráví klienti rádi čas v teple Domova, návštěvou čítáren, kavárny v hale nebo ve společenské místnosti či zimní zahradě, kde si společně dají kávu a často také hrají různé hry. Kromě tradičních her, jako je Člověče, nezlob se nebo pexeso, si oblíbili také chytání rybiček, při kterém si navíc procvičí jemnou motoriku. 

Při pravidelném reminiscenčním setkání klientů domova B pod vedením pracovníků Diakonie bylo tentokrát zvoleno téma Dětské hry a hračky. Všichni účastníci se při něm na chvíli vrátili do dětství, zavzpomínali na své oblíbené hračky a sdíleli své zážitky a radosti z dětských let. 

Společenská místnost se na jedno odpoledne proměnila v rukodělnou dílnu na výrobu náramků a náhrdelníků z korálků. Klienti si vyrábění natolik užívali, že vyrobili náramky nejen pro sebe, ale také pro ty, kteří nebyli přítomni, pro personál i pro své blízké. Aby jim šla práce lépe od ruky, podávalo se občerstvení - domácími buchty, které upekly paní pečovatelky a k nim samozřejmě nechyběla káva. Patro B1 je nyní doslova ověnčeno  barevnými korálky.

Nesmíme zapomenout na pravidelné kulinářské okénko proslulých kuchařů z domova B, kteří se tentokrát pustili do přípravy tortil, zapečených banánů v listovém těstě a piškotovo-jablečného dortu. 

Všichni klienti, kteří měli chuť a zájem, si užili Masopustní rej, který se konal koncem února v hale Domova. Jedna z klientek domova B měla šťastnou ruku a vyhrála hlavní cenu tomboly – medovník a šampaňské, kterou jí osobně s gratulací předala paní ředitelka. Štědrá výherkyně se rozhodla podělit s ostatními klienty a udělali si hezké společné odpoledne, při kterém si medovník i šampaňské vychutnali. 

Na závěr musíme zmínit milou návštěvu terapeutického psa Lotýska, se kterým si klineti mohli vyzkoušet různé aktivity a od jeho chovatelky se dozvědět zajímavé informace o chovu a výcviku psů.

  


11. 3. 2024

Aktuality z domova A

V krátkosti se ohlédneme za událostmi v měsíci únoru, který svým chladným počasím spíše přál aktivitám v teple Domova. 

To však neznamená, že by nabídka činností nebyla pestrá. Například odpoledne si klienti zpříjemňovali sportovními hrami jako jsou kuželky, košíková, lovení rybiček či šipky a společné sportování si opravdu užívali. 

Udržovat v kondici je potřeba nejen tělo, ale i mysl, proto si klienti v  rámci trénování paměti pod vedením aktivizační pracovnice společně povídali o Masopustu a s ním spojených tradicích. Byl to krásný úvod pro pravý a nefalšovaný Masopustní rej, který se v Domově konal na konci února. Klienti, kteří měli chuť si užít tradičního veselí se sešli v hale Domova, kde pro ně bylo připravené pohoštění (samozřejmě nechyběly masopustní koblihy), bohatá tombola a živá hudba v podání Dua Regent.

Další hojně navštívenou akcí byl pořad Křeslo pro hosta, na které přijal pozvání oblíbený herec a ředitel divadla pan Tomáš Töpfer. Na přání paní Svatavy, která je jeho dlouholetou fanynkou, se uskutečnilo jejich osobní setkání. Klientka z něj měla obrovskou radost.

Celoročně populární je mezi obyvateli domova hraní společenských her. Aktivizační pracovnice Bára hraje s klienty pravidelně vědomostní hry, jako je např. „Chcete být milionářem“, která se promítala klientům na obrazovku a ti si tak mohli užít  nový formát hry.

Pan Josef společně s aktivizační pracovnicí Bárou vyrábí překrásné origami. Během února pod jejich rukami vznikly tulipány, jeřábi a dokonce i stíhačky. Pana Josefa skládání velice baví a navíc je rád, že si při něm procvičí jemnou motoriku.

Další zajímavou a velice oblíbenou individuální aktivitou je virtuální realita, díky které se mohou klientům doslova plnit sny. Jako panu Milošovi, který si moc přál vidět moře a pláž.

Nesmíme zapomenout zmínit, že i v únoru se konaly v domově A oslavy jubileí, které jsou pro všechny slavnostní událostí. Aktivizační pracovnice klientům rády pomáhají s jejich organizací na míru přáním oslavenců.

 


4. 3. 2024

Novinky z domova Pyšely

Měsíc únor je sice nejkratším měsícem v roce, ale v domově Pyšely to nikomu tak nepřipadalo. Obyvatelé domova každý den zažívají něco nového a velkou událostí jsou pro všechny pokračující rekonstrukce podlahy v zámecké jídelně v přízemí a také prostor bývalé kuchyně, která se mění na moderní přípravnu stravy pro klienty i zaměstnance Domova.

Samozřejmě se nezahálí ani ve výtvarné dílně. Přicházející jaro probouzí nejen přírodu, ale také inspiraci a klienti Domova pod vedením výtvarnice Andrei vytváří překrásné keramické výrobky, které svou nápaditostí budí zasloužený obdiv. 

Nechyběla tradiční návštěva paní Evy s oblíbenou skupinou zvířat, která umí rozzářit nejen oči všech přítomných, ale i deštivý den či zataženou oblohu. Při sledování skotačení kůzlat, hravých koťat nebo zvídavých slepic, si připadají obyvatelé domova doslova jako při návštěvě na statku.  A nezapomíná na ně ani psí slečna Leontýnka, která pravidelně doprovází do práce svou paničku, aktivizační pracovnici Zuzku a ráda si užívá pohodlí u klientů v lůžku. Aby ne, když si užívá hlazení, drbání a samá milá slova.

Sluneční paprsky jsou sice zatím spíše vzácností, ale když už vysvitnou, každý jim s radostí nastaví tvář. Tím spíše, pokud si je může užít v krásném prostředí probouzejícího se zámeckého parku. Všichni obyvatelé domova už se těší na jaro, až v něm budou trávit co nejvíce volných chvil. 

  


26. 2. 2024

Aktuality z domova D

Únorové počasí zatím venkovním aktivitám příliš nepřeje, proto se většina dění odehrává uvnitř domova. Přesto však není o zábavu nouze! Například pánský mariášový spolek, který si založili sami klienti a schází se každé pondělí, má novou posilu v panu Františkovi a jistě se brzy dočká dalších členů.

Velikou oblibu si u milovníků detektivek získal seriál Metoda Markovič: Hojer, který si v domově našel své věrné diváky i mezi dámami. Jedna z klientek se dokonce s Hojerem osobně setkala a s ostatními se o tento zážitek samozřejmě podělila.

Na přání paní Věry, která je srdcem i duší trampem, zorganizovaly aktivizační pracovnice z Domova D a B společné povídání o trampování, chatování a túrách s klientem domova B, panem Břetislavem, který na setkání přinesl fotoalba a dokonce i trampský odznak. Povídání o životním koníčku oba moc potěšilo a rozhodně není poslední.

V rámci studijního pobytu navštívil obvyvatele domova student Gabriel z Portugalska. Paní Marie byla ráda, že měla příležitost s ním za podpory logopedky konverzovat v angličtině. Konverzační setkání se bude po dobu jeho stáže opakovat a paní Marie se na něj s radostí připravuje.

Na svou pravidelnou a milou návštěvu přišla také králice Lumpice, která je stálou a všemi oblíbenou obyvatelkou domova. 

Paní Věra miluje knihy, ale zrakové omezení jí již nedovoluje číst samostatně. Proto jí na pokračování předčítá aktivizační nebo klíčový pracovník. Nyní mají rozečtenu knihu Dobrodružství T. Sawyera a H. Fina, kterou paní Věra dostala jako dárek.

Na závěr přidáme informaci z kulturního dění. Paní Eva a paní Irena se přihlásily do literární soutěže ArtBotič, která má za cíl podporu kreativity, duševního rozvoje, hledání nových pohledů na život, generační porovnání, vzájemné propojení a obohacení. Letošním tématem je „S otevřenou myslí pozoruji proměny světa.“ Oběma autorkám přejeme mnoho inspirace a držíme palce!

   


19. 2. 2024

Novinky z domova B

V čase sychravého počasí je třeba si najít zábavu v teple Domova. Na řadu tedy přichází velice oblíbené hraní společenských her, setkání  a povídání u odpolední kávy nebo posezení u něčeho sladkého v cukrárně Domova.

Milým zpestřením byla pro všechny návštěva canisterapeutického psa Lotýska, který každého potěšil, rozveselil a samozřejmě se s radostí nechal pohladit. 

Hezkým důvodem ke společnému setkání jsou oslavy jubileí obyvatel Domova, při kterých se slaví, vzpomíná i vychutnává sladké občerstvení. 

U jídla ještě zůstaneme a připomeneme zajímavé recepty, které si klienti domova připravili v rámci svých kulinářských setkání. Nejprve si upekli oblíbené muffiny a poté se pustili do exotičtějšího receptu a společně s pečovatelkami si vyzkoušeli banány zapečené v listovém těstě. Obojí se báječně vydařilo, jistě i díky veselé náladě, která přípravu pokrmů provázela.

Krásné překvapení si pro klientky připravily pečovatelky Anna s Jitkou a společenskou místnost proměnily na Relaxační salon U Tří růží. Klientky si užily koupel rukou v teplé růžové lázni s pravými okvětními plátky, následovanou masáží rukou zpříjemněnou bio vonnými oleji a na závěr teplý suchý zábal. Jistě nemusíme dodávat, že všem se odpoledne v salonu velice líbilo. 

 


12. 2. 2024

Aktuality z domova A

Bude-li platit pořekadlo "jak na nový rok, tak po celý rok", bude to velice příjemné, protože první letošní měsíc započal milou návštěvou. Děti z mateřské školky Semínko opět přišly potěšit obyvatele Domova svou rozvernou přítomností a tentorkát se společně s nimi zúčastnily muzikoterapie v divadelním sále Domova. Všichni si společný čas užili doslova s písní na rtech.

Aktivizační pracovnice Bára s Terezou připravili společně s obyvateli patra A2 originální soutěž krásy, ve které se neposuzoval půvab dam ani šarm pánů, ale nejhezčí chlebíček! Vybrat vítěze bylo skutečně těžké, ale porota s radostí zapojila nejen zrak, ale také čich a především chuť. O tom, že hodnocení probíhalo skutečně poctivě svědčí fakt, že žádný chlebíček nezbyl.

Samozřejmě se nezahálelo ani na poli individuálních aktivit. A jak takové aktivity šité na míru potřebám klientů vypadají? Například aktivizační pracovnice Tereza navštívila paní Dášu, která je velikou milovnicí zvířat a společně si prohlédly jejich videa a fotografie. Paní Dáše se promítání u lůžka velice líbilo a už se těší na jeho pokračování. Aktivizační pracovnice Bára ví, co se ženám líbí, proto na patře A1 pro zájemkyně připravila koutek krásy, kde si mohly dámy nechat nalakovat nehty podle svých představ. A věřte, že kreativitě a fantazii se meze nekladly.

Zimní měsíce jsou tradičním obdobím zabijaček a tomuto tématu se obyvatelé patra A2 doslova s chutí věnovali při trénování paměti s aktivizační pracovnicí Terezou.  Nejen ti, kteří snad neholdují zabijačovým dobrotám, si užili reminiscenční terapii s aktivizační pracovnicí Bárou na retro téma  „První televize“.

   


30. 1. 2024

Novinky z domova Pyšely

První měsíc nového roku začal v domově Pyšely setkáním se zvířaty, které všechny obyvatele domova pokaždé potěší. Stejně jako pravidelná návštěva králíka Lexíka, který má v domově Pyšely svůj stálý domov a často si užívá pohodlí lůžek klientů, kteří ho vždy s radostí pohladí po hebkém kožichu.

U zvířat tak trochu ještě zůstaneme, i když jen v přeneseném smyslu. Děti z komunitní školy a školky Zaya Zajíček si s obyvateli domova v rámci mezigeneračního setkání vyrobili překrásný celoroční kalendář, na kterém jsou vyznačena roční období, do kerých se umístí jména oslavenců, kteří mají v daném termínu narozeniny. Skvělý nápad si žádá stejně skvělé provedení a to se povedlo! Kalendář byl vyzdoben krásnými obrázky i plastickými ozdobami z kamenů a dalších dekorativních předmětů podle vkusu a kreativity jeho tvůrců.

Další zajímavou a dalo by se říci, že doslova kouzelnou návštěvu byli dva kouzelníci z Magického klubu Praha, kteří se stali Ježíškovými vnoučaty a splnili obyvatelům domova Pyšely vánoční přání, ve kterém si klienti právě takové vystoupení přáli. Svými triky s kartami a ostatními magickými rekvizitami potěšili nejen obyvatele domova Pyšely, ale také návštěvníky ze sousedního Alzheimer Home, kteří byli na jejich magické představení také pozváni. 

Nezahálelo se ani v keramické dílně, kde tentokrát klientky vytvořily dekorace v podobě talířů a jiných ozdobných předmětů pro potěchu vlastní nebo svých blízkých. 

Ke konci měsíce ledna započaly v domově Pyšely plánované stavební úpravy; pokládání kabelů pro novou počítačovou síť, zavádění nové signalizace či rekonstrukce kuchyně a jídelny v přízemí. Všichni se už těší, až si užijí prostředí domova v novém a ještě hezčím provedení. 

 


23. 1. 2024

Aktuality z domova D

Začátek nového roku zpříjemnili obyvatelům Domova svou návštěvou tři králové, kteří v divadelním sále spolu s dalšími dětmi zazpívali a zájemci jim mohli přispět do Tříkrálové sbírky. 

Když je venku přílišná zima nebo náledí, je lepší trávit čas v teple domova. Rozhodně to ale neznamená, že by nebyla zábava. Například pan Vladimír si oblíbil brýle s virtuální realitou Kaleido a díky nim se podíval se do Říma, kde dříve byl na dovolené. Plánuje se podívat i do Francie, kde to také trochu zná a rád by se dozvěděl více. Jelikož je pan Vladimír vystudovaný inženýr, oceňuje na brýlích i technické zpracování a originální nápad. 

Samozřejmostí je pravidelné utužování kondice, ať již pod vedením fyzioterapeutek nebo aktivizačních pracovníků. Společné sportování totiž nepřináší jen posílení svalů, ale také vztahů. Na patře D2 se díky němu spřátelily paní Helena s paní Irenou a vzájemně se podporují při cvičení s kilovými činkami.

Pestrý výběr volnočasových aktivite je důležitou součástí každodenního života obvyvatel Domova.  Novinkou je kulečníkový stůl v hale Domova, který si oblíbil nejen pan František, který se spolu s ostatními rád zapojuje do sportovních her.

  

 


16. 1. 2024

Novinky z domova B

Prosinec byl v domově B ve znamení očekávání vánočních svátků a oslavy konce roku. 

Kulinářský klub klientů tentokrát své setkání věnoval přípravě grilovaného kuřete se zeleninou a nesmíme zapomenout ani na tradiční pečení vánočního cukroví, které se povedlo naprosto dokonale. Vanilkové rohlíčky a linecké cukroví ve dvou variantách provoněly celé patro a do Vánoc nezbyl ani kousek.

Klienti společně se zaměstananci na všech patrech ozdobili vánoční stromky a rozmístili sváteční výzdobu, která přinesla tu pravou vánoční atmosféru. 

Klienty velice potěšila návštěva Mikuláše s čertem a andělem, kteří rozdělili nadílku a všechny klienty přišli pozdravit. 

Slavily se nejen Vánoce, ale také životní jubilea, takže o veselí všeho druhu nebyla nouze. 

Vrcholem oslav samozřejmě byly tradiční vánoční večírky klientů, kterých se zúčastnili zaměstnanci domova i paní ředitelka, která každému předala dárek a osobně popřála krásné Vánoce i vše nejlepší do nového roku. Klienti také dostali dárkové balíčky od Nadačního fondu Úsměvy seniorům a osamělé seniory podarovali dárci z Ježíškových vnoučat. 

Silvestrovské oslavy se konaly nejen na patrech, ale také v divadelním sále, kde se o hudbu a silvestrovské veselé scénky postarali zaměstnanci Domova. 

   

Více fotografií naleznete zde.


9. 1. 2024

Aktuality z domova A

Během prosince se Domov začal připravovat na přicházející Vánoce a celkově na konec roku 2023. To se samozřejmě projevilo na aktivitách obyvatel Domova i na celkové atmosféře.

Aktivizační pracovnice Tereza si s klienty vyrobila oblíbené nepečené cukroví - kokosové kuličky. Při jejich přípravě si společně vyprávěli, jaké cukroví se na Vánoce peklo u nich doma, když byli děti nebo jaké cukroví pekli klienti svým dětem. Na závěr si všichni vychutnali připravené pohoštění s kávou nebo čajem. 

Vánoce jsou časem milých návštěv a jednou z nich byla návštěva dětí z MŠ Semínko, které v rámci projektu Mezi námi s klienty vyráběly svícny ze sklenic ozdobené barvami na sklo. Atmosféra byla příjemná, plná vyprávění i smíchu. Děti se poté svěřily, co by si přáli najít od Ježíška pod stromečkem a všichni se shodli, že se už moc těší na Štědrý večer.

Aktivizační pracovnice Bára a koordinátorka A1 Petra společně s klienty upekli perníčky. Když perníčky změkly a Vánoce byly za dveřmi, společně je krásně nazdobili. A že se perníčky opravdu povedly se poznalo nejen podle toho, jak úžasně voněly i vypadaly, ale také , že do Vánoc žádný nezbyl.

U vaření ještě zůstaneme. Na přání klientů zorganizovaly aktivizační pracovnice Tereza s Ivetou pečení bramboráků a výrobu vaječného koňaku. Vydařená akce opět skončila společným hodováním.

V Domově se samozřejmě vše netočilo jen kolem Vánoc, ale nadále se pokračovalo i v ostatních aktivitách s Bárou - trénování paměti, hraní vědomostích a společenských her nebo oblíbených karet, na které se klienti vždy velmi těší.

Obyvatelé Domova si velice oblíbili iteraktivní panel Ámos Vision u jídelny v přízemí Domova. Jedna z klientek patra A1 se vždy těší na setkání s aktivizačním pracovníkem Dušanem, při které a na panelu Amos společně hrají pexeso. Nejvíc ji samozřejmě potěší, když Dušana porazí.

Nesmíme zapomenout ani na významné jubileum paní Marie z patra A2, která oslavila úctyhodných 100 let a rovnou dvakrát. Oslavenkyně si nejprve užila první oslavu  s rodinou a poté jí přišli pogratulovat zástupci z MČ Praha 4. Ze všech dárků měla velikou radost a slavnostní chvíle potěšily i všechny přítomné. 

  

Další fotografie naleznete zde.


3. 1. 2024

Novinky z domova Pyšely

 

Jaký byl poslední měsíc roku 2023 v domově Pyšely? Jednoznačně plný zážitků.

5. prosinec patří Mikuláši, který ani v domově Pyšely nesměl chybět. Společně se svojí družinou čertů a andělů přinesl obyvatelům Domova nejen balíčky s nadílkou (ve kterých občas nechybělo ani uhlí či brambora), ale především spoustu radosti.

Sváteční dobu Adventu zahájila paní ředitelka slavnostním rozsvícením vánočního stromu, které doprovázelo hudební vystoupení Lucie Třešňákové. Společné zpívání u zářícího symbolu Vánoc navodilo tu správnou atmosféru. 

Samozřejmě nechybělo ani voňavé domácí cukroví, které klienti upekli spolu s Miss Sympatie 2022, Natálií Kovářovou v rámci projektu Daruj čas.

O Vánocích se v domově Pyšely rozdávaly úsměvy, zážitky, radost a samozřejmě také dárky. První dárek dostali obyvatelé domova při vánočním večírku a spolu s gratulací jim ho osobně předala paní ředitelka. Další dárky v podobě dárkové tašky dostali klienti od Nadačního fondu Úsměvy seniorům.  Osamělým seniorům udělaly velikou radost dárky z projektu Ježíškova vnoučata.

Vánoční doba je časem milých setkání. Jedním z takových byla návštěva šikovných studentů z odborného učiliště v Kunicích, kteří si pro obyvatele domova připravili workshop a společně vyráběli krásné vánoční dekorace. 

Ani čtyřnozí návštěvníci nezapomněli na svou pravidelnou návštěvu. Dorazila nejen oblíbená skupina zvířecích terapeutů z organizace Setkávání se zvířátky, ale také dva psi, kteří patří vedoucí domova a při svých návštěvách jsou vřele vítáni.

Velikou radost přinášejí obvyvatelům domova dobrovolnice, které pravidelně docházejí na návštěvu. Tentokrát si společně s klienty zazpívaly vánoční koledy i jiné oblíbené písně. 

Zahrát a společně si zazpívat přijel také pan Kekeši, který měl se svou harmonikou jako vždy obrovský úspěch a jeho vystoupení ve svátečně nazdobené zámecké jídelně mělo tu pravou vánoční atmosféru. 

Vrcholem Vánoc je samozřejmě společná štědrovečerní večeře, kterou si všichni klienti s chutí užili. Nesmíme zapomenout na oslavu konce roku, kterou svým veselým vystoupením zpestřila slečna Miluška pod moderátorskou taktovkou muzikoterapeuta Dušana. Hrálo se, zpívalo a hlavně pořádně slavilo, aby všichni do nového roku vykročili s úsměvem.

 

Další fotografie naleznete zde.


 

21. 12. 2023

Aktuality z domova D

Vánoce se blíží a sváteční nálada vládne i v domově D. Klienti společně nazdobili stromeček, aby byl přesně podle jejich představ a velikou radost přinesla všem návštěva Mikuláše, čerta a anděla, kteří nikoho nevystrašili, ale naopak každého podarovali balíčkem a milým slovem. Některé klienty do dojalo až k slzám a můžeme prozradit na anděla i čerta, že si také podezřele často otírali oči. 

K Vánocům patří také tradiční večírky, při kterých i letos paní ředitelka všechny klienty obdarovala a popřála jim krásné Vánoce i vše nejlepší do nového roku. Někteří klienti měli jako překvapení připravené dárky pro paní ředitelku, která měla velikou radost z příjemných společných chvil. 

Nejen před Vánoci se klienti rádi zastaví v kapli Domova, kde mohou v klidu rozjímat a pomodlit se. Paní Bedřiška, která kapli navštěvuje s aktivizační pracovnicí pravidelně říká, že ráda pobývá v její příjemné atmosféře, protože byla zvyklá chodit pravidelně do kostela a těší ji, že v návštěvách může pokračovat i v Domově. 

Milým zpestřením adventních dní bylo společné pečení cukroví s Miss Sympatie 2022 Natálií Kovářovou, která přijela do Domova na návtěvu v rámci svého projektu Daruj čas. 

Významnou událostí bylo udělení čestného občanství Prahy, které z rukou primátora Bohuslava Svobody obdržel pan Pavel Zajíček za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v době normalizace a jako ocenění uměleckého přínosu v oblasti literatury, hudby a výtvarného umění. Velice blahopřejeme!

  

Více fotografií naleznete zde. 

 


12. 12. 2023

Novinky z domova B

Adventní čas s sebou přináší slavnostní vánoční atmosféru, která je patrná i v celém domově B.

Příprava na Vánoce je v plném proudu, na stolech září vánoční výzdoba, klienti společně ozdobili vánoční stromek, zazpívali si za zvuků piána a při pečení cukroví se po celém patře rozvoněla vanilka i skořice.

Někteří z klientů už v předstihu dostali vánoční dárky, které jim posílali nebo osobně přinesli dárci v rámci projektu Ježíškova vnoučata. Všichni obyvatelé Domova se mohou těšit na vánoční dárek od paní ředitelky, který dostanou při vánočním večírku Domova. 

Dárky pro své blízké a přátele připravují klienti v rámci výtvarných aktivit a samozřejmě také v keramické dílně. 

Samozřejmě i v předvánočním čase je třeba udržovat kondici, proto se klienti s pečovateli pravidelně věnují cvičení. 

Nesmíme zapomenout na narozeninové oslavy, které v domově B probíhají i v předvánočním čase. 

Nazahálí ani vyhlášený kuchařský klub - kromě pečení vynikajícího cukroví  klienti společně vařili i další pochoutky: puding, topinky, smaženici, kuřecí křidélka i bramborový salát. 

 

 

Další fotografie naleznete zde.


04. 12. 2023

Aktuality z domova A

Mrazivé počasí příliš nepřeje pobytům venku, proto se klienti více věnují programu uvnitř Domova. Obvyvatelé patra A3 si například velice užili promítání filmu „Někdo to rád horké“, které bylo spojené s malým občerstvením ze zeleniny a jednohubek.

K měsíci listopadu také neodmyslitelně patří připomínka Památky zesnulých, tzv. Dušiček. Aktivizační pracovnice Tereza si na tento den připravila pro klienty společné vytváření vzpomínkových kartiček, při kterém si vyprávěli o svých blízkých, kterým svou vzpomínku věnovali a zapálili za ně svíčku.

Tématu podzimu bylo věnováno také trénování paměti s tématem podzimní zeleniny. Klienti podle připravených kartiček poznávali zeleninu vystavenou na stole a vyprávěli si jejím možném využití, poté trénovali sudé a liché počty a také přesmyčky ve slovech. Zelenina, která sloužila při trénování paměti našla své další využití odpoledne, když si ji klienti společně nakrájeli, upekli v troubě a pak si na ní pochutnali. 

Milým zpestřením podzimních dní byla návštěva dětí z mateřské školky Semínko z Toulcova dvora, které přišly v rámci mezigeneračního projektu Mezi námi. Společně s učiteli a klienty vytvářeli krásné podzimní věnce zdobené dekoracemi ze slámy, které se následně staly stylovou ozdobou společných prostor Domova.

Pan Josef se zapojil do studentského filmového projektu a se studentkou Annou se zúčastňuje natáčení dokumentu, srovnávajícího život seniorů v Domově a v domácím prostředí. Všichni se těšíme na výsledek.

Protože se blíží čas Vánoc, čekalo obyvatele Domova tradiční rozvěcení vánočního stromu v atriové zahradě. Společně se zaměstnanci stromek ozdobili a při živé hudbě a domácím punči odpočítali jeho rozsvícení. Nyní je stromek překrásně nazdobený nejen světýlky a ozdobičkami, ale také sněhovými vločkami. 

 

Více fotografií zde.


28. 11. 2023

Novinky z domova Pyšely

Dalo by se říci, že měsíc listopad v domově Pyšely začal v rytmu hudby a tance. Klienti se nejprve potěšili baletním vystoupením Bianci Larum, při kterém se mohli díky interaktivním dekoracím zapojit do děje a o to více si baletní program užít. Následovalo klasické taneční vystoupení studentů, keří přijeli své umění předvést v rámci mezigeneračního projektu Mosty. Se svou harmonikou klienty potěšila zpěvačka a harmonikářka Renata Pospíšilová, kterou mnozí z nich znají z TV Šlágr a s chutí si s ní zazpívali své oblíbené písničky. A nechyběl ani muzikoterapeut Dušan, který pro klienty připravil přednášku o událostech 28. října a spojil ji s hudebním programem, při kterém si s klienty zazpíval u klavíru.

K podzimu samozřejmě patří i příprava zahrady na zimní spánek, a proto obyvatelé domova spolu s aktivizačními pracovnicemi Zuzkou a Bárou pečlivě zazimovali vyvýšené záhonky v zámeckém parku. Park má v každém ročním období své kouzlo a nyní, když je pokrytý barevným listím, je pro klienty oblíbeným cílem procházek s podzimní atmosférou. 

Nesmíme také zapomenout na radost, kterou s sebou opět přinesli čtyřnozí zvířecí návštěvníci, kteří přišli klienty potěšit při své pravidelné návštěvě.

Druhý listopadový den patřil vzpomínkám na naše blízké, kteří již nemohou být s námi. Klienti si odpoledne zpestřili zajímavým dokumentem o způsobu slavení tohoto svátku v Mexiku a následně o tom se zájmem mezi sebou diskutovali. 

Máme velikou radost, že do domova Pyšely začala pravidelně docházet skupina dobrovolnic, které se s klienty věnují vyrábění, zpívání a společnému povídání. Při příští návštěvě budou společně vytvářet adventní věnce a užívat si sváteční atmosféru blížících se Vánoc, na které se všichni moc těšíme. 

  

Více fotografií zde.


20. 11. 2023

Aktuality z domova D

Jedním z největších zážitků byla pro klienty návštěva koně Viktora a minihorse Froda. Všichni měli možnost je pohladit, nakrmit a potěšit se z jejich netradiční přítomnosti přímo v prostorách domova D. Pan Jiří, který se celý život koním věnoval a dodnes jsou jeho srdeční záležitostí, navíc ocenil možnost si o svém oblíbeném tématu pohovořit s jejich majitelkou na profesionální úrovni.

Obrazy malované slovy tvořili klienti i zaměstnanci Domova, kteří měli zájem se zapojit do programu Festivalu Dny Poezie. Paní Anna osobně recitovala publiku svou báseň "Jaro a láska" v rámci komponovaného programu v divadelním sále Domova, zatímco paní Marie pověřila přednesem své básně "Podzimní" aktivizační pracovníky. Výtvarné ztvárnění básní si mohou zájemci prohlédnout v hale Domova až do 1. 12. 2023.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na posilování kondice, které se děje nejen formou fyzioterapie a rehabilitace, ale také při pravidelném kondičním cvičení. Klienti domova D mají svůj oblíbený závěrečný rituál, při kterém hází míčem a počítají jeho úspěšné chycení. Aktuální skóre je vynikajících 105!

Ani v klubu ručních prací se nezahálí. Klienti si nejdříve upletli překrásné košíky a poté se věnovali výrobě mýdel, které mohli dozdobit podle svého vkusu. Všechny výrobky potěší nejen tvůrce, ale často také jejich blízké, pro které jsou zamýšleným dárkem. 
 

     

Více fotografií naleznete zde.


14. 11. 2023

Novinky z domova B

V říjnu a v listopadu jsme  v domově B oslavili krásná životní jubilea – 89, 90, 95 a 101 let. Pana Adolfa potěšila oslava, kterou k jeho 95. narozeninám připravila rodina a pozvala na ni nejen všechny klienty z patra, ale také harmonikáře. Všichni si s oslavencem s chutí zazpívali a vychutnali si hudbu i výborné občerstvení. 

Pozadu nezůstal ani kulinářský klub - tentokrát se klienti společně pustili do míchaných vajec,  hamburgerů a vanilkového pudinku s banány. Někteří z nich ochutnali hamburger poprvé v životě a všichni se shodli, že si opravdu pochutnali. Jak je vidět, vaření nepřínáší jen zábavu, ale také nové zážitky. 

Zimní zahrada poskytuje obvyvatelům domova B místo pro příjemnou relaxaci, když počasí nepřeje pobytu venku. Ovšem odpoledne se zimní zahrada promění v hráčské zázemí, když si klientky přijdou zahrát své oblíbené žolíky.

Keramická dílna se pravidelně na podzim proměňuje v Ježíškovu dílnu. Klienti vytvářejí dárky pro své blízké k nadcházejícím Vánocům a pod jejih rukama vznikají krásné misky, hrníčky apod.
 

   

Další fotografie zde.


8. 11. 2023

Aktuality z domova A

Proměnlivé říjnové počasí příliš nepřeje pobytům venku. Přesto klienti v teplejších dnech rádi navštěvují zahradu, kde posedí u kávy a povídají si. Když to počasí neumožní, scházejí se ve společenských prostorech, kde spolu u kávy koukají na televizi, věnují se čtení nebo hraní společenských her. Největší oblibě se těší  vědomostní hry, u kterých se zasmějí a třeba se i něco nového dozvědí.

V říjnu všechny potěšila návštěva z mateřské školy Semínko, v rámci projektu Povídej organizace Mezi námi. Děti s učiteli společně s klienty vyráběli zdobené kartičky se jmény a na závěr si s nimi zahráli hru. Pro obyvatele Domova to byla velice příjemná návštěva, rádi si s dětmi popovídali a pomáhali jim s výrobou jmenovek. 

Voňavým zážitkem byla pro klienty domova A společná příprava bramboračky s aktivizační pracovnicí Terezou. Na začátku každý řekl svůj oblíbený recept, podle kterého připravoval domácí bramboračku a následně vybrali ten, který se jim zdál nejchutnější. Potom se pustili do přípravy, krájení všech ingrediencí a samotného vaření. Strávili tak příjemný den, plný krásných vůní a dobrých chutí.

V přízemí Domova vedle vstupu do jídelny můžete vidět dotykový informační panel ÁMOS Vision, ve kterém zájemci najdou zajímavé informace nejen o aktuálním dětí v Domově, ale také zpravodajství, různé interaktivní hry a virtuální prohlídky známých památek.  Paní Jitku lákalo se s panelem naučit pracovat, proto oslovila aktivizační pracovnici, která jí vše ukázala a vysvětlila. Paní Jitka ocenila, že se může sama kdykoli podívat na počasí a další zajímavosti, které jsou pravidelně aktualizovány. 

Dalším zajímavým zážitkem byla výroba vlastního mýdla, při keré se klienti dozvěděli zajímavosti o výrobním postupu, a poté se pustili do samotného vaření mýdlové hmoty, kterou nalévali do různých forem.  Do mýdel si přidávali lístky rostlin nebo jiné ozdoby podle svého vkusu. Po vytuhnutí byla mýdla hotová a klienti se těší, že je sami použijí nebo věnují jako dárek svým blízkým. 

   

Více fotografií zde


31. 10. 2023

Novinky z domova Pyšely

Měsíc říjen odstartoval Týdnem sociálních služeb, během něhož se v domově Pyšely konaly zajímavé aktivity nejen pro klienty, ale také pro zájemce z řad veřejnosti. Mimo jiné i hudební vystoupení pana Karla Kekešiho, který v domově Pyšely zazpíval v doprovodu harmoniky již poněkolikáté. Klienti si sním vždy rádi společně zazpívají, v oblibě mají především známé lidové písně. Součástí připraveného programu byly také komentované prohlídky domova, animoterapie, promítání dokumentu o DS Chodov nebo sportovní turnaj klientů. 

K mezinárodnímu dni seniorů, který se slaví první říjnový den, dostali obyvatelé domova překrásnou růži z květinové dílny Aranžérie, kterou jim spolu s gratulací předaly aktivizační pracovnice Zuzka a Bára.

V říjnu se slaví také Mezinárodní den zvířat, jejichž pravidelné návštěvy jsou klienty velice vítaným zpestřením programu. Do domova Pyšely  v říjnu zavítalo takových návštěv hned několik.  Nejprve přišla paní Eva se svými zvířaty – ovcí, kozlem, kočkou, psem a dokonce i kvočnou s kuřaty. Dalšími zvířecími návštěvníky byly dva psi jménem Faust a Janek, jejichž chovatelka Leona je zároveň vedoucí domova Pyšely. Jako poslední přivedla aktivizační pracovnice Zuzka svoji fenku Leontýnku, která ji doprovázela celý den a stejně jako ostatní zvířecí návštěvníci navštívila na pokojích klienty v lůžku.

Nesmíme zapomenout zmínit každodenní rehabilitaci klientů domova, která probíhá nejen s fyzioterapeutkou, ale také se zdravotními sestrami, které s klienty trénují vertikalizaci a chození s pomocí chodítka. Klienti se věnují i pravidelnému kondičnímu cvičení vsedě na židli, při kterém protahují i posilují své svaly a celkovou hybnost. 

 

Více fotografií naleznete zde.


23. 10. 2023

Aktuality z domova D

Konec září a první říjnové dny provázelo nejen krásné počasí, ale také kulturní události. 

Nejdříve se v divadelním sále konala přednáška pro studenty ze švýcarského Gymnázia Burgdorf, kteří se aktivně zajímají o historické události, které vedly k srpnové okupaci roku 1968 v tehdejším Československu. DS Chodov pro ně připravil setkání s pamětnicemi, spojené s promítáním autorských fotografií a závěrečnou diskuzí. Jednou z přednášejících byla paní Marie, která je autorkou reportážních fotografií přímo z centra dění. Studentům poskytla vysvětlující komentáře ke všem svým velice emotivním snímkům, které ze svého bohatého archivu vybrala a připravila ve spolupráci s aktivizační pracovnicí Šárkou. 

Slavnostní vernisáž kreseb paní Evy Frantálové se konala v kapli Domova. Překrásné detailní kresby tradičních venkovských stavení, historických památek i lesní zvěře, vytvořila paní Eva přímo v lůžku, na které je trvale upoutána ze zdravotních důvodů, které jí neumožňují chůzi ani sezení. Na své vlastní přání se v něm zúčastnila i vernisáže, kde všechny přítomné přivítala, pohostila a pronesla k nim úvodní slovo nejen o své tvorbě, ale také o svém velikém snu, aby si lidé uvědomili hodnotu a krásu života a přestali válčit a být na sebe zlí. Pan Vladimír si pro všechny účastníky připravil jako překvapení hudební vystoupení a společně si všichni zazpívali píseň Ach synku, synku. Po vernisáži se návštěvníci přesunuli do galerijní chodby, kde mohli obdivovat díla paní Evy.

Milou událostí bylo stěhování paní Anny a pana Bohuslava na společný pokoj. Dle jejich vlastních slov se jim tím splnil veliký sen. 

Podzimní dny se staly inspirací také pro tvorbu klientů, kteří se věnují výrobě dekorací nejen v keramické dílně. Krásné koláže z listí a kaštanů se staly stylovou výzdobou jejich pokojů i společných prostor. 

 

Další fotografie naleznete zde


16. 10. 2023

Novinky z domova B

Ohlédnutí za zářím samozřejmě začne vzpomínkou na příjemně teplé počasí, které přímo vybízelo k častým pobytům na zahradě Domova, kde klienti rádi trávili odpoledne společným povídáním a pozorováním, jak se květiny a stromy mění s blížícím se podzimem. Každý den je zahrada trochu jiná a každý den něčím překvapí.

Květiny potěšily klienty také při oslavách Dne seniorů, kdy každý z nich spolu s přáním dostal také krásnou růži z květinové dílny Aranžérie.

Příprava skvělého jídla je také jedním z oblíbených způsobů trávení času. Nejprve si klienti připravili oblíbené a typicky letní lečo. Společnými silami nakrájeli zeleninu a zanedlouho si společně vychutnali vynikající a zdravou dávku vitamínů. Při další příležitosti pomyslně zavítali do Itálie, když se rozhodli pro přípavu domází pizzy. I v tomto případě si na vynikající pizze skvěle pochutnali. Kulinářský zážitek završili ochutnáváním dortů různých druhů a chutí. 

Pokud počasí nepřeje venkovním aktivitám, mají klienti k dispozici  zimní zahradu plnou květin, která je často zalitá sluncem a poskytuje příjemný kout k relaxaci a odpočinku. 

Nesmíme zapomentout ani na pravidelný pohyb - za doprovodu a podpory personálu klienti trénují chůzi a užívají si pocit radosti, když dosáhnou svého vytyčeného cíle. 

 

Více fotografií naleznete zde.

 


09. 10. 2023

Aktuality z domova A

V krátkosti se ohlédneme za událostmi měsíce září v domově A.

Během září i nadále panovalo letní počasí, a tak nejoblíbenější činností klientů bylo posezení na zahradě u kávy nebo limonády a povídání si společně na různá témata. Kdo nechtěl sedět ve skupince, tak trávil čas na zahradě třeba u čtení knížky nebo pozorováním okolí.

Nová aktivizační pracovnice Bára velmi často a ráda hraje s klienty různé stolní hry, naposledy hráli na patře A1 AZ kvíz a společně se u toho všichni velmi nasmáli.

Bára a Tereza (aktivizační pracovnice) si pro klienty připravily výrobu nealkoholického Mojita. Na halu patra A1 se dostavili i klienti z ostatních pater a užili si společné přípravy, u kterých si vyprávěli co oni pili a míchali v mládí za koktejly. Všichni se přípravou zabavili a poté si společně na Mojitu pochutnali.

Vrátila se aktivizační pracovnice Iveta, a proto se klienti během září již mohli účastnit keramického kroužku nebo navštívit výtvarnou dílnu. Ruční práce již klientům chyběly a mají radost, že se opět aktivity tohoto typu rozběhly.

Všichni klienti si velmi užili VIII. Donovalskou zahradní slavnost, kde se sešli ve velkém počtu a tak si mohli popovídat i s klienty napříč Domovem nebo se seznámit s novými tvářemi. U toho si poslechli krásné písničky, shlédli různá představení a nechybělo ani dobré občerstvení.

Během září se všichni velmi těšili na hudební vystoupení herce a zpěváka, pana Josefa Zímy, které se konalo v divadelním sále Domova a těšilo se obrovskému zájmu návštěvníků. Klienti byli nadšení a doteď si o panu Zímovi společně povídají.

    

Více fotografií naleznete zde


02. 10. 2023

Novinky z domova Pyšely 

Měsíc září začal krásným počasím, což potěšilo jistě většinu z nás. I díky tomu mohli klienti strávit příjemné slunečné odpoledne při grilování v zámeckém partu a pochutnat si na vynikajícím grilovaném mase a zelenině, které jim připravil kolega Jiří s aktivizační pracovnicí Terezou. Muzikoterapeut Dušan se tradičně chopil role DJe a pouštěl známé a oblíbené písně. K pití byl připaven výběr nealko nápojů, ale samozřejmě nemohlo chybět pivo, ať již alkoholické či nealkoholické. Zkrátka, všichni si toto odpoledne opravdu užili. 

Během měsíce září se také i nadále sklízela úroda z vyvýšených záhonků, kterou s radostí sledují především ty klientky, které se o záhony pravidelně starají. Zdravé zpestření pokrmů vlastní zeleninou vítají bez rozdílu všichni. 

Již tradičně, jako každý měsíc klienty navštívila paní Eva se svými zvířaty a měla pro klienty dokonce i překvapení v podobě beránka Vojty, mláděte plemene kamerunského. Ten klienty zaujal nejvíce svou roztomilostí a neustálým neposedným běháním a poznáváním zámeckého parku.

Přítomnost domácího zvířete je pro klienty důležitá. I proto je v domově právoplatným členem králík Lexík, který má své místo v hale 1. patra, a který klienty domova pravidelně navštěvuje.  Klienti na oplátku rádi navštíví jeho a donesou mu vždy nějakou laskominu, na které si Lexík pochutná a nikdy jí nepohrdne. 

Během měsíce září se konaly samozřejmě i pravidelné aktivity jako keramika, zpívání, poslech hudby a každodenní ošetřovatelská rehabilitace klientů, která je za krásného počasí realizována venku v zámeckém parku. 

Nesmíme opomenout, že i v měsíci září  slavili klienti svá životní jubilea, a proto jim personál domova Pyšely  neopomněl pogratulovat a obdarovat je krásnou květinou, která každého potěší.

Ve druhé části tohoto měsíce se započalo s prací a úpravami cest v zámeckém parku, které budou upraveny tak, aby se na nich mohli pohodlně a snadno pohybovat i klienti na vozíku. Již teď se všichni těší, až budou práce hotové a budou si nové cesty moci osobně vyzkoušet.

 

Další fotografie naleznete zde

 


19. 9.  2023

Aktuality z domova D

Druhá sobota v září tradičně patří Donovalské zahradní slavnosti, která se v letošním roce uskutečnila již po osmé. Klienti si pochvalovali pestrý program i bohatou nabídku stánků, z nichž si největší oblibu získaly stánky s dezerty a s keramikou. 

Radost ze společně stráveného času přináší klientům nově vzniklý Pánský mariášový klub. U jeho vzniku stálo přání pana Václava, který rád hraje mariáš, ale neměl partnery do hry. Zmínil se o tom při rozhovoru aktivizační pracovnici Šárce, která se s kolegy hned pustila do práce a společně oslovili příznivce karetních her napříč Domovem. Tak vznikl zmíněný klub pánů Václava, Stanislava, Františka a Zdeňka, který se pravidelně schází v pondělí a je otevřený nejen všem mariášníkům, ale i nováčkům, kteří by se tuto hru chtěli naučit.

Zajímavé zpestření přináší klientům také nástěnka koláží, kterou klienti vytvořili v rámci projektu s Diakonií, a která zobrazuje zajímavé okamžiky a milníky jejich životů. Díky propojení s chytrou Albi tužkou mohou nástěnku využívat multifunkčně i prostřednictvím této zábavné technologie. 

Jako každý měsíc se v domově D konaly oslavy. Jubilantce paní Anežce popřáli zaměstnanci i vedoucí domova a po gratulacích si oslavenkyně užila společné posezení se svými přítelkyněmi. 

Klienti se pravidelně věnují také individuální aktivitám, jejichž prostřednictvím trénují paměť i jemnou motoriku. Velké oblibě se těší pexeso, karty, společenské hry i skládání dřevěných obrázků. 

Nesmíme zapomenout na velký sportovní úspěch pana Františka z domova D, který při sportovním dni v DS Malešice vybojoval překrásné 3. místo v holandském biliardu.

Radost a zpestření přinášejí klientům dobrovolníci, kteří chodí na pravidelné návštěvy nebo se jako doprovod zúčastňují výletů. Firemní dobrovolníci uspořádali společně s klienty výlet na nedalekou Chodovskou tvrz, kde si prohlédli park i prostory starobylé tvrze a strávili příjemné chvíle povídáním a vzájemným poznáváním. Radost ze společných zážitků měli klienti i dobrovolníci. 

 

Více fotografií naleznete zde.


13. 9.  2023

Novinky z domova B

Díky slunečnému počasí, které provází i závěrečné týdny léta, tráví klienti domova B co nejvíce času v krásných zahradách Domova, kde si mohou zpříjemnit čas povídáním, čtením, relaxací nebo třeba vychutnáním oblíbené zmrzliny. Je to také ideálním místo pro hraní deskových her, které se mezi klienty stále těší veliké popularitě.

Když jsme u tématu hraní, musíme zmínit, že klienty opět potěšila malá návštěvnice, která si s nimi zahrála karty i Člověče nezlob se. 

Ani čtyřnozí návštěvníci nevynechali svou pravidelnou návštěvu a klienty opět přišel potěšit canisterapeutický pes Lotýsek i zrzavý kocour Leon. 

Dalším příjemným místem pro odpočinek či posezení je zahradní zákoutí mezi domovy B a D, zvané Hájek, který obvyvatelé Domova rádi využívají i pro ranní kondiční cvičení. 

V kondici je třeba udržovat i mluvidla, proto se s klienty logopedka Renata pravidelně věnuje trénování řečových dovedností. Při krásném počasí se nácvik odehrává v příjemném stínu stromů v zahradě. 

Příznivci vaření z "kulinářského klubu" domova B si tentokrát upekli vynikající jablečný závin. Jako vždy byla při jeho přípravě veselá atmosféra a závěr v podobě společného posezení si užily všichni zúčastnění. 

Tradičně se konaly i oslavy jubilantů. Pro pana Břetislava si klienti připravili jako překvapení oslavu narozenin v keramické dílně. Čas při tvoření tak strávili ve slavnostní radostné atmosféře. 

   

Více fotografií naleznete zde


5. 9. 2023

Aktuality z domova A

Teplé srpnové počasí přímo vybízelo k trávení času na zahradách Domova, kde lze vždy najít i stinný kout k relaxaci. V rámci pravidelných setkání si aktivizační pracovnice pro klienty připravily společné batikování triček, tašek a dalších druhů textilu. Při přípravě batiky si vyprávěli, kdo z klientů to již zkoušel dříve a pro koho to byla první zkušenost. Zdobení batikou přináší na závěr vždy překvapení v podobě nečekaného výsledku a klienti měli ze svých ozdobených textilií velikou radost.

Aktivizační pracovnice si v srpnu pro klienty připravily ještě jedno překvapení, a to v podobě společné večeře strávené venku na velké zahradě u grilu. Při této příležitosti si vyprávěli příhody z grilování, které zažili v mládí a společně si pochutnali na vynikajícím opečeném mase a zelenině. 

Zpestření ranního kondičního cvičení si připravil i jeden z klientů, a to v takové podobě, že si vyzkoušel roli aktivizačního pracovníka a nabídl se, že sám bude předcvičovat ostatním. Za pomoci aktivizační pracovnice Terezy vše zvládl a všichni si netradiční ranní kondiční cvičení užili. 

V průběhu srpna byla zahájena plánovaná rekonstrukce „stoupaček“ (vnitřního rozvodu vodovodu) vždy ve 2 pokojích na jednotlivých patrech. Jedna z klientek využila možnosti nabídky se po dobu stavebních prací přestěhovat do Pyšel s možností se vrátit zpět. 

Klientky se již aktivně připravují na blížící se VIII. Zahradní slavnost. Za podpory personálu si vyrobily krásné květinové čelenky se kterými budou ozdobou slavnosti. Navíc si při výrobě užily spousty legrace. 

Srpen uběhl jako voda a už na nás zdálky volá měsíc září s dalšími prožitky na společných akcích.

 

Více fotografií naleznete zde


28. 8. 2023

Novinky z domova Pyšely

Druhý prázdninový měsíc přinesl klientům domova Pyšely spoustu dalších aktivit a zážitků.

Poslední červencový den přiletěl do Pyšel díky slavnostní premiéře autorského dokumentu pomyslný čmelák, který hledal svůj Domov a našel jej. Autor snímku, muzikoterapeut Dušan Bitala, v autentickém kostýmu čmeláka uvedl klientům premiéru svého dokumentu, který kreativně a zábavně představuje obě pracoviště Domova pro seniory Chodov v Praze i v Pyšelích a  je  určen nejen pro klienty domova, ale i pro ostatní zájemce a příznivce Domova.

S aktivizačním pracovníkem Jiřím Růžičkou si klienti zavzpomínali a pohovořili na téma dovolená - vydařená i nevydařená. Při vyprávění zážitků ze svých cest se společně zasmáli, a také si připomněli si svá oblíbená místa.  

Domov opět navštívila zvířecí skupina terapeutů -  minihorse Frody, kozlík Bobeš a fenka Kleopatra. Klienti mohli počechrat jejich hebkou srst a nakrmit je pamlsky.

V měsíci srpnu si klienti užili dvě hudební vystoupení. Při prvním se domovem nesly tóny kytary v podání hudebního seskupení s názvem Zámecké duo. Pár dní poté se v domově uskutečnil letní koncert s názvem „Od popu k muzikálu“ , při kterém pan Herman s panem Bronišem  zazpívali klientům známé písně různých žánrů.

K létu patří také dozrávání úrody. Klienti domova pravidelně sklízejí úrodu zeleniny, která jim roste ve vyvýšených záhonech v zámeckém parku.  V horkých dnech se zahradničení věnují především v odpoledních hodinách, kdy ještě není takové teplo. 

V zámeckém parku také probíhají pravidelné ošetřovatelské rehabilitace, při kterých klienti se zdravotnickým personálem procvičují a trénují své pohybové schopnosti.

Při pravidelné výtvarné dílně si klientky s letkorkou Andreou vyrobily keramické dekorace, ozdobné talíře a pítka pro ptáčky. Kreativita nápadů, se kterými klienti na keramiku přicházejí, je skutečně obdivuhodná. Stejně tak zručnost, se kterou své představy zhmotní do keramické hlíny. 

Veliký úspěch mělo u klientů večerní posezení u táboráku s kytarou. Hudebního doprovodu se ujal Dušan Bitala, který společně s klienty a zaměstnanci domova poseděl u ohně a zahrál oblíbené trampské písně. Pro klienty, kteří měli zájem, byly připraveny opečené klobásy a pivo. Večer to byl pro všechny příjemný a jistě si ho do konce letních dní rádi zopakujeme.

 

Další fotky jsou k dispozici zde

 


21. 8. 2023

Aktuality z domova D

Grilování na terase spojené s poslechem živé hudby, mělo u klientů veliký úspěch. Podávala se grilovaná panenka, kuřecí maso a mleté karbanátky, nechyběla samozřejmě ani grilovaná zelenina a čerstvé pečivo. Někteří klienti si dokonce připravili své vlastní dresinky. Hudebního doprovodu se ujal Dušan "Jakodoma" Bitala, ke terému se přidal se i klient, pan Vladimír, se svou tahací harmonikou. Jedlo se, zpívalo a povídalo o všem možném, tak jak to má být. Posezení se zúčastnila také paní ředitelka a zaměstnanci Domova. 

Konal se také další z tradičních sportovních turnajů mezi patry D1 a D2, která se tentokrát utkala ve finských kuželkách mölkky. Pomyslnými vítěznými vavříny sice byli ověnčeni zástupci D1, ale důležité je především to, že si sportovní zápolení všichni stejnou měrou užili. Pro následující odvetný turnaj byla zvolena disciplína házení na terče – do kruhů nebo na tyče.

Zdravému pohybu se klienti věnují nejen během vzájemného sportovního zápolení, ale také při pravidelném kondičním cvičení, při kterém používají různé pomůcky - míče, kroužky nebo třeba "hady".

Hudebně nadaný pan Vladimír rád hraje klientům na terase písničky, které si chtějí poslechnout a zazpívat. Příjemné posezení s hudbou si klienti rádi zpestří drobným občerstvením, aby si společné chvíle mohli maximálně vychutnat. 

 

  

Více fotografií naleznete zde.

 


15. 8. 2023

Novinky z domova B

Každý týden mají klienti možnost protrénovat si paměť skrze všemožné aktivity včetně hlavolamů, kvízů či doplňovaček. Jedním ze zábavných způsobů, při kterém si mohli vyzkoušet svoji představivost bylo kreslení jedním tahem, které má navíc tu výhodu, že rozvíjí zároveň i jemnou motoriku. 

I v srpnu zavítal do domova B oblíbený terapeutický pes Lotýsek, který svou návštěvou klienty potěšil a užival si jejich zájem, pozornost i pohlazení a samozřejmě také pamlsky, které po zásluze dostal. Všichni si společné chvíle užili a už se těší na další setkání. Dalším zvířecím návštěvníkem byl zrzavý kocour Leon, který se jako vždy rád nechal pohladit a pochválit. 

Každý měsíc v domově B probíhají oslavy a gratulace oslavencům a nejinak tomu bylo i v červenci a srpnu. Pracovníci Domova předali jubilantům gratulace od paní ředitelky, narozeninové květiny, dárkový balíček od města a společně strávili hezký čas.

Klientky, které se společně rády věnují kulinářskému umění se již tradičně sešly při pečení. Každá svým dílem přispěla k voňavému výsledku, tentokrát v podobě vynikající nádivky a společně si na ní pochutnaly. Při další příležitosti se sešly k přípravě křupavých bramboráků, které provoněly celý domov B a nikoho nenechaly na pochybách, že chutnají stejně výborně. 

Letní počasí přeje co nejčastějším pobytům klientů v zahradě Domova, kde se ve stínu stromů příjemně povídá, čte, poslouchá hudba nebo hrají společenské hry. A pokud přijde déšť, poskytne klientům klidné prosředí zimní zahrada, která je ideální pro odpočinek, třeba při knize a kávě. 

Pravdivost pořekadla, že "kdo si hraje nezlobí", potvrdila klientkám domova B malá návštěvnice, která si nimi s chutí zahrála karetní hru prší.

 

 

Další fotografie jsou k dispozici zde


7. 8. 2023

Novinky z domova A

Červencové slunečné počasí přálo co nejčastějším pobytům na zahradě Domova. Pohodový letní čas si klienti často zpestřili osvěžením v podobě výborné zmrzliny z místní cukrárny.

V letních měsících je zahrada využívána nejen pro příjemné posezení ve stínu stromů, ale také pro pořádání mnoha kulturních akcí. V červenci si klienti mohli v zahradě vychutnat coutry hudební vystoupení, společné bubnování s aktivizačními pracovníky, při kterém si vlastnoručně vyzkoušeli rozličné druhy perkusních nástrojů a také se potěšili pohledem na volný let ptáků v rámci přehlídky dravců.

Kulturní život byl skutečně pestrý - v hale Domova proběhla ve spolupráci s Akademií věd ČR vernisáž fotografií z cyklu „Věda fotogenická“. Na vystavených fotografiích je patrné propojení vědy a umění v jedno a výsledek je jedním slovem dechberoucí. Všichni návštěvníci výstavy mají možnost hlasovat pro nejkrásnější fotografii a rozhodování skutečně není lehké. 

Dalším neméně významným uměleckým počinem byla premiéra dokumentárního filmu Čmelák našel Domov, který pojednává o obou pracovištích Domova pro seniory Chodov, tj. v Praze i v Pyšlích, jehož autorem je muzikoterapeut Dušan Bitala. Dokument je pojatý zábavně, kreativně a jeho cílem je představit klientům Domova v Praze podobu Domova v Pyšelích a naopak. Po slavnostní premiéře následovala autogramiáda a celá akce se setkala s velice pozitivním ohlasem. 

Jak je vidět, měsíc červenec byl v domově A bohatý nejen na sluneční paprsky, ale také na zážitky klientů.

   

Více fotografií naleznete zde


1. 8. 2023

Aktuality z domova Pyšely

První prázdninový měsíc je za námi. Klienti domova Pyšely si během něj dosyta užívali slunečného počasí, které nám v tomto měsíci opravdu přálo.

Pravidelná ošetřovatelská rehabilitace klientů probíhala nejčastěji také venku, abychom sluníčka využívali co nejvíce. Sklidila se úroda z vyvýšených záhonů, na které si klienti pochutnali a už přemýšleli, čím se záhonky opět osází.

Jedno odpoledne nám přišel zahrát pan Vladimír Pecháček, bývalý člen skupiny Šlapeto a ani Dušan Bitala nezůstal během července s hraním pozadu. A nejen s hraním - natočil úžasné video o našem domově, které nám slavnostně představil v rámci premiéry dokumentu Čmelák našel Domov. Toto video bude zájemcům nabízet obraz, jak to u nás v Pyšelích vypadá. Dušan na klienty domova myslel i o své dovolené, kterou trávil na Slovensku a přivezl jim ochutnat vodu z mineralizovaného pramene s názvem Tišovská Šťavica, což klienti s nadšením ocenili.

Během jednoho červencového dopoledne klienti na zahradě měli možnost také shlédnout ukázku dravců. Viděli supa, sokola, káně, poštolku i orla bělohlavého v akci, jak se dokáží prolétnout nad jejich hlavami a poté se vrátit zpět na ruku jejich cvičitele. 

Domov také navštívila, již tradičně, zvířata - minihorse Froda a canisterapeutické fenky Kleopatra a Owiki. Všechna zvířátka bez vyjímky se ráda nechala od klientů domova podrbat na hřbetě i za ušima. A kdo by pohlazení odolal?

Polovina prázdnin utekla jako voda, ale nezoufejme, ještě je před námi jejich druhá část.

 

Další fotografie naleznete zde


24. 7. 2023

Novinky z domova D

Veliký ohlas měla mezi klienty domova D návštěva zvířecích terapeutů v rámci projektu Ježíškova vnoučata. Klienti se v zahradě Domova mohli potěšit ze společnosti kozy, kůzlete, poníka, slepice, králíka i dvou psů. Zvířata si mohli pohladit, nakrmit je a dozvěděli se i mnoho zajímavých informací o jejich chovu, povaze a společně zavzpomínali na vlastní zážitky s domácími zvířaty. O jejich návštěvu nepřišli ani klienti, kteří jsou upoutáni na lůžku, zvířata je navštívila přímo v pokoji u lůžka a mohli si tak jejich přítomnost užít individuálně. 

Červenec je také časem sklizně na terasách domova D, na kterých klienti vypěstovali meloun, žluté cukety, papriky, rajčata i okurky. Jistě budete souhlasit, že vlastnoručně vypěstovaná zelenina chutná opravdu nejlépe. 

Ani sportovní nadšenci nezahálí a i v tomto měsíci proběhla tradiční odveta mezi patry D1 a D2, tentokrát v pétanque. Bez rivality, se vzájemnou pomocí a spoustou zábavy vyhrálo tentorkát patro D2. Vítězové i poražení se těší na další společné klání. 

Bohatý kulturní program zpestřila slavnostní premiéra autorského dokumentu aktivizačního pracovníka a muzikoterapeuta Dušana Bitaly s názvem "Čmelák našel Domov", který kreativní a zábavnou formou představuje klientům prostory obou pracovišť DS Chodov, tj. v Praze a v Pyšelích. Premiéra byla spojena s promítáním fotografií zámku Pyšely a také s tradiční autogramiádou. 

K létu patří neodmyslitelně mnohé vůně. Aroma koření využívají aktivizační pracovníci pro trénování paměti. Klienti přivoní k různým druhům koření a hádají, o jaké se jedná. Následuje společná diskuze, jaké koření je jejich oblíbené a na která jídla je používali. 

Samozřejmě klienti nezústávají jen u vůní, ale rádi si společně připraví i něco dobrého na zub. Naposledy si připravili speciální česnekovou pomazánku s netradiční přísanou bílého vína a pomazánku budapešťskou. Pokrm doplnili kvalitním bílým vínem a společně si užili příjemné posezení. 

 

Další fotografie naleznete zde.


17. 7. 2023

Aktuality z domova B

Klienty opět velice potěšila návštěva oblíbeného canisterapeutického psa Lotýska, který nadšeně ukázal, co všechno umí a po zásluze byl odměněn pohlazením i pamlsky. Radost byla jako vždy oboustranná. 

Léto je ideální čas pro co nejčastější pobyt venku v zahradě, a to nejen při procházkách, odpočinku, společném povídání či zpívání, ale také během hudebních vystoupení a kulturních programů, které se při příznivém počasí konají v zahradě Domova. Nejinak tomu bylo i při slavnostním odhalení pietního místa v zahradě DS Chodov, které bylo spojeno s vystoupením houslového virtuosa Alexandera Shonerta, které se klientům velice líbilo. Myšlenku nově vzniklého zahradního zákoutí, které vybízí k tichému posezení a rozjímání klienti mile komentovali a stalo se jedním z jejich oblíbených míst. 

Klienti samozřejmě nezanedbávají ani svou kondici a pokud je počasí příliš horké na procházku po zahradě, trénují chůzi procházkami po chodbách domova B. Po fyzické zátěži je třeba se osvěžit zábavou, například hraním oblíbené hry Člověče nezlob se, která pobaví nejen samotné hráce, ale také sledující, kteří mohou držet palce nebo poradit se strategií. 

Samozřejmě se i v červenci konaly oslavy životních jubileí klientů, kterým zaměstnanci popřáli, předali květiny, gratulaci od paní ředitelky a strávili společně příjemný čas. 

 

 
 

Více fotografií naleznete zde


9. 7. 2023

Novinky z domova A

Klienti domova A se v červnu intenzivně věnovali zahradničení s aktivizační pracovnicí Adélou. Společnými silami zasadili rostliny na velké zahradě Domova a samozřejmě si u toho o nich také povídali. Někteří se dozvěděli něco nového a ti zkušenější do diskuze rádi přispěli svými postřehy a poznatky. Práce na zahradě všechny velice baví a pokaždé se na ni těší.

Klienti všeobecně v letních měsících rádi tráví čas venku, proto se i společné aktivity za příznivého počasí odehrávají na čerstvém vzduchu, ať jde o kondiční cvičení nebo o společně strávený čas odpočinkem a vzájemným povídáním. 

Příjemným zpestřením byla pro klienty výroba vlastní ovocné zmrzliny. V průběhu její výroby si zavzpomínali na svá dětská léta a vyprávěli si kdo měl rád jakou příchuť a kam rád na zmrzlinu chodil. Nejčastěji se klienti shodli, že měli v největší oblibě jahodovou příchuť.

Stále také pokračuje kurz práce s tabletem pod vedením aktivizačního pracovníka Dušana, který učení vede zábavnou formou a často jej zpestřuje i hraním her, jako je napříkad pexeso nebo piškvorky. Kromě práce s tabletem se klienti s Dušanem věnují také zábavě s 3D brýlemi, které jim umožňují virtuální cestování nebo dokonce návštěvy koncertů. 

Samozřejmě nadále pokračují individuální aktivity s klienty.  Tento měsíc se jedna klientka rozhodla, že by si ráda nechala nabarvit vlasy, ale měla zájem o domácí péči, jak byla zvyklá, nikoli o návštěvu kadeřnictví. Zkrášlení se ujala aktivizační pracovnice Tereza, která klientce vlasy obarvila přesně dle jejího přádní a u toho si povídaly o účesech a o tom, jaké střihy a barvy byly moderní dříve a jak je to dnes. Společně strávený čas i výsledný odstín vlasů dopadly přesně podle představ klientky. 

 

Další fotografie jsou zde.


26. 6. 2023

Aktuality z domova Pyšely 

Hlavní událostí měsíce byla jednoznačně II. Zámecká slavnost. Ačkoli zpočátku bylo počasí chvílemi deštivé, přesto na slavnost dorazil úctyhodný počet návštěvníků. Po celou dobu slavnosti se střídaly hudební kapely, k dispozici byly prodejní stánky s nabídkou občerstvení, vín, dezertů či drobných předmětů. Pro děti byl připraven program od skautů, místních hasičů nebo také malování na obličej a MiniZOO s poníkem, kozami a pejskem. Pro zájemce byly během dne připraveny komentované prohlídky zámku, které byly hojně navštěvované.  Těší nás, že celá akce měla velice kladný ohlas u klientů domova i u návštěvníků, kteří jej vyjádřili pochvalnými vzkazy v kronice.

Měsíc červen byl  v domově  ve znamení slunečného počasí, kterého klienti využili k sázení zeleniny do záhonků, individuální rehabilitaci na čerstvém vzduchu i k příjemnému posezení v altánu. Klienty navštívily děti z rodinného centra Zaya a společně si v zámeckém parku vytvořili obrázky a zazpívali si. Konala se také četná hudební vystoupení, při kterých si klienti s chutí zazpívali známé české písničky za doprovodu harmoniky či elektrického klavíru. Při keramice si klientky mimo jiné vyrobily keramické květiny, kterými poté zkrášlily záhonky v zámeckém parku.

Samozřejmě ani v měsíci červnu nemohli v domově Pyšely chybět zvířecí návštěvníci. V rámci pravidelné zooterapie klienty kromě kůzlat a pejska navštívilo i holoubátko a při praktické ukázce v zámecké zahradě se klienti seznámili s výcvikem psů na vyhledávaní výbušnin. 

 

Další fotografie naleznete zde.

 


20. 6. 2023

Aktuality z domova B

Dá se říci, že měsíc červen je v domově B ve znamení oslav životních jubileí. Oslavencům vždy přejeme především mnoho zdraví a spokojenosti a předáme přání, které každého potěší. Tento měsíc jsme uspořádali oslavu významných 100. narozenin pana Přemysla Vankeho, kterému přišla popřát paní starostka MČ Praha 11, paní ředitelka a samozřejmě nechyběli pracovníci domova B. Pan Vanke neskrýval svou radost ani dojetí a spolu s manželkou si oslavu opravdu užili. Společné posezení bylo plné milých vzpomínek a také radosti z připraveného překvapení v podobě narozeninového dortu, krásné výzdoby a bohatého pohoštění. Další oslava, kterou jako tajný dárek uspořádali přátelé klientky, se odehrála v cukrárně Domova. Kromě přátel popřála oslavenkyni mnoho zdraví do dalších let také paní ředitelka a za hudebního doprovodu muzikantů z jižní Moravy se zpívalo i tančilo.

V domově B se pravidelně setkávají klientky ke společnému odpolednímu pečení. Tentokrát se rozhodly pro žemlovku a tvarohové trojhránky z listového těsta. Během přípravy se smíchem vzpomínaly na své kulinářské úspěchy i nezdary a za chvíli už celé patro provoněla pečená jablka se skořicí. Jako vždy se jim dílo vydařilo a na obou variantách sladkého dezertu si společně zaslouženě pochutnaly.

Červen s sebou přináší i krásné slunečné počasí, kterého si klienti rádi užívají v zahradě, ideálně se šálkem kávy. Zahrada však neslouží jen pro potěšení z přírodních krás, ale také pro udržování fyzické zdatnosti prostřednictvím venkovních posilovacích strojů, které klienti využívají individuálně nebo pod odborným dohledem.

Neustálé oblibě se u klientů těší práce s hlínou v keramické dílně. Jejich tvůrčí nadšení dává vzniknout mnoha krásným výrobkům, ať již se sezónní tematikou nebo se stále oblíbenými motivy zvířat či andělů.

Trénování paměti je další ze zajímavých aktivit, které se klienti pravidelně věnují. Při Kimově hře si zábavnou formou procvičili zrakovou paměť a to tak, že se přibližně dvě minuty dívali na zhruba dvacet drobných a dobře pojmenovatelných předmětů, které se následně zakryly a hráči zapsali, které z nich si zapamatovali. A proč se tato hra jmenuje zrovna Kimova? Je nazvána podle hlavního hrdiny stejnojmenného románu Kim od autora R. Kiplinga, který se této hře věnoval během svého výcviku na špiona.

  

Více fotografií naleznete zde.


13. 6. 2023

Novinky z domova D

Velikou událostí posledních květnových dní bylo ocenění klientky, paní Evy Frantálové v 11. ročníku literární soutěže Art Botič. Letošním tématem byl „Sen, kterým žiji každý den“ a paní Frantálová za svou prózu získala nejen 2. místo v kategorii dospělí a senioři, ale také Zvláštní cenu poroty. Slavnostního vyhlášení vítězů, které se konalo v krásných prostorách refektáře v Emauzském klášteře, se v zastoupení klientky zúčastnila aktivizační pracovnice, která cenu převzala a následně ji s velkou gratulací paní Frantálové předala.

Příjemné slunečné počasí přímo vybízí k častým procházkám po rozkvetlé zahradě a relaxu uprostřed zeleně. Díky mobilním truhlíkům a patrovým záhonům se klienti mohou pohodlně věnovat zahrádkaření. Na terase domova zasadili nejen okrasné květiny a bylinky, ale pěstují zde také rajčata, papriky, okurky, cukety, jahody i melouny. Už teď se všichni těší, až si budou moci vlastnoručně vypěstovanou zeleninu a ovoce vychutnat. Oblíbené bylinky, jejich vůně a chuť jsou také jedním z témat při rozhovorech v rámci individuálních aktivit či Namaste Care. 

Dřevěná terasa domova je při teplém počasí skvělým místem pro kondiční cvičení. Přeci jenom je pohyb na čerstvém vzduchu a s krásným výhledem mnohem zábavnější a o to více osvěží tělo i mysl. Procvičování dolních končetin se klienti pravidelně věnují také na venkovních strojích v zahradě, samozřejmě za odborného vedení rehabilitační sestry.

Kdo nemá náladu na cvičení, může na terase s ostatními poobědvat nebo si užít odpočinek při kávě. Když jsme u kulinářského tématu, musíme zmínit pečení vynikajících bramboráků, které si klienti připravili s aktivizační pracovnicí Šárkou. Během vaření si vyměňovali své tajné recepty a kuchařské tipy, přidali spoustu veselých vzpomínek a na závěr si společně skvěle pochutnali.

Další významnou a radostnou událostí v domově D byla oslava 100. narozenin paní Věry. Na její přání proběhla pouze v úzkém kruhu a v komorní atmosféře. Paní Věře přišla srdečně popřát paní ředitelka s vedoucí domova D a samozřejmě klientce nejbližší zaměstnanci DS Chodov. Všechny potěšilo společné posezení u narozeninového dortu, při kterém paní Věra zavzpomínala na významné události a zlomové okamžiky svého pestrého života.

    

Další fotografie naleznete zde.

 


5. 6. 2023

Novinky z domova A

V krátkosti Vás seznámíme s tím, co se událo během měsíce května v domově A.

Klienti si na hale patra A2 zpestřili odpoledne společně s aktivizační pracovnicí Terezou tím, že se pustili do výroby tuňákové pomazánky a citronády. Při práci (krájení, míchání a mazání jednohubek) si povídali o tom, jaké pomazánky si dělávali doma a dělili se o jednotlivé recepty. Nakonec si k jednohubkám připravili domácí citronádu a vše si společně vychutnali.

Ve výtvarné dílně vyráběli klienti zápichy do květináčů. Při této výrobě jim asistovala aktivizační pracovnice Tereza. Motivy zápichů volili s jarní tematikou, např. motýly a květiny, a poté jimi ozdobili květináče.

Nejen Domov A, ale celý DS Chodov se prostřednictvím aktivizačního úseku zapojil do projektu „Psaní od srdce“. Tento projekt má za cíl propojit seniory s mladší generací a pomocí dopisů a vzkazů je potěšit. Mohou takto vzniknout i nová přátelství a pravidelné dopisování.

Velký úspěch mělo povídání známého režiséra Zdeňka Trošky, který se proslavil natočením triologie "Slunce, seno", kterou situoval do rodné vesničky Hoštice u Volyně, kde také žije.

Klienti se zaujetím sledovali nový český seriál o zpěvačce Ivetě Bartošové, hodnotili jednotlivé herecké výkony a dozvěděli se něco víc o odvrácené straně života celebrit a jejich soukromého života, mimo světla reflektorů.

S příchodem pěkného počasí mohou klienti trávit více času venku na zahradě a zpříjemnit si tak pobyt. Za tuto možnost jsou rádi i rodinní příslušníci či personál, kteří je tam doprovázejí.

  
 

Více fotografií k dispozici zde. 


30. 5. 2023

Aktuality z domova B

V keramické dílně se klienti nyní věnují tvorbě jarní výzdoby. Pod jejich rukama vznikají květinové věnce, mističky ve tvaru listů apod.

Klientky navštívil kocouří krasavec Leon. Dámy byly nadšené a radostně se s Leonem vyfotily. Fotky mají nyní vystavené u sebe v pokoji.

Obyvatelky domova B se domluvily, že si k odpolednímu kafíčku upečou sladkou dobrotu. Společným úsilím vznikly žloutkové řezy.

Konečně teplé a slunečné počasí dopřálo klientům nádhernou podívanou na probouzející se zahradu a příjemné posezení na čerstvém vzduchu.

Oblíbené a pravidelné oslavy narozenin každý měsíc potěší jak oslavence, tak i jejich okolí.

Vzácný host zavítal do DS Chodov. Pan Troška se ochotně fotil s klienty i zaměstnanci. Všichni budeme na jeho milou návštěvu dlouho vzpomínat.

Utkání v disciplíně pétanque proběhlo za krásného počasí ve čtvrtek odpoledne na hřišti na malé zahradě. Ve dvou týmech se proti sobě soutěžili pánové s dámami, které nakonec vyhrály. Krom toho si klienti vyzkoušeli a naučili se finskou hru mölkky.

Klienti domova B sázeli muškáty do truhlíků a květináčů. Těšit se z nich již všichni můžeme v atriové zahradě.

Oblíbený terapeutický pes Lotýsek a canisterapeutka Pavla Broučková navštívili klienty Domova B. Pes Lotýsek se věnoval klientům individuálně. Proběhla i skupinová terapie. Kdo měl zájem, mohl si pejska pohladit a dozvědět se něco o práci se psem. Lotýsek ukázal různé triky a pak všichni společně si vyzkoušeli různé hry, které podporují vztah se psem a jemnou motoriku. Účastnici si terapie užili a vyprávěli i příběhy ze svého života.

 

   

Další fotografie naleznete zde.


22. 5 .2023 

Novinky z domova Pyšely

Měsíc květen v Domově pro seniory přímo rozkvetl, a to uvnitř i vně.

Duben se zimním počasím jsme pomyslně spálili při čarodějnickém odpoledni, v rámci kterého si klienti Domova, za doprovodu hudební skupiny Duo Regent, pochutnali na špekáčcích a pivu. I o víkendu si klienti s personálem rádi zacvičí pro potěšení, přestože postavu do plavek zatím není příliš třeba pilovat. Jedno z pošmournějších květnových odpolední si klienti poslechli hudební vystoupení pana Oty Kupce.

Potěšili se také se zvířátky v rámci zooterapie, při které je kromě kůzlátek tentokrát navštívila v Domově slípka jménem PolíFka.  A nemuseli jsme mít obavy, že by tato slepička skončila třeba ve slepičí polévce, jak nás majitelka PolíFky ujistila. Slunečné počasí během měsíce klienti využili k sázení květin a sazenic, ke hraní karet na čerstvém vzduchu. Díky krásnému počasí se karty hrály ostošest. Klienti také navštívili místní cukrárnu, kde si objednali kávu a zákusek a poseděli ve venkovním prostoru cukrárny.

Pravidelní návštěvníci keramiky si vyrobili další keramické výrobky s Andreou, klientky Domova upekly štrúdl při kulinářském dopoledni a užily si virtuální brýle s Dušanem.  Posledním hudebním vystoupením v měsíci květnu byl “Osvobozený Semafor“, kdy nám členové Hudební mládeže, díky projektu „Program Mosty“, přezpívali repertoár Osvobozeného divadla a divadla Semafor. 

Sluníčko v květnu si klienti Domova Pyšely snažili užít na maximum. Vždyť na něj se již tak dlouho těšili.  Nezapomeňme ani na pravidelnou gratulaci květnovým oslavencům, kteří byli obdarování květinou z květinové dílny Aranžérie.

Květnový měsíc byl v Pyšelích plný hudby, vůní a květin.

     

Více fotografií zde.


15. 5. 2023

Aktuality z domova D

Na přání klientů jsme uspořádali již „III. ročník“ turnaje v kuželkách mezi patry D1 a D2. Turnaji předcházelo společné dopolední pečení a chystání občerstvení. Klienti si společně upekli pizza šneky. Mysleli však i na dietní omezení svých spoluhráčů a upekli i diabetickou verzi. Odpoledne se odehrál turnaj v kuželkách, kde zvítězili klienti hrající za patro D2. Rivalita jde na domově D ale stranou. Oba týmy se podporovaly a vzájemně si pomáhaly.

U společných aktivit ještě zůstaneme. Oblíbené hudební odpoledne tentokrát proběhlo v režii klienta Domova D p. Vladimíra, který hraje na vlastní harmoniku. Zájem byl ze strany klientů velkolepý, dle jejich uvážení se buď hrálo na přání nebo na poznávání známých melodií.

Umělecky a hudebně nadaná je i klientka domova D, paní Eva, jejímž přáním bylo usednout za piano v kapli Domova a zahrát klasickou sonátu od Josepha Haydna. Její přání bylo naplněno za pomoci aktivizační pracovnice Šárky. 

Na konci dubna Domov pro klienty uspořádal společnou akci pálení čarodějnic. Nechyběl tradiční táborák, špekáčky na grilu, pivo nebo hudební program.

Závěrem bychom Vás rádi informovali o květnové výstavě, která probíhá v prostorách radnice Prahy 11. Své kresby na téma "Život má tisíce tváří" zde vystavuje klientka domova D, paní Eva. Výstava je přístupná do 31. května 2022. Paní Eva je imobilní / upoutaná na lůžko, i přes tento hendikep je stále velmi aktivní a činná v oblasti umění.

Pozvánka na výstavu je zde.

 

Další fotografie naleznete zde.


10. 5. 2023

Novinky z domova A

V krátkosti Vás seznámíme, co se událo během měsíce dubna na domově A.

V rámci Velikonočních svátků si klienti společně s aktivizačními pracovnicemi pekli mazanec, na kterém si poté společně u odpolední kávy pochutnali. U Velikonoc ještě zůstaneme. Na patře A2 si zaměstnanci pro klienty připravili Velikonoční výzdobu stolu, a tak se klienti společně naobědvali ve velikonoční atmosféře a všem se to moc líbilo, jak je vidět z dostupných fotografií.

Dále si aktivizační pracovnice pro klienty domova A připravily výrobu pralinek z bobů, což obnášelo rozpuštění a rozmixování bobů. Poté si klienti nachystali formičky, do kterých rozpuštěné a rozmixované boby nalili a na závěr je uložili do mrazáku. Čokoládové pralinky si poté klienti dle libosti snědli. Tato aktivita byla pro ně zajímavá, jelikož většina klientů
 si takto čokoládové pralinky ještě nikdy nevyráběla.

V rámci projektu Ježíškova vnoučata jsme dostali finanční dar, který umožnil návštěvu papoušků se svými majiteli. Papoušci Arny, Erik, Angelo a Lady se s každým divákem osobně přivítali, prohodili pár slov a na závěr předvedli své taneční umění.

Největší akcí měsíce bylo pálení čarodějnic. Samozřejmě na tuto akci bylo třeba se nejdříve řádně připravit, a tak klienti společně s aktivizační pracovnicí Terezou Jechovou a praktikantem vyráběli čarodějnici, která poté byla na ohni upálena. V rámci pálení čarodějnic se sešli klienti z celého Domova na velké zahradě. Pro klienty byly připravené buřty na grilu a nějaké to pití na zapití. K poslechu hrála písničky kapela a náš kolega Dušan. Posezení za příjemného počasí si klienti užili.

A v poslední řadě bychom Vás rádi informovali, že na Domově A probíhají i individuální aktivity. Nyní se podíváme na individuální aktivitu pracovnice Terezy s klientkou paní Š. Společně si povídají o paní Maciuchové, kterou má klientka velmi ráda. Dále společně probírají její herecké role, Vinohradské divadlo a kolegy se kterými paní Maciuchová vystupuje. Na závěr si vždy společně prohlížejí její fotografie.

 

    

Více fotografií naleznete zde.


2. 5. 2023

Aktuality z domova B

Dubnové dny byly v domově B plné pestrého dění. 

Klienti si pochutnali na sladkém daru a společně s dortíkem si vychutnali také čaj nebo kávu. Příjemné odpoledne si všichni užili. 

I tento měsíc jsme měli na domově B několik oslavenců, kterým jsme předali dárky a blahopřání. Jubilanti byli za milé pozornosti rádi.

V rámci keramické dílny se klienti, kteří měli zájem, věnovali tématu Velikonoc a vytvářeli velikonoční vajíčka a zajíčky. Ostatní tvořili vázy, hrnečky a dokonce i netradiční želvy. 

Příjemné chvíle u kávy si klienti dopřávají nejen v zimní zahradě, ale také v hale, kde si mohou dát oblíbenou kávu z automatu. 

Z aktivizačního oddělení si pro klienty připravili přednášku na téma Paměť, kterou prezentovala Adélka. Přednáška měla u klientů kladné ohlasy. 

Hraní her je mezi klienty velice oblíbené. Tentokrát si klienti zvolili hru Dáma.

Klienti obdrželi k Velikonocům pozornost v podobě balíčku s vitamíny. Klientky se na Velikonoce těšily, připravily si velikonoční pochoutky – tradiční nádivku, vajíčkovou tlačenku a briošky. 

    

Další fotografie jsou zde


25. 4. 2023

Novinky z domova Pyšely 

Měsíc duben je znám jako měsíc knihy a také bezpečnosti. Obě tato kritéria jsme v Domově Pyšely během tohoto měsíce prožili. Ať již při pravidelném setkávání s Jiřím Chválou, se kterým probíhala aktivita s názvem „Život v knize“, během které klienti listují svým životem jako by obraceli stránky knihy. A také při další aktivitě s Dušanem Bitalou, kdy klienti bezpečně cestovali hvězdnou oblohou pomocí virtuálních brýlí a poznávali nové moderní technologie, které nás dokáží přenést do míst, kam se většina z nás jen tak nedostane.

V měsíci dubnu je také oslavován svátek jara – Velikonoce. A tak jsme si připomněli lidové tradice, vyzdobili jsme Domov jarními a velikonočními symboly a s očekáváním teplého a slunečného počasí jsme netrpělivě vyhlížely tyto svátky. Žáci z Odborného učiliště řemesel v Kunicích nás navštívili s inspirací na jarní a velikonoční dekorace, při kterých si klienti měli možnost vytvořit velikonoční kuřátko či zajíčka. Všechny dekorace nám poté žáci darovali, abychom si mohli naši výzdobu v Domově ještě více rozšířit.

Počasí venku bylo opravdu aprílové, střídaly se dny s příjemnými teplotami a dny, které by se daly počasím očekávat spíše v prosinci a v lednu. A tak si klienti Domova tento aprílový žertík od počasí, který provázel téměř celý měsíc duben zpříjemnili společným zpíváním, návštěvou zvířátek včetně dvou roztomilých kůzlátek, se kterými se téměř všichni rádi pomazlili. Při keramice, která se v Domově koná každých 14 dní si klienti s nadšením vyrobili z keramické hlíny předměty, kterými si potom vyzdobili svůj pokoj nebo jimi potěšili své rodiny a přátele.  Tak takový byl měsíc duben v Domově Pyšely.

      

Více fotografií naleznete zde


18. 4. 2023

Aktuality z domova D

V průběhu března klienti začali s výsadbou rajčat, okurek a paprik do menších květináčů. Nyní pečlivě zalévají a těší se, že je v dalších měsících přesadí do venkovních truhlíků. Na vypěstované zelenině si pak společně pochutnávají a přidávají ke snídani, obědu nebo večeři.

S dobrovolnicí, které nikdo neřekne jinak než babička, v klubu ručních prací vyrábí dámy brože z použitých hliníkových kávových kapslí. Nejenže klientky získají nový ozdobný šperk, ale zároveň ulehčí přírodě a dávají hliníkovým kapslím nové využití.

Jedna z klientek domov D ráda píše různé články. Využití najdou v místním časopise Chodováček, případě i v časopise Klíč Prahy 11. Nyní se tato klientka zapojila do známé soutěže Art Botič, ve které bude soutěžit se svojí prózou na téma „Sen, kterým žiji každý den“.

Klienty domova D navštěvují pracovnice z Diakonie ČCE, které s nimi v rámci reminiscence vytváří nejen skupinově, ale i individuálně koláže dle životních příběhů klientů. Při této aktivitě se zároveň trénuje paměť, ale také vytváří krásná vzpomínka.

Muzikoterapie u lůžka s Dušanem stále pokračuje. Oblibu v ní našli i nově příchozí pánové z domova D. Kolega Dušan se svojí technikou dokáže klienty rozzářit. Na přání klientů si společně u lůžka pouští skladby například od Karla Gotta, Waldemara Matušky a jiných umělců. Nejen, že poslouchají skvělou hudbu, ale zároveň se dozvídají informace o umělcích.

Klienti měli možnost vyzkoušet nové Meta brýle. Díky nim se jedna z klientek mohla například podívat na Zanzibar, kde trávil dovolenou její syn nebo do okolí svého domu v Motole, kde strávila celých 60 let.

       

Další fotografie jsou k nahlédnutí zde.


5. 4. 2023

Aktuality z domova A

V krátkosti Vás seznámíme, co se událo během měsíce března na domově A.

Během března se v keramické dílně aktivizační pracovnice paní Iveta Dufek s klienty připravovala na příchod Velikonoc a společně tvořili výrobky s velikonoční tématikou jako jsou vajíčka a zajíčci. Dále společně vyráběli jarní věnce.

V rámci cestovatelského odpoledne klienti navštívili Lichtenštejnsko. Dozvěděli se něco o jeho vzniku a historii. Dále porovnávali historii se současností a na toto téma vedli diskuze. Jako překvapení si pro ně paní Dufek připravila fotografie, jelikož sama Lichtenštejnsko navštívila. Tato část přednášky se klientům líbila nejvíce.

V dalším odpoledni při brouzdání historií se klienti podívali do středověku a dozvěděli se informace o obydlích té doby, o prvních hradech a jejich postupných proměnách. Také se seznámili s historicky významnými ženami, které v době středověku bojovaly za práva žen. Povídání bylo umocněno promítáním dobových fotografií přes TV obrazovku.

V rámci týdne mozku proběhla pro klienty přednáška na téma trénování paměti. V rámci přednášky je aktivizační pracovnice Tereza Jechová seznámila s novými informacemi o tzv. mnemotechnikách, které s tímto tématem souvisejí.

A to není ještě vše, Tereza klientům na halách pater A1, A2 či A3 předčítá na pokračování knihu Povídky z jedné kapsy od Karla Čapka a poté společně povídky rozebírají.

Tradiční maškarní ples v rámci celého domova, se konal 8. března 2023 a podle fotek se velmi vydařil. Dokonce i někteří obyvatelé si s podporou aktivizačních pracovníků připravili maškarní masku a oblečení.

  

Další fotografie jsou k nahlédnutí zde.


27.3.2023

Novinky z domova B

Zpestření pro naše klienty přinesly studentky z Turecka, které jsou v ČR na studijním programu ERASMUS. Studentky v DS Chodov strávily několik dní na stáži. S klienty si povídali o jídle, kultuře a pobytových službách pro seniory, které mají v Turecku.

Někteří klienti se v keramické dílně nechali inspirovat blížícím se maškarním plesem a vyráběli z hlíny masky.

Klientka patra B3 si připravila pro ostatní klienty z patra přednášku a film o své cestě lodí z kanadského Vancouveru na Aljašku.

Ve výtvarné dílně si klienti mohli připravit masky na maškarní ples. Někteří klienti se vrhli raději do výroby výzdoby a ozdob.

Canisterapeutka navštívila Domov B a s pejskem Lotýskem potěšili klienty ve skupinách. Klienti měli možnost si pejska nejen pohladit, ale také si s ním vyzkoušet několik her rozvíjejících jemnou motoriku. Lotýsek jim také předvedl různé triky, poslušnost i tanec se svou majitelkou.

Klientům přišla sladká pozornost ve formě dortíčků. S chutí se s nimi vyfotili a ještě s větší chutí si na nich pochutnali.

Malou pozornost jsme předali oslavenkyním v měsíci únoru. Radost udělala kytičky, tištěné přání, ale hlavně osobní přání od personálu.

Během prvního březnového víkendu si klienti užili hraní oblíbených slovních her. Společně s personálem si zahráli Město, jméno a Slovní fotbal. Potrénovali paměť, zavzpomínali a zasmáli se.

  

Více fotografií je k dispozici zde.


21. 3. 2023

Aktuality z Domova Pyšely v březnu

Měsíc březen je v Domově Pyšely zaměřen převážně na trénink paměti. Klienti Domova pravidelně trénují paměť s trenérkou paměti, paní Margit Kakos, a to dopoledne při skupinovém trénování paměti a odpoledne při trénování individuálním.

V rámci národního týdne trénování paměti, který vyhlašuje Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging se v Domově konala přednáška na téma: “Návod na použití mozku“ pod vedením trenérky paměti II. stupně,  Ing. Jaroslavy Slivoňové. Tato přednáška se v Domově konala již podruhé a byla určena také pro veřejnost.

Jedno pošmurné úterní odpoledne přijel do Pyšely pan Vízner s paní Hrtánkovou, se kterými si klienti zazpívali známé country písničky. Zpěv známých písniček rozsvítil pyšelské odpoledne, přestože za okny bubnoval déšť a venku bylo chladné počasí.

Proběhlo také jedno z pravidelných mezigeneračních setkání. Klienty navštívily děti z mateřské školy Sulice a společně si poslechli  pohádku o princezně z obnoveného zámku, kterou věznil drak a zachránil ji švarný jinoch. Po pohádce se vymalovávaly obrázky s tématem pohádky a následovala také prohlídka venkovních prostor zámku.

Navázali jsme spolupráci s  firmou CompuGroup, která nás navštívila a po představení se klientům Domova rozdala klientům sladké dobroty a drobné dárky.

I během března probíhaly pravidelné aktivity jako např. „Písničky z babiččiny krabičky“ s Jirkou Růžičkou, sportovní odpoledne – hraní šipek a metané, pečení sladkých dobrot na přání klientů, povídání s Jirkou Chválou s názvem „Můj život v knize“.  Měsíc březen utekl v Pyšelích jako voda a těšíme se na to, co zažijeme během měsíce dalšího.

   

Další fotografie k nahlédnutí zde.


17. 3. 2023

Novinky z domova D

Aby pauza v kalendáři, která je mezi Vánocemi a Velikonocemi, nebyla tak dlouhá, zabavili jsme se uspořádáním maškarního plesu. Přípravy byly velké. Během výtvarných skupinových aktivit si klienti vyráběli maškarní masky dle své fantazie. Na bále jsme tak mohli vidět masky zvířecích motivů či mořského světa až po moderní škrabošky. Na plese se nejen tančilo, ale také soutěžilo v bohaté tombole nebo fotilo v připraveném foto koutku.

Nezahálíme však ani v přípravách na Velikonoce. V keramice klienti vyrábí sváteční ozdoby, jako jsou zajíci, vajíčka a věnce. Jedna z klientek zapojila do procesu výzdoby i svoji rodinu, která přinesla velikonoční vykrajovátka. Výzdoba však nebude pouze keramická, ale také pletená, kterou klienti vytváří s dobrovolnicí v klubu ručních prací.

Dlouholeté přátelství mezi klientem domova D „Dědkem“ a světoznámým kytaristou Štěpánek Rakem „Braboukem“ stále trvá. Náš muzikoterapeut Dušan zprostředkoval video vzkaz adresovaný právě klientovi domova od pana Štěpána Raka. Na video vzkaz nahrál svoji hudbu spolu s pozdravem. Klientovi se radostí rozzářily oči.

Literární klub, neboli příjemně strávené odpoledne klientů u knihy, pokračuje. Aktuálně aktivizační pracovnice předčítá na přání knihu, kterou si vybrala jedna z klientek, a to Bylo nás pět od Karla Poláčka. Klienti rádi vzpomínají na příběh vyprávějící o pětici chlapců z malého města a jejich každodenních klukovinách i dobrodružstvích.

  


6. 3. 2023

Novinky z domova A

Co nového se událo během měsíce února na domově A?

Obyvatelé z Domova A si v rámci trénování paměti s aktivizační pracovnicí Terezou Jechovou povídali o psech, klienti vyprávěli o svých zážitcích z dětství ohledně psů a následně vytvořili „Psí koláž“. Jako zajímavost uvádíme, že existuje 343 psích plemen, čemuž se klienti podivovali.

Aktivizační pracovnice Iveta Dufek tvoří s několika klienty vitráž – mozaiku. Konkrétně jde o zrcadlo, které bude orámované barevnými sklíčky, tak jak se klientům bude líbit. Sklíčka si předtím nalámali a obrousili. 

Klientky na patře A1 měli odpoledne zpestřené pečením bábovky, u kterého asistoval personál patra. Nejprve si bábovku upekly a poté ji u odpolední kávy také ochutnaly. Již se těší na další společné pečení.

 


27. 2. 2023

Novinky z domova B

Na domově B máme spousty nových stolních her. Herní nadšení zasáhlo pracovníky i klientky stejnou měrou a skoro každou volnou chvilku se společně baví u deskových a karetních her.

Odpolední posezení u čaje či kávy spojené s povídáním v zimní zahradě nebo sledováním velké televize ve společenské místnosti a jídelně je velmi příjemné. V oblibě mají klientky zejména pořady o přírodě.

Přivítání klientky po delší nepřítomnosti a dodatečné předání vánočního dárku od paní ředitelky. Klientka byla mile překvapena a potěšena. Kalendář si se zájmem hned prohlížela.

   


20. 2. 2023

Co je nového v domově Pyšely?

Začátkem měsíce února jsme si při první únorové sobotě ještě připomněli vánoční období, kdy jsme v rámci projektu Ježíškových vnoučat napsali přání, především mužského osazenstva domova Pyšely, které si přálo vystoupení burlesky. A zavítalo k nám rovnou 5 vystupujících, které klientům při sobotním odpoledni zatančili za rytmů různých tónů a písní a předvedli svá lepá těla.

Proběhlo také jedno z pravidelných mezigeneračních setkání s dětmi z komunitního centra Zaya Zaječice, při kterém klienti s dětmi potrénovali své smysly – zrak, sluch čich, chuť a hmat

Premiéru v domově Pyšely měl v měsíci únoru diskuzní pořad „Křeslo pro hosta“, kde byl hostem Otakar Brousek ml. Pan Brousek je patronem domova pro seniory Chodov a jsme rádi, že jsme jej mohli přivítat v Pyšelích, kdy nám povyprávěl o natáčení seriálu Kamarádi s Markem Ebenem, o divadle i o svém dětství.

Při kulinářském dopoledni si klientky upekly šlehačkovou bábovku, na které si poté pochutnaly při odpolední kávě.

V domově Pyšely máme zakrslého králíčka Lexíka. Ten pravidelně individuálně navštěvuje klienty domova, kteří se s ním rádi potěší.  Stejně tak i  canisterapeutičtí psi Bárny a  Artemis, kteří za klienty dochází 2x do měsíce na individuální návštěvy na pokoj.

A přestože se můžeme často dočíst o tom, že měsíc únor bývá jedním z nejsmutnějších období, tak u nás byl tento měsíc ve znamení příjemných a milých setkání a krásných zážitků.

    


13. 2. 2023

Novinky z domova D

Zimní měsíce se nám ukazují v plné síle, i přes to nezahálíme. Klientka domova D si zvolila výplň svého volného času a vyslovila přání starat se o malou knihovnu na patře D1. Klientka v knihovně dříve příležitostně pracovala. Na tyto časy ráda vzpomíná, a proto knihovnu uzpůsobila k lepší orientaci pro obyvatele domova podle abecedy. Její nové uspořádání si pochvaluje například jeden z klientů domova D, který si dal za svůj osobní cíl přečíst všechny publikace od Dicka Francise. Dle svého seznamu děl od oblíbeného autora, se pak v uspořádané knihovně lépe orientuje.

Paměť klienti trénují nejen s aktivizační pracovnicí Šárkou v rámci individuálních či skupinových aktivit nebo četbou knih. Ale také luštěním křížovek, sudoku nebo oblíbených osmisměrek. Vnučka jednoho z klientů totiž pravidelně obdarovává obyvatele domova těmito magazíny, a to všichni velmi ocení.

…u aktivizační pracovnice Šárky ještě zůstaneme. Ta se nedávno vrátila ze své cesty po Nepálu. Své zážitky, fotografie a dojmy sdílela s klienty formou cestovatelského okénka. Společně strávené odpoledne se pak neslo v duchu vzpomínek na cestování samotných klientů.

Leden s sebou přinesl také volbu prezidenta ČR. Volby v domově probíhaly za přítomnosti členů okrskové volební komise, kteří do domova přišli s přenosnou volební schránkou. Účast byla vysoká.

Pokud Vás zajímá pohled seniorů z DS Chodov na volbu prezidenta, určitě si přečtěte článek v následujícím odkaze.

https://cnn.iprima.cz/volby-z-domova-duchodcu-ve-skole-jsme-zpivali-masarykovi-z-toho-dnesniho-saska-je-mi-zle-199118

     


9. 2. 2023

Novinky z domova A

Dnes vás seznámíme s tím, co nového se událo během ledna na domově A.

Klienti měli možnost v rámci projektu Mezigeneračního setkávání se rozloučit se třídou Lesníčci z Mateřské školy Semínko a bylo to velmi dojemné loučení. Klienti však nebudou dlouho smutnit, protože již v březnu jsme pozváni na návštěvu a prohlídku školky, a od září 2023 se již budeme setkávat s novou třídou dětí.

Na všech patrech domova A proběhlo I. a II. kolo volby prezidenta republiky. Volba se setkala s velkým ohlasem a účastí klientů.

Klienti domova A se zapojili do dalšího projektu Ježíškova vnoučata, kdy písemně napsali vzkazy adresovány mladším generacím a jistě jejich slova stojí za zamyšlení. Prohlédnout si je můžete na fotografiích.

U projektu Ježíškova vnoučata ještě zůstaneme, klienti Domova dostali v rámci tohoto projektu návštěvu surikat, s možností je vidět z blízka a případně si je pohladit, jak si přáli.

Ze Zoo Zájezd přijela paní ošetřovatelka se želvákem Vendou, dvěma bodlíny a dvěma surikatami. Pokud Vás zajímá, jak taková návštěva probíhá, můžete si prohlédnout fotografie pořízené z jejich návštěvy, stojí to za to. Najdete je ve fotogalerii.

Koncem měsíce ledna byla dodělána rekonstrukce koupelen a klienti se tak mohli vrátit do svých pokojů, což byl pro ně asi největší novoroční dárek.

A na závěr přinášíme informaci, že na domově A začal v lednu pracovat staronový aktivizační pracovník Dušan Bitala, který je odborníkem na muzikoterapii a IT technologie. Klienti se na něj mohou obracet, pokud potřebují pomoci s moderními technologiemi, problémy s telefony nebo v případě zájmu o hudbu, konkrétně o individuální zpěv u lůžka s doprovodem kytary nebo music boxu.

  


6. 2. 2023

Co je nového na domově B?

Po vánočním pečení se klientky opět pustily do vaření. Tentokrát si připravily lidové jídlo - bramborové škubánky s tvarohem. Podávaly ho s úsměvem.

Klienti se do oblíbeného kroužku Zpívání velmi těší. Dámy nepodceňují přípravu na tuto společenskou událost a vždy se hezky upraví a využijí svá oblíbená líčidla.

Paní Jahodová se zúčastnila akce Příběhy našich sousedů, což je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Má za úkol vytvořit dokument či reportáž na základě vyprávění pamětníka. Paní Jahodová si s děvčaty povídala o svém životě a na závěr se společně vyfotily.

Malé ohlédnutí za vánočními svátky, kdy klienti dostávali dárky. Z fotek, které naleznete ve fotogalerii, je zřejmá radost z obdržených dárků.

Na domově B se oslavovaly několikery narozeniny, kulaté i půlkulaté.

  

Fotografie si můžete prohlédnout zde.


25. 1. 2023

Novinky z domova D

Dovolte nám Vás srdečně pozdravit a ještě jednou Vás přivítat v novém roce 2023. Předešlý rok klienti domova D zakončili vánočním posezením s paní ředitelkou, která všechny klienty obdarovala balíčkem plným nejrůznějších pochutin a malým dárkem.

Na návštěvě u lůžka s kytarou potěší nejednoho klienta muzikant Dušan. Klienti mají možnost zpívat při harmonice, kytaře a jakkoliv se rytmicky i pohybově zúčastnit tzv. muzikoterapie. 

Načerpat novou energii a podělit se se svými postřehy je jedním ze způsobů, který využívá klientka domova D pomocí kreseb a maleb Salvádora Dalího, známého katalánského malíře proslaveného svými surrealistickými díly.

Od nového roku je zprovozněna spojovací chodba na Domov D, kterou již můžeme plnohodnotně využívat.

   

Další aktuální fotografie z dění přímo na domově D naleznete ve fotogalerii zde.


23. 1. 2023

Domov pro seniory Chodov přijme pro pracoviště Pyšely aktivizačního pracovníka. Bližší informace naleznete zde.


4. 1. 2023

Informace k volbě prezidenta republiky konané ve dnech 13. a 14. ledna 2023 pro I. kolo a ve dnech 27. a 28. ledna 2023 pro II. kolo.

Volby v DS Chodov budou probíhat v uvedených dnech za přítomnosti členů okrskové volební komise, kteří do DS přijdou s přenosnou volební schránkou.

Klienti s trvalým bydlištěm v Domově nebo klienti, kteří požádají o zapsání do zvláštního seznamu pro výše uvedené volby vedeného Úřadem městské části, tak mohou volit do zmíněné přenosné volební schránky. Požádat o zapsání do zvláštního seznamu mohou klienti nejpozději do 9. 1. 2023 do 14:00 hod., a to prostřednictvím kmenových sociálních pracovnic. Drobnou změnu lze vykonat do 11. 1. 2023 do 16:00 hod. Pro případné 2. kolo volby prezidenta republiky mohou klienti požádat o zapsání do zvláštního seznamu nejpozději do 23. 1. 2023 do 14:00 hod. Drobnou změnu lze vykonat do 25. 1. 2023 do 16:00 hod.

Osobně lze také požádat u obecního úřadu v místě svého trvalého pobytu o vydání voličského průkazu pro volbu prezidenta republiky až do 11. 1. 2023 do  16:00 hod., v případě 2. kola pak do 25. 1. 2023 do 16:00 hod. Opravňuje to pak voliče volit v kterémkoli volebním okrsku. Písemná žádost musí být opatřena ověřeným podpisem voliče.

Pokud máte trvalý pobyt mimo volební obvod DS a chcete volit v místě svého trvalého bydliště, můžete tak učinit sami, nebo s pomocí Vašich rodinných příslušníků, kteří Vám s doprovodem nebo s dopravou do volební místnosti pomohou. Příslušnou adresu volební místnosti najdete na obálce, která by Vám měla být doručena spolu s volebními lístky na adresu Vašeho trvalého bydliště.

V případě dotazů ohledně voleb kontaktujte Mgr. Michaelu Ficovou, tel.: 267 907 425, nebo mob. 773 768 966, případně se obraťte na svoje kmenové sociální pracovnice.


24. 12. 2022

PF 2023


19. 12. 2022

Advent na domově B

Klientky s personálem se hned během prvního adventního víkendu společně vrhli na tvoření vánočního cukroví. Napekli několik druhů, např. tradiční pracny, linecká srdíčka a kytičky. Klienti si také přáli vyrobit adventní věnce, aby si zkrášlili své pokoje a mohli se z nich těšit o vánočních svátcích. Sami si na slaměné kruhy drátkem přivázali smrkové větvičky a přírodní i další dekorace dle svého vkusu. Práce jim šla od ruky, společně si popovídali a odpoledne si domů již odnášeli vlastní výtvory.

V rámci Severského odpoledne klienti s aktivizační pracovnicí přečetli 7 severských pohádek - norské, islandské a sámské a měli možnost si je porovnat mezi sebou a s pohádkami českými. Po severském stylu se také podávala káva.

Další klientka měla z návštěvy canisterapeutického psa viditelnou radost. Posadila se na posteli, se psem mluvila, hladila ho, podávala mu pamlsky a snažila se vyprávět o svých psech.

Přání k půlkulatému výročí na patře B3 se neslo v příjemné atmosféře. Kromě srdečného přání od zaměstnanců obdržela klientka i dárkový balíček z MČ Prahy 11. Obojí ji udělalo velkou radost. Malé překvapení jsme přichystali také pro oslavence, který slavil 80 let. Dárek ho velmi potěšil a velice si na něm pochutnal. Na domově B oslavila jeho obyvatelka 100. narozeniny. Tuto výjimečnou událost si nenechal ujít nikdo z jejích přátel na patře, ani personál. Oslavenkyně dostala úžasný dort, věneček pro korunovaci na stoletou dámu, ale hlavně si všichni s chutí společně zazpívali. Pro oslavenkyni to byl největší dar, neboť zpívání je její velkou životní láskou. Dokonce můžeme prozradit, že tato klientka před půl rokem, krátce po svém nástupu do Domova, byla iniciátorkou k založení kroužku zpěvu. Ten v současné době patří mezi nejoblíbenější aktivity.

Vánoce se blíží a klientky se rozhodly pustit do pečení vanilkových rohlíčků. Vůně vanilky provoněla celé patro B2, kde pečení probíhalo. Během pečení si klientky užily mnoho zábavy a závěrem si pochutnaly na svém díle.

Začátkem prosince všechny překvapil sladký dárek v podobě dortu. Klienti si na něm velmi pochutnali.

Ani během adventu nezahálí obyvatelé Domova v aktivitách. Pilně trénují například chůzi.

Klienti a pracovníci se s chutí pustili do vánočního zdobení společných prostor patra. Ozdobili několik stromečků, větších i menších, lustry, stoly, poličky. Celé patro se teď vánočně třpytí.

  

Více fotografií tradičně naleznete ve fotogalerii s přímým vstupem zde.


30. 11. 2022

Co je nového na domově D?

V keramické dílně s aktivizační pracovnicí Šárkou propukly přípravy na Vánoce. Klienti si u této příležitosti tvoří výrobky, kterými potěší své nejbližší. Radost jim udělají například stojánkem na svícen nebo závěsnou keramickou ozdobou.

S přípravami na Vánoce pokračujeme i ve výtvarné dílně, kde si klient v rámci individuální aktivity osvojil techniku tzv. linoryt. Linoryt je oblíbená grafická technika, při které se využívá lino a žlábková rydla různých tvarů. Pomocí této techniky se dá vytvořit například vánoční přání, kterými klient obdaruje své blízké nebo ostatní obyvatele Domova.

U individuálních aktivit ještě zůstaneme. Kája Mařík - hrdina knih o legendárním školákovi ze zbožné venkovské rodiny, jehož příběh sledujeme od narození až do dospělosti. Jedna z klientek má tento příběh moc ráda, a tak s pomocí personálu v rámci Namaste společně čtou set ze tří knih Káji Maříka.

Ani v těchto novinkách z Domova nebude chybět zmínka o klientsky oblíbeném reminiscenčním sezení, které tentokrát neslo téma „Bydlení a jeho vybavení“. Klienti společně zavzpomínali na obchod Merkurie, kde mohla moderní hospodyňka nakoupit vybavení do kuchyně. Téměř každý si vzpomene na drátěnou sifonovou láhev na výrobu sodovky nebo dodnes ceněné sestavy komod a sekretářů plného broušeného skla a cibuláků.

Pokud se zajímáte o tramping, určitě se podívejte na následující odkaz.

Pro „Dědka“ je tramping „prostě nádherný,“ pro „Brabouka“ je především o kamarádství | Dvojka (rozhlas.cz), proklik zde.

Díky dlouholetému přátelství „Dědka“ a „Brabouka“, dne 10. 12. 2022 proběhne v DS Chodov hudební vystoupení světoznámého kytaristy Štěpána Raka se synem.

            

Fotografie z uvedených aktivit a mnohem více naleznete zde.


21. 11. 2022

Novinky z domova A

Domov A se od října může pochlubit novými zvířecími přírůstky. Jsou to velcí šneci z Afriky. Klienti si je pojmenovali „Velkej“ a „Malej“. Od aktivizační pracovnice Terezy Jechové se klienti dozvěděli, jak tito šneci žijí ve volné přírodě a jak se adaptují v zajetí. Klienti se zapojili do uspořádání terária a účastnili se krmení šneku afrických.

31. 10. 2022 na patře A3 všichni společně připravili a oslavili svátek Halloween. Odpoledne bylo velmi vydařené.

Dne 14. 11. 2022 klienty domova A navštívily děti z MŠ Semínko.  Děti tvořily pro klienty kresby na téma Sv. Martina a vyráběly koně. Příště děti přijdou 29. 11. 2022 a budou s klienty domova A společně zdobit vánoční strom na zahradě.

Aktivizační pracovnice Iveta Dufek opět otevřela keramickou dílnu pro klienty a vyrobila s klienty sovičky, které slouží jako krmítka pro ptáky.

Paní Magda z patra A3, pod vedením reminiscenční asistentky paní Evy, vlastnoručně píše a ilustruje knihu o svých životních zážitcích.

       

Další fotografie můžete sledovat zde.


14. 11. 2022

Novinky z Domova D

Domov D již pomalu zahájil přípravy na Vánoce. V keramické dílně probíhá výroba keramických soviček, výroba vánočních svícnů a andílků.

Klientka s omezenou hybností, avšak velmi rozvinutou kreativní myslí, si osvojila novou výtvarnou techniku tzv. suché jehly, díky které se jí podaří vytvořit vánoční přání nejen pro své blízké.

V literárním klubu začali klienti společně s aktivizační pracovnicí číst knihu o Waldemaru Matuškovi s názvem „To všecko vodnes čas….“. Kniha klientům nabízí zábavné příběhy formou poutavého vyprávění známého zpěváka o zážitcích z dětství, mládí a o jeho cestě ke slávě.

V rámci trénování paměti si klienti zahráli společenskou hru Český film, díky které zavzpomínali na oblíbené filmy a seriály. Během hry si užili nejen spoustu zábavy, ale také se ze světa filmu dozvěděli mnoho zajímavých informací.

Pomocí reminiscenčního sezení se jeho účastníci ohlédli v životě zpět za potravinami za socialismu. Společně zavzpomínali na tuzexové prodejny, Halb und halb likér z NDR, zmrzlinu Ledomodo, výborný guláš v konzervě z Maďarska a různé jiné pochutiny. Nakonec se také nebránili diskuzi ohledně aktuálních cen potravin oproti dřívějším časům.

Na Dušičky si klientka přála návštěvu kaple v domově mimo tradiční bohoslužbu. Klientce se moc líbil dřevěný osvětlený kříž a ocenila možnost trávit čas v kapli a zavzpomínat na své blízké, které již nejsou mezi námi.

     

Fotografie z dění a aktivit v Domově naleznete ve fotogalerii zde.


7. 11. 2022

Co nového se děje na domově B?

I když se již mírně ochladilo, klienti stále rádi vyjdou ven na zahradu v doprovodu pečovatelek. Příjemné odpoledne se ale dá strávit také při kávě v zimní zahradě, sluníčko krásně hřeje přes sklo.

Během Severského odpoledne si klienti s Adélou, aktivizační pracovnicí, povídali o Norsku. Zajímali se o tamní rybolov a hojně přispívali svými osobními nebo rodinnými zkušenostmi a znalostmi o Norsku.

Klientky si tentokrát popovídaly u vaření leča. Dále připravily pizzu a tvarohový koláč. Nezalekly se nové výzvy, kdy místo listového těsta měly k dispozici pizzové. Klientky si zvládly poradit se slanou i sladkou variantou k těstu.

  

Mnohem více fotografií naleznete ve fotogalerii s přímým vstupem zde.


25. 10. 2022

Novinky z domova B

Vzpomínka na zářiové dny: v rámci Zahradní slavnosti na klienty čekala nevšední zábava, a to malování na obličej. Vznikly z toho nádherné fotografie zachycující společný smích a veselí.

Úmrtí královny Alžběty II. zasáhlo mnoho klientů. V den pohřbu sledovali smuteční ceremoniál na svých pokojích. Avšak několik klientů projevilo zájem sledovat jej na TV ve společenské místnosti. Klienti a zaměstnanci spolu sdíleli své myšlenky, pocity a vzpomínky.

V rámci individuálních aktivit proběhlo předčítání s paní V. a procházky s panem V.

Podzim přináší štědré dary, které motivují k vaření. Pan N. si připravil gurmánské zpestření v podobě krevet a hub. Houby klientům do DS přináší rodinní příslušníci i zaměstnanci. Díky tomu si o víkendu na domově B dámy připravily vynikající houbové řízečky. Během vaření si s nadšením vyprávěly o svých nejlepších houbových úlovcích a shodly se, že houbaření patřilo mezi jejich oblíbenou činnost.

Velké množství jablek zase inspirovalo klienty a zaměstnance k pečení jablečného štrůdlu. Vzniklo 8 šišek. Skořicovo-jablečná vůně ovládla celé patro. Všichni přítomní si užili nejenom vůni, ale i chuť, protože klienti, kteří pekli, s radostí obdarovali i klienty, kteří se nechtěli nebo nemohli pečení zúčastnit.

Den seniorů se v DS slavil velkolepě. Každý klient dostal květinu. Bylo patrné, že květina vyvolala překrásné úsměvy. Vznikl soubor velmi zajímavých fotografií, které si můžete prohlédnout zde.

Říjen dopřál nám všem příjemné slunečné počasí. Proto si klienti v doprovodu personálu užívali podzimní krásy.

     


17. 10. 2022

Co je nového na domově D?

Jak již víte, manželům z domova D byl darován diapozitiv. Tentokrát si díky němu zavzpomínali na letní dovolené v Bulharsku, Chorvatsku a na Maltě.

Pokračovalo i cestování prostřednictvím virtuální reality, které má pozitivní ohlasy zvláště u imobilních klientů. Kaleido brýle „teleportovaly" cestovatele do Šumavských lesů, Pompejí, do Lucerny, na Rujánu a dokonce je s těmito brýlemi možné zavítat i na kurz kubánské salsy.

Jako další alternativa k osobnímu cestování v reálném prostoru je stále úspěšný projekt „Malování putovních kamínků“. Klienti si při malbě kamínků zavzpomínali na místa spojená s dětstvím a vyjádřili přání, že by byli rádi, aby se právě na ta místa jejich kamínky dostaly. A tak se postupně budou tato přání naplňovat.

Relaxační cvičení s použitím akvarelových barev neboli „individuální intuitivní malba“ uchvátila jednu z klientek domova D. Při této technice je prostor pro spontánnost a vlastní představivost, která - jak vyplývá z názvu aktivity - není ničím omezena.

Novou dovednost si osvojila i další klientka, které darovala její rodina nový chytrý mobilní telefon, a po absolvování zaškolovací instruktáže dle potřeby klientky, teď využívá nové možnosti mobilní technologie pro komunikaci se svou rodinou a přáteli. 

Mezi oblíbené místo klientů v Domově patří bezpochyby kavárna, kde si klienti dávají své oblíbené pochutiny nebo nápoje. Kavárnu pravidelně navštěvuje klientka z domova D v doprovodu personálu a ráda si zde pochutná na její oblíbené horké čokoládě.

Něco málo o sportu v Domově. Na základě přání pana Františka proběhla individuální sportovní aktivita – hra badminton. Ke konci se však ukázalo, že více odcházela unavená aktivizační pracovnice než pan František.

 

Další fotografie z dění v Domově naleznete ve fotogalerii zde.


7. 10. 2022

Příjemné překvapení ke Dni seniorů čekalo na klienty v podobě květiny - z květinové dílny Aranžerie dostal každý klient svoji vlastní květinu. Na fotografie se můžete podívat zde, vždy u konkrétních domovů v podsekci "říjen".

Květinové dílně Aranžerie, se kterou spolupracujeme již velmi dlouho, velice děkujeme!


5. 10. 2022

Novinky z domova B

Také na domově B je jednou z velmi oblíbených aktivit oslava narozenin. Poblahopřát k 81. narozeninám klientce přišel celý tým pracovníků patra a vedoucí domova. A ta byla velmi ráda. Oslava pokračovala i další den, tentokrát s přítelkyněmi z DS.

Klienti se spolu s pečovatelkami na patře B3 domluvili a o víkendu si společně usmažili mísu bramboráků. Všichni se zapojili do příprav, strouhali brambory, míchali těsto a společně všichni i smažili. Vůně se linula po celém patře, možná i celé budově B.

Kondiční cvičení s míčem tentokrát bylo zaměřeno na bicepsy a tricepsy.

Do atria v DS zavítal kůň. Obyvatelé domova B měli z této návštěvy potěšení. Zejména některé klientky si s ním mile popovídaly, pohladily ho a nechtěly, aby odcházel pryč.

Paní S. nebyl lhostejný osud mazlící panenky, a proto ji na zimu upletla nový teplý outfit. Nová výbavička panenky se skládá z krásného kabátku, ponožek, čepičky a kalhotek. 

Během procházky po velké zahradě si klienti z B3 užívali posledních slunečních dní před nadcházejícím podzimem. Posezení a povídání mezi sebou se stalo vhodnou příležitosti pro seznámení s klientem, jež je zde ještě velmi krátkou dobu, a proto, jak se ukázalo, ne všichni ho znali.

V atriu probíhalo společné zpívání a bubnování s aktivizačními pracovníky. Nabízíme pohled z ptačí perspektivy, pořízený z budovy B během akce.

S novou aktivizační pracovnicí Adélou se hodiny zpěvu zpestřily o neobvyklý hudební nástroj Concertino English Style. Jedná se o malou harmoniku, jejíž zvuk se ladně spojil se zpěvem klientů. Radost pro uši všech posluchačů.

Pokračuje kreslení s paní V., tentokrát se jí zalíbilo obkreslování ruky.

      

Více fotografií ze všech domovů naleznete ve fotogalerii zde.


26. 9. 2022

Novinky z domova A

Nejoblíbenější činností mezi našimi klienty je oslava narozenin. Těchto oslav se často účastní příbuzní, přátelé i spolubydlící oslavence.

Klienti se také velmi rádi zapojují do výtvarných činností.

Dbáme na to, abychom detailně informovali klienty a jejich příbuzné o všech akcích a slavnostech, které v Domově probíhají. Akce Zahradní slavnost přinesla všem radost ze společného setkání, příjemné hudby a dobrého jídla.

Fotografie z Domova naleznete zde.


12. 9. 2022

VII. Donovalská zahradní slavnost - 10. 9. 2022

VII. ročník tradiční Donovalské zahradní slavnosti nabídl rozmanitý výběr možností pro všechny hosty.

Ti nejmenší z nich mohli shlédnout loutkové divadlo, vyzkoušet jaké to je mít třpytivý kočičí obličej, vyrábět nebo si zasoutěžit o sladké výhry, dospělí si pak užili řadu hudebních vystoupení či ochutnali grilované dobroty, právě stočený burčák, víno nebo čertsvé koláče a kávou.

Všichni pak obdivovali hbitost profesionálních gymnastek, které předvedly svá vystoupení s nářadím i bez.

V rámci odpoledne byli slavnostně vyhlášeni výherci fotosoutěže Domov a získali dárkový balíček.

Na památku si každý mohl odnést výrobky ze stánků či vyrobenou placku. Účast byla hojná, nálada skvělá a nakonec i obávané počasí slavnosti přálo.

Děkujeme všem a příští rok se těšíme opět na viděnou!

  

Fotografie z akce naleznete zde.


9. 9. 2022

Informace k volbám do Senátu Parlamentu ČR – volební obvod č. 19, Zastupitelstva MČ Praha 11 a Zastupitelstva hl. m. Prahy 

konaným ve dnech: 23. - 24. 9. 2022 (pravděpodobné 2. kolo pak 30.9 – 1. 10. 2022)             

Volby v DS Chodov budou probíhat v uvedených dnech za přítomnosti členů okrskové volební komise, kteří do DS přijdou s přenosnou volební schránkou.

Klienti s trvalým bydlištěm v DS, nebo klienti, kteří požádají o zapsání do zvláštního seznamu pro výše uvedené volby, vedeného Úřadem městské části, mohou volit do zmíněné přenosné volební schránky. Požádat o zapsání do zvláštního seznamu mohou klienti s trvalým pobytem ve volebním okrsku č. 19, nejpozději  do 16. 9. 2022 do 14:00 hod., a to prostřednictvím svých kmenových sociálních pracovnic. Nutnou změnu lze vykonat do 21.9.2022 do 16:00 hod., pro 2. kolo pak do 28.9.2022 do 16:00 hod.

Osobně lze také požádat u obecního úřadu o vydání voličského průkazu pro volby do Senátu PČR až do 16.9.2022 do 16:00 hod., v případě 2. kola pak do 21.9.2022 do 16:00 hod. Opravňuje to pak voliče volit v kterémkoli volebním okrsku v rámci volebního obvodu č. 19. Písemná žádost musí být opatřena ověřeným podpisem voliče.

Pokud máte trvalý pobyt mimo volební obvod DS a chcete volit v místě svého trvalého bydliště, můžete tak učinit sami, nebo s pomocí Vašich rodinných příslušníků, kteří Vám s doprovodem nebo s dopravou do volební místnosti pomohou. Příslušnou adresu volební místnosti najdete na obálce, která by Vám měla být doručena spolu s volebními lístky na adresu Vašeho trvalého bydliště.

Upozorňujeme, že pro volby do Zastupitelstva MČ Praha 11 a Zastupitelstva hl. m. Prahy se voličské průkazy nevydávají, ani není možné nahlášení voliče k zápisu do zvláštního seznamu. V případě komunálních voleb lze volit pouze a jenom v příslušném volebním okrsku dle místa trvalého bydliště.

Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc s dopravou, obraťte se na svoje kmenové sociální pracovnice, nebo přímo na p. Tomčákovou.

V případě dotazů ohledně voleb kontaktujte Mgr. Annu Tomčákovou

tel.: 267 907 445, nebo mob. 773 808 827, případně se obraťte na svoje kmenové sociální pracovnice.


2. 9. 2022

Novinky z domova A

Prázdniny jsou u konce, ale léto se s námi ještě neloučí. Klienti domova A využívají každé chvilky slunečného počasí pro pobyt na zahradě. Dvě klientky strávily léto tak, jak byly zvyklé na svých chalupách a chatách společně se svými blízkými.

Individuální podpory se dostává neslyšící klientce, která v rámci svého postižení nepoužívá mluvenou řeč. Zkušená logopedka ji každé pondělí navštěvuje a pomáhá s vyjádřením přání a připomínek. V komunikaci pomáhá i dobrovolnice z Unie neslyšících, která za paní dochází. Nedávno tato klientka oslavila své narozeniny v rodinném kruhu v prostorech reminiscenční místnosti DS Chodov.     

Tým aktivizace byl posilněn o novou kolegyni, která se v těchto dnech zaučuje. Bude se specializovat na individuální činnosti s imobilními klienty. Všichni se těší na novou aktivizační pracovnici Ivetu.

          

Další fotografie z dění v Domově naleznete zde.


22. 8. 2022

Zajímavosti z domova B

Po čem ženy touží? Na domově B – po vaření. Podívejte se na naši fotoreportáž o tom, jak lze i v Domově pro seniory s centrální kuchyní a jídelnou, uvařit si jídlo podle vlastní chuti a vlastního receptu. Hlavně, aby byly zajištěny správné suroviny, ingredience, nádobí a náčiní, a případně i kolegyně sdílející vášeň pro vaření. Dobrou chuť, dámy!

Po čem muži touží? Na domově B – po sportovních úspěších a cestování. Anebo, přesněji pro tuto chvíli – po sdílení svých příběhů o sportovních úspěších a cestování. Pan Šrytr je zaslouženě hrdý na svou sbírku medailí ze sportovních akcí. A pan Téra má radost z dárku ze Santiago de Chile, jež 6x navštívil, krom toho ve stejném počtu prošel Svatojakubskou pouť. Připojí se někdo z dalších pánů?

         

Fotografie zachycující dění v Domově naleznete ve fotogalerii zde.


10. 8. 2022

Letní novinky z domova D

... začínáme skvělou zprávou o tom, že se klientům vyplatila jarní píle: na přelomu dubna a května vysadili na vyvýšené záhony papriky a rajčata a nyní sklízí plody. Mají tedy ke svačině či snídani vlastnoručně vypěstovanou zeleninu v bio kvalitě! Můžeme jen závidět!

U farmaření zůstaneme. Jedna klientka domova D se pomocí virtuálních kaleido brýlí podívala na hospodářský dvůr. Potěšila se se zvířátky, které v minulosti sama tak ráda chovala ve svém rodinném domě u Plzně. 

V létě rádi cestujeme. Leckdo by možná záviděl klientce domova D, která díky zmiňovaným kaleido brýlím (virtuální brýle) podnikla cestu na Rujánu a Kanárské ostrovy, se kterými ji pojí krásné vzpomínky. Podívala se též do Benátek. Cestovala do Španělska, Chorvatska a do Holandska. Velmi ocenila, kam se dnešní technika posunula, a těší se na další výlety do ciziny k moři. 

Frida Kahlo… Kdo by neznal příběh statečné umělkyně, upoutané na lůžko nepřízní osudu  ještě před vrcholem svých životních sil… nevzdala se a tvořila dál…  Imobilní klientka domova D se přes výrazné omezení pohyblivosti také svého celoživotního zájmu nevzdává. Dokáže popsat životní cestu Fridy Kahlo a Paula Jacksona Pollocka. Ve svém zájmu i přes svůj hendikep hodlá dále pokračovat.

Neutuchající vůle přemáhat překážky a omezení dané věkem a zdravotním stavem vede další klientku k aktivní spolupráci nejen s logopedkou, ale i s kmenovou aktivizační pracovníci.

Přes nedostatek rehabilitačních pracovníků, je personál domova D schopen velmi odborně rozvíjet i tělesnou kondici klientů, o které pečuje. Prostory naší tělocvičny nejsou nikdy prázdné.

                

Další fotografie ze života v Domově naleznete zde.


1. 8. 2022

Léto na domově A

Léto je přítelem všech seniorů z domova A. Počasí umožňuje, aby každý trávil čas venku tak dlouho, jak si přeje. V doprovodu zaměstnanců si mohou také imobilní klienti užívat na zahradě společnosti ostatních seniorů. Je zde dost místa, kde se dá „opalovat“ a chytat vitamin D, ale i si trochu odpočinout ve stínu pod košatými stromy. Na zahradě i v budově v těchto letních dnech dělají společnost obyvatelům domova A dobrovolníci, kteří jsou vždy vítanou a očekávanou návštěvou.

Jedna z obyvatelek patra A2 je ráda, že během letního období může jednou týdně chodit nakupovat do Alberta v doprovodu aktivizační pracovnice.

Dalším příjemným zpestřením období letních prázdnin byla účast na oblíbených aktivitách v keramické dílně. Stalo se tak díky stážistce Katce, která se klientům v keramické dílně věnovala. 

Pod záštitou Diakonie v Reminiscenční místnosti jednou týdně probíhala skupinová aktivita, zaměřená na rodinu, školu apod. Kapacita 6 až 8 lidí byla vždy naplněna.

Období dovolených na domově A není překážkou pro kontinuitu použití moderních metod a programů péče o klienty, jako jsou Namasté a Bazální stimulace, protože personál domova A je v těchto technikách vyškolen a při vzájemném zastupování si předává veškerou relevantní informaci o klientech a jejich potřebách.

Potěšující je individuální spolupráce aktivizační terapeutky s jednou z imobilních klientek domova A, která projevila zájem cvičit v tělocvičně na žebřinách. Jak je vidět, imobilita není překážkou pro aktivní a smysluplné trávení volného času v DS Chodov.

Další skvělou ukázkou individuální podpory imobilních klientů je to, že pokud někdo z nich chce být užitečný pro ostatní nehledě na svůj hendikep, za spolupráce s personálem, lze toto přání klientovi splnit. Například se to povedlo u jedné z klientek domova A, kdy díky spolupráci s personálem může před jídlem připravovat na stůl pití pro ostatní klienty.

A když jsme u iniciativy „klienti klientům“, tak výbornou zprávou je, že obyvatel domova A, pan N., který individuálně trénuje šipky, namotivoval pana M., který začal trénovat s ním. Budeme se těšit na jejich vítězství v nejbližším sportovním klání házení šipek. 

       

Více fotografií z dění na jednotlivých domovech naleznete zde.


21. 7. 2022

Vážení návštěvníci Domova,

vzhledem ke zhoršující se situaci v souvislosti se šířením onemocnění covid-19, doporučujeme společně s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy zvýšenou obezřetnost při návštěvách vašich blízkých v Domově.

Jako prevenci doporučuje Hygienická stanice hl. m. Prahy pro návštěvníky pobytových zařízeních (domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením a domovy se zvláštním režimem) nošení respirátorů třídy FF P2 při vstupu do zařízení. Žádáme vás proto o zodpovědné dodržení doporučení nošení respirátorů v uzavřených prostorách Domova.

V případě, že pociťujete příznaky respiračního onemocnění, žádáme vás o úplné odložení návštěvy DS.

Znění doporučení Hygienické stanice naleznete zde.


27. 6. 2022

Dovolujeme si vás informovat o plánované odstávce internetu dne 29. 6. 2022 od 17:30 hodin, maximálně do 19:30 hodin.

Nefunkční internet zároveň způsobí výpadek na pevných telefonních linkách Domova. Mobilní telefony tímto nebudou nijak dotčeny.

Děkujeme za pochopení.

DS Chodov


22. 6. 2022

Co se děje na Domově B?

Nádherné slunečné počasí v těchto letních dnech umožnilo klientům domova B trávit více času odpoledne venku na zahradě v doprovodu pracovníků přímé obslužné péče. Nejvíce vítaná je v horkém letě osvěžující kopečková zmrzlina, případně ledová káva se zákuskem z místní cukrárny. Ten, kdo má rád aktivní odpočinek, mohl házet koule na způsob pétanque na pískovém hřišti, spolu s aktivizačními pracovnicemi. A pro ty, co raději zůstali na pokojích, byly připraveny intelektuální aktivity, třeba společné luštění křížovek. K jedné dámě, která slavila 91. narozeniny, a z pochopitelných důvodů si nepřeje zveřejnit své jméno (u dámy nikdy nevíme její věk!), přišla poblahopřát skupinka gratulantů včetně pracovníků a vedení domova B. Bylo to potěšující, hodnotila oslavenkyně na závěr gratulací.   

                  


Vážení zájemci o návštěvy Domova,

upozorňujeme, že Domov je již plně otevřen a připraven na exkurze škol. Rádi přivítáme studenty středních škol, vyšších odborných škol i škol vysokých a to nejen zdravotního či sociálního zaměření.

V případě zájmu o exkurzi kontaktujte prosím Mgr. Annu Tomčákovou, tel.: 773 808 827, e-mail: anna.tomcakova@seniordomov.cz.

Těšíme se na všechny zájemce, kteří chtějí poznat život seniorů a práci zaměstnanců v našem zařízení.

Tým DS Chodov


Vážení návštěvníci Domova, 

dne 5. 5. 2022 vstoupilo v platnost a účinnost nové Usnesení Vlády ČR, kterým je zrušena povinnost nosit ochranu dýchacích cest v pobytových sociálních zařízeních. Nadále tedy není nutné v Domově nosit respirátory.

Zároveň si dovolujeme touto cestou požádat všechny návštěvníky, aby pečlivě zvážili svůj zdravotní stav před příchodem do Domova. V případě, kdy se necítíte dobře, jste nachlazeni, prosím, návštěvu odložte.

Děkujeme.

Tým DS Chodov


14. 4. 2022

Vážení rodinní příslušníci, návštěvy v Domově,

rádi bychom vás upozornili, že povinnost zakrytí dýchacích cest v prostorách Domova i nadále zůstává v platnosti. Znění mimořádného opatření naleznete zde.

Děkujeme, že dané nařízení respektujete a dodržujete.

Tým DS Chodov


14. 3. 2022

Vážení návštěvníci Domova,

Dne 14. 3. 2022 vstupuje v platnost nové Mimořádné nařízení Vlády ČR, které ruší předchozí opatření v oblasti podmínek pro návštěvy v sociálních zařízeních. Přesné znění Mimořádného opatření naleznete zde. Návštěvy v DS jsou tedy možné bez dřívějších omezení.

Dále na základě rozhodnutí vlády ČR se s účinností od pondělí 14. března 2022 ruší povinnost nosit ochranné prostředky ve veřejných prostorách, avšak povinnost nosit ochranný prostředek zůstává v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb, jimiž jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, a v zařízeních poskytujících odlehčovací sociální služby v pobytové formě. Takovým zařízením je tedy Domov pro seniory Chodov.

I nadále tedy žádáme návštěvy, aby v prostorách Domova používaly ochranné prostředky dýchacích cest.

Děkujeme za pochopení.

DS Chodov


21. 2. 2022

Vážení návštěvníci Domova,

dovolte, abychom vám připomněli, že v DS Chodov nadále platí mimořádné opatření, které se věnuje úpravě podmínek návštěv. Pro Domov toto opatření nebylo dosud Vládou ČR zrušeno ani nijak upraveno.

Jeho plné znění naleznete zde.

Děkujeme, že nařízení dodržujete.

Tým DS Chodov


14. 2. 2022

Vážení příznivci Domova,

měsíc leden utekl jako voda a přinášíme Vám informace z Domova.

Jako vždy, ve fotogalerii na webových stránkách naleznete záznamy z akcí, které v Domově proběhly. V podsekci "Dění v Domově" můžete sledovat aktivity, které denně probíhají a to jak individuální, tak skupinové.

V kalendáři zde na webových stránkách naopak můžete vidět akce, které jsou v plánu a teprve nás čekají. Jmenujme například oblíbený diskusní pořad Křeslo pro hosta, který 23. 2. navštíví pan Tomáš Topfer.

A co dalšího zajímavého se v posledních týdnech událo v Domově? Divadelní sál, místo, které nabízí příjemné prostory pro konání řady akcí, dostal nové osvětlení. Je tedy nyní zajištěn ještě lepší zážitek při sledování vystoupení hostů. Původní světla byla doplněna o bodovky a reflektory.

Své působení v Domově v lednu rozvíjel Vědecko-technický klub. Působení klubu probíhá ve spolupráci s Akademií věd ČR. Do Domova budou čtvrtletně docházet vědci z Akademie věd ČR a skrze přednášky prezentovat dění ve všech vědních oborech. Snahou spolupráce je také propojení generací na půdě popularizace vědy v prostorech Domova pro seniory Chodov, kde se na setkání ve Vědecko-technickém klubu budou scházet jak klienti, tak i další senioři nebo studenti a jejich rodiče – zkrátka všichni, kdo se zajímají, co je nového ve světě vědy.   

Setkávání VTK probíhá každé pondělí od 15.30 do 16.30 v Domově. Svou účast na některém ze setkání již přislíbila také předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Nebudou chybět ani online přednášky a další možnosti setkávání ve virtuálním prostředí. Více informací o klubu naleznete zde.

Na přelomu měsíce opět vyšel časopis Chodováček, kde mimo klasické rubriky najdete zajímavý článek klientky Domova o toulkách Prahou, tentokráte na Pražský hrad. Dále pak cestovatelské okénko nabídne možnost podívat se do Říma. Dlouhé chvíle pak pomůže vyplnit uveřejněné SUDOKU.

Děkujeme Vám za přízeň a brzy přineseme další informace z Domova.

Tým DS Chodov


3. 1 . 2022

Vážení rodinní příslušníci a přátelé,

dovolte nám, abychom Vám touto cestou popřáli úspěšný start do roku 2022 a v novém roce hlavně zdraví, to je nejdůležitější, ale také spokojenost jak v pracovním, tak osobním životě.

A co je nového v Domově? Věnujte prosím pozornost fotogalerii, naleznete tam řadu fotografií a informací k tomu, co všechno se v Domově událo koncem roku 2021. Přímý proklik naleznete zde.

Můžeme například jmenovat zapojení se do projektu Ježíškova vnoučata, kdy řada klientů Domova dostala dárky, které si přáli či potřebovali. Novinkou bylo také splnění hromadných přání a tak si v novém roce budeme moci například všichni společně užít vystoupení kouzelníka, zahrát metanou nebo vyrobit placky v nových rozměrech a designu.

Jako každý rok na jednotlivých patrech domovů proběhly vánoční večírky - posezení s občerstvením, hudbou a příjemnou společností. Na všechny zavítala paní ředitelka, aby se s každým pozdravila, předala dárek a popřála štěstí. Také z těchto akcí najdete ve fotogalerii záznam.

Obyvatelé Domova obdrželi od dárců také řadu dárků, dárečků, přání a pozdravů. Vzpomněly si na ně děti ze školek, škol, lidé z různých koutů ČR, zaměstnanci z malých či větších společností. Za vše velice děkujeme a fotografie z předání naleznete tamtéž.

V neposlední řadě bychom rádi poděkovali dobrovolnicím, které nám přišly pomoci přímo na Štědrý den. Věnovaly se klientům, pomáhaly s přípravou občerstvení, zkrátka opravdu velmi kolektivům pracovníků pomohly a ještě několikrát po jejich působení zazněly jejich směrem pochvalná slova a slova díků. Děkujeme tedy tímto paní Anně Hrmové a Johance Behenské. 

Závěrem doufáme, že nám zachováte přízeň také v novém roce a těšíme se na další výzvy roku 2022.

Tým DS Chodov


8. 12. 2021

Vážení rodinní příslušníci, přátelé a příznivci,

rádi bychom vás informovali o aktuálním dění v Domově.

Domov nyní nejvíce žije prožíváním adventu a přípravami na Vánoce. Napříč domovy se peče cukroví, vyrábějí se přání, věnce, vánoční dárky, často za doprovodu koled či vánočních písní. Skupinové aktivity jsou sice trochu omezeny, ale přesto si obyvatelé Domova mohli vychutnat například koncert operní pěvkyně, užít nadílku Mikuláše a v neposlední řadě v malém komorním duchu společně prožít rozsvěcení stromečku v atriu Domova. Tomu předcházel komponovaný program, citlivě zasazený do divadelního sálu v podobě "obývacího pokoje s plápolajícím krbem". Více informací o akcích a fotografie z nich naleznete zde na webových stránkách v sekci "fotogalerie".

Zapojili jsme se opět do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Informace o průběhu akce naleznete taktéž zde na webu. Po svátcích bude fotogalerie kompletně doplněna o fotografie z předávání dárků. Tento krásný projekt nám každoročně pomůže obdarovat řadu klientů, kteří z dárků mají opravdovou radost.

V posledních týdnech probíhá v Domově také 3. dávka vakcinace proti onemocnění covid19. Procento proočkovanosti v DS je vysoké a pevně věříme, že nám pomůže zvládnout další zhoršení pandemické situace v ČR.

Děkujeme vám za přízeň, tým DS Chodov


19. 11. 2021

Vzhledem k úpravě mimořádných opatření týkajících se návštěv v Domově, přikládáme plné znění těchto nařízení v odkazech níže. Pro jednodušší orientaci uvádíme, že daná změna se týká pouze podmínek, za jakých lze uskutečnit návštěvu - již neplatí možnost samotestování, ta není již uznávána. Ostatní podmínky zůstávají stejné.

Rozhodnutí ředitelky DS Chodov naleznete zde.

Mimořádné opatření v plném znění zde.

Děkujeme, že daná nařízení respektujete.


7. 11. 2021

Věnujte prosím pozornost znění Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, které se týká návštěv. Upravuje podmínky, za jakých může být návštěva vpuštěna do DS, vstupuje v platnost 15. 11. 2021. Celé jeho znění naleznete zde.

Rozhodnutí ředitelky DS Chodov naleznete zde.

Děkujeme, že nařízení respektujete.


4. 11. 2021

AKCE MILOSTIVÉ LÉTO - informace pro Vás, Vaše blízké, rodinné příslušníky.

Milostivé léto umožňuje zbavit se exekucí vůči státu, obci, kraji nebo jimi vlastněným podnikům. Stačí zaplatit jistinu a poplatek exekutorovi. Akce vyhlášená státem umožní zbavit se vysokých exekučních poplatků, sankcí a úroků, které navýšily původní dluh a komplikují tak jeho splácení.

Zaplatíte pouze původní dluh a poplatek 908 korun. Akce běží do 28. ledna 2022.

Podmínky, které musíte splňovat:

1. Dlužíte státu, obci či jejich organizacím - akce se vedle státu a obcí týká i jejich většinově vlastněných organizací, jako jsou např. dopravní podniky, nemocnice, ČEZ, Pražská energetika, Pražská plynárenská, Mostecké bytová, Česká televize, Český rozhlas atp., a dále se akce týká i všech zdravotních pojišťoven.

2. Dluh je v exekuci - pokud dluh ještě není v exekuci nebo jste v oddlužení, Milostivé léto nelze uplatnit.

3. Exekuce je vedena soukromým exekutorem - Milostivé léto se nevztahuje na exekuce vedené státem, tzv. správní nebo daňové exekuce, které jsou nejčastěji vymáhané celní správou, finanční správou či okresní správou sociálního zabezpečení.

Jak postupovat:

1. Informujte exekutora a zjistěte přesnou částku ke splacení - požádejte exekutora doporučeným dopisem o vyčíslení aktuální dlužné jistiny, doplňte, že se jedná o akci “Milostivé léto”. Pokud znáte spisovou značku své exekuce, doplňte ji do dopisu.

2. Zaplaťte nesplacenou jistinu a náklady exekuce - po obdržení odpovědi je třeba zaslat nebo složit na účet exekutora nesplacenou jistinu, kterou vám exekutor sdělil, a 908 Kč na náklady exekuce.\nNezapomeňte uvést všechny náležitosti i správný variabilní symbol, který vám upřesní exekutor.

3. Do zprávy pro příjemce uveďte své jméno a poznámku, že se jedná o Milostivé léto (např. Jan Novák – splátka na jistinu – Milostivé léto).

Platba musí být připsána na účet exekutora v období akce, tedy od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022. Ověřte si, že vše proběhlo v pořádku - exekutor je povinen po splacení dlužné jistiny vydat rozhodnutí, kterým vás osvobodí od placení zbytku dluhu. Nic dalšího tedy dělat nemusíte, ale doporučujeme po provedení platby kontaktovat exekutora pro ověření, že vše proběhlo v pořádku.

Nevíte si rady? Využijte help-linku organizace Člověk v tísni:

+420 770 600 800 (po–pá: 9:00–17:00), www.cervenesluchatko.cz


1. 11. 2021

Hledáme kolegy a kolegyně na pozice všeobecná sestra, pracovník v sociálních službách. Pokud hledáte práci v moderním domově s dlouholetou tradicí, prosím, kontaktujte personální oddělení:

Ing. Pavla Černovická
personalistka
tel.: 773 808 815
e-mail: pavla.cernovicka@seniordomov.cz

Podrobnosti k nabízeným pozicícm naleznete zde.

Děkujeme!


15. 10. 2021

12. ročník Chodovské šipky

Ve středu 13. 10. 2021 proběhla v Domově tradiční soutěž Chodovská šipka – hod šipek na terč.

Slavnostního zahájení se ujala stejně jako v předchozích letech paní ředitelka Ilona Veselá společně s panem Janem Přikrylem, předsedou České šipkové organizace. Přivítali všechny soutěžící a popřáli jim hodně zdaru v klání. Pan předseda pak prvním hodem na terč hru odstartoval.

Do turnaje se zapojilo deset týmů hráčů z domovů pro seniory z Prahy a Středočeského kraje. Soutěžit mohli také ti, kdo hráče doprovázeli – většinou aktivizační pracovníci jednotlivých domovů.

Turnaj se nesl v duchu zdravé soutěživosti a dobré nálady. Příjemně strávený sportovní den završilo vystoupení zpěvačky Magdy Malé v divadelním sále Domova pro seniory Chodov.

Tým hráčů DS Chodov si nevedl vůbec špatně, ale ačkoliv jeho tři členové naházeli vysoký počet bodů, tentokrát to na výhru nestačilo -  první místo, pohár, diplom a dárkový balíček si odvezl tým hráčů z DS Kobylisy. Sláva vítězům a čest poraženým!

Děkujeme partnerům a sponzorům akce – společnostem Depend, Čeko, Pekárna Hořovice a Medovník original.

Fotografie z akce naleznete zde.


5. 10. 2021

Vážení rodinní příslušníci, přátelé, příznivci,

v posledních dnech a týdnech se Domovem opět ozývá zpěv a hudba, je možné zúčastnit se řady akcí - koncertů, debat, přednášek. Jsme rádi, že současná hygienická a bezpečnostní opatření, která pečlivě stále dodržujeme, umožňují alespoň částečný návrat k životu "před covidem".

A tak jsme jen v měsíci září mohli v oblíbeném diskusním pořadu Křeslo pro hosta přivítat například pana Václava Vydru, českého herce a dabéra nebo pana Vlastimila Harapese, baletního mistra. Na měsíc říjen máme v plánu v tomto "horkém křesle" pokračovat a tentokrát budeme zpovídat například pana Petra Kostku nebo Jaromíra Hanzlíka.

Mezi další akce, které byly v září hojně navštěvované, patří například různá hudební či operní představení v divadelním sále. Obyvatelé našeho Domova také s oblibou vyjíždí na různé sportovní hry, pořádané jinými domovy. V září jsme se tak účastnili například her v DS Háje, v Jihoměstská sociální a.s. nebo v DS Říčany. Dalším výjezdem po Praze byla návštěva výstavy J. Šalamouna v muzeu Kampa.

Zkrátka stále se zde něco děje a budeme rádi, když si přečtete podrobnější informace a prohlédnete fotografie v naší sekci "fotogalerie" zde na webových stránkách. Přímý proklik na galerii z měsíce září najdete zde.

Děkujeme Vám za přízeň.

Tým DS Chodov


Přidáno 17. 9. 2021

Informace k volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Volby v našem zařízení budou probíhat v 8. - 9. 10. 2021 za přítomnosti členů okrskové volební komise P11, kteří do DS přijdou s přenosnou volební schránkou.

Klienti s trvalým bydlištěm v Domově/DS, nebo klienti, kteří požádají o zapsání do zvláštního seznamu pro výše uvedené volby, vedeného Úřadem městské části Praha 11, mohou volit do zmíněné přenosné volební schránky. Požádat o zapsání do zvláštního seznamu mohou do 1.10.2021 12:00 hod., a to prostřednictvím svých kmenových sociálních pracovnic. Osobně lze také požádat o vydání voličského průkazu až do 6.10.2021 16:00 hod., ale lze tak učinit pouze přímo na příslušném úřadě v místě trvalého pobytu. Pokud má klient trvalý pobyt mimo volební obvod DS a chce volit v místě svého trvalého bydliště, může tak učinit sám nebo s pomocí rodinných příslušníků, kteří mu s doprovodem nebo s dopravou do volební místnosti pomůžou. Příslušná adresa volební místnosti je uvedena na obálce, která by měla být doručena spolu s volebními lístky na adresu Vašeho trvalého bydliště.

V případě dotazů ohledně voleb kontaktujte Mgr. Annu Tomčákovou, tel.: 267 907 445, nebo mob. 773 808 827.


Přidáno 8. 9. 2021

Ve čtvrtek 2. 9. proběhla v Domově každoroční Zahradní slavnost.

V rámci slavnosti jsme vyhlásili také výsledky fotografické soutěže Život ve vteřině. Odpolednem provázel pan Alexander Hemala. Z hudebních kapel jsme si mohli poslechnout skupinu Jakodoma a Živá huba. Děti se zabavily při výtvarném workshopu, ostatní mohli obdivovat keramické výrobky našich klientů či podpořit stánek udržitelnosti.

Fotografie ze Zahradní slavnosti naleznete zde.

Fotografie ze soutěže a z vyhlášení naleznete zde.

Děkujeme všem za účast!


Dobrý den,

VZP ČR vydala nové Organizační opatření č. 14/2021 v souvislosti s obnovením povinného testování zaměstnanců a klientů v pobytových službách. Toto opatření s účinností od 1. září 2021 upravuje problematiku antigenního testování. Celé znění naleznete zde.

Domov pro seniory Chodov


Vážení obyvatelé Domova, rodinní příslušníci, přátelé, dodavatelé a naši příznivci,

srdečně Vás zveme na VI. Donovalskou zahradní slavnost. Bližší informace naleznete zde.

Těšíme se na Vaši účast,

Domov pro seniory Chodov


Vážení rodinní příslušníci a blízcí klientů Domova pro seniory,

rádi bychom Vás informovali o situaci související s nově platnými certifikáty potvrzující aplikaci očkování proti viru SARS-CoV-2.

Žádáme Vás, nesnažte se pro Vaše blízké stáhnout certifikát na oficiálních stránkách. Potvrzující sms kódy chodí přímo do DS na předem zadané telefonní číslo – z textové zprávy nedokážeme identifikovat o koho se jedná, tzn. že Vám v tomto směru nedokážeme být nápomocni a Vy certifikát bez potvrzujícího kódu nestáhnete. A proto v případě zájmu o vystavení nově platného certifikátu oslovte kmenovou sociální pracovnici nebo vedoucí domova, které nový certifikát pro klienta zajistí.

Děkujeme za pochopení,

Domov pro seniory Chodov


Aktualizace ke dni 12. 7. 2021

Rozhodnutí ředitelky DS Chodov ohledně návštěv platné od 9. 7. 2021 ve svém plném znění naleznete zde.

Věnujte mu prosím pozornost, děkujeme.


Aktualizace ke dni 8. 6. 2021

Věnujte prosím pozornost úpravě Mimořádného opatření. Ta se týká rozšíření možností, za kterých jsou povoleny návštěvy v DS (platnost testů), proto prosím zaměřte svoji pozornost na tuto pasáž. Celé znění MO naleznete zde.

Rozhodnutí ředitelky DS Chodov, které shrnuje tato opatření, naleznete v plném znění zde.


Aktualizace ke dni 7. 6. 2021

Vážení rodinní příslušníci a blízcí klientů,

rádi bychom Vás informovali o situaci související s nově platnými certifikáty potvrzující aplikaci očkování proti viru SARS-CoV-2.

Žádáme Vás, nesnažte se pro Vaše blízké stáhnout certifikát na oficiálních stránkách. Potvrzující sms kódy chodí přímo do DS na předem zadané telefonní číslo – z textové zprávy nedokážeme identifikovat o koho se jedná, tzn. že Vám v tomto směru nedokážeme být nápomocni a Vy certifikát bez potvrzujícího kódu nestáhnete. A proto v případě zájmu o vystavení nově platného certifikátu oslovte kmenovou sociální pracovnici nebo vedoucí domova, které nový certifikát pro klienta zajistí.

Děkujeme za pochopení,

Domov pro seniory Chodov


Aktualizace ke dni 26. 5. 2021

Věnujte prosím pozornost rozhodnutí ředitelky DS, které v plném znění naleznete zde.

Toto rozhodnutí upravuje podmínky a systém organizace návštěv v DS.


Aktualizace ke dni 24. 5. 2021

Níže naleznete znění Mimořádného opatření, které upravuje podmínky návštěv v DS. Změny nastaly v akceptaci prodloužené lhůty imunity po prodělání onemocnění covid-19 a také v akceptaci pouze první dávky očkování při dodržení dané lhůty 22 dní po aplikaci. Plné znění tohoto MO naleznete zde.


Aktualizace ke dni 17. 5. 2021

Věnujte prosím pozornost novému znění Mimořádných opatření Vlády ČR. Omezení vycházek mimo DS se ruší a zároveň se upravuje MO ohledně návštěv obecně, zejména ve zdravotnických zařízeních. Konkrétní pravidla pro návštěvy v DS však zůstavají stejná.

Plné znění MO ohledně zrušení omezení vycházek naleznete zde.

Plné znění MO ohledně návštěv naleznete zde.


Aktualizace ke dni 26. 4. 2021

Věnujte prosím pozornost následujícímu rozhodnutí ředitelky DS Chodov ohledně režimového nastavení návštěv. Rozhodnutí naleznete v plném znění zde.


Aktualizace ke dni 19. 4. 2021

Měsíc duben se přehoupl do druhé poloviny a my Vám přinášíme nové informace z Domova.

Již téměř měsíc nám dělají radost dva nové zvířecí přírůstky – králíčci Mia a Lumpík.  Fotografie můžete průběžně sledovat na našich webových stránkách a na profilu na FB.

Jaro jsme samozřejmě tak, jak se sluší, přivítali i prací na záhoncích a v truhlíkách. Máme nově přesazený mobilní truhlík s rybízem, angreštem a dalšími „bobulemi“. Na balkónech máme zasazeny papriky, rajčata, okurky a někteří dokonce i slunečnice. Už se samozřejmě těšíme na sklizeň, a protože se o všechny sazenice vzorně staráme, tak očekáváme, že bude úrodná.

Také další aktivity probíhají tématicky k určitým zvyklostem či svátkům, například krásně jsme prožili nedávné Velikonoce - zasetí řeřichy a osení, barvení vajíček, výroba výzdoby, dokonce zdravotní bratr, jak se patří, „vyšupal“ ženy v Domově pomlázkou.

Pravidelně na jednotlivé domovy dochází logopedka, která se věnuje také grafomotorickým dovednostem. Nově zařadila cvičení mluvidel také do pravidelného dopoledního hlášení rozhlasu Domova, kdy je možné si společně „logopedicky zacvičit“.

Ještě jedná dobrá zpráva. Opět do Domova pravidelně dochází na své hodiny muzikoterapeut.

Novinkou jsou na každém patře na nástěnce graficky zpracované dokumenty, které se týkají karanténních opatření a očkování. Pro mnohé jsou tak informace přehlednější a srozumitelnější.

Stejně jako každý rok i letos zachováme tradici pálení čarodějnic, kterou si také připomeneme výzdobou na jednotlivých patrech. Na té se budou podílet klienti i pracovníci jednotlivých pater společně. Pálení čarodějnic pak proběhne 30. 4. 2021 odpoledne.

Závěrem Vám děkujeme za všechny maily, dopisy a telefonní hovory, kterými nám vyjadřujete podporu.

Tým DS Chodov


Aktualizace ke dni 12. 4. 2021

Věnujte prosím pozornost mimořádnému opatření Vlády ČR ohledně návštěv a vycházek klientů. V mimořádném opatření nedochází k žádné změně v již nastavených pravidlech, změna je pouze v zákonné normě, na kterou MO odkazuje.

MO návštěvy zde.

MO vycházky zde.

Zároveň přikládáme rozhodnutí ředitelky organizace, které naleznete zde.


Aktualizace ke dni 29. 3. 2021

Usnesením Vlády České republiky ze dne 26. 3. 2021 se prodlužuje platnost dřívějších usnesení, týkajících se vycházek a návštěv v DS. Konkrétně se jedná o prodloužení platnosti usnesení ze dne 18. března 2021 č. 296 (vycházky) a č. 297 (návštěvy). Znění zůstává nezměněno a naleznete jej v odkazech níže.

Usnesení o prodloužení termínu platnosti naleznete zde.


Aktualizace ke dni 19. 3. 2021

Věnujte prosím pozornost rozhodnutí ředitelky DS Chodov, které naleznete zde.  Toto rozhodnutí doplňuje dokumenty, které upravují podmínky návštěv a vycházek klientů DS. Plné znění těchto dokumentů naleznete zde - návštěvy, vycházky.

Děkujeme za dodržování veškerých opatření.


Aktualizace ke dni 15. 3. 2021

Zprávy z Domova 15. 3. 2021

Měsíc březen je již ve své polovině a my Vám přinášíme nové informace z Domova.

Důležitou informací je, že „finišujeme“ očkování proti nemoci Covid-19 u klientů a zaměstnanců, kteří projevili zájem. V lednu a únoru proběhla 1. vlna očkování a teď v březnu a dubnu proběhne 2. vlna očkování. Pokud některý Váš blízký z řad našich klientů projeví zájem, lze se na očkování ještě do 17. 3. 2021 přihlásit.

Návštěvy probíhají zatím za nezměněných podmínek, tzn. ve stejném režimu od prosince 2020. Jinak i  nadále se samozřejmě můžete se svými blízkými spojit pomocí aplikací Skype, Whatsapp či videohovorem. Pokud máte zájem o spojení, neváhejte kontaktovat kmenovou sociální pracovnici domova, kde Váš blízký bydlí.

K volnočasovým aktivitám – stále probíhají aktivity individuální (výtvarná tvorba, trénink paměti,...) a v malých skupinách na jednotlivých patrech také aktivity skupinové. Tak jako celý národ vaří a peče, tak i klienti v Domově nezůstávají pozadu, pečeme štrůdly slané i sladké, bublaninu a jiné, odpoledne s kávou je hned příjemnější. Při takových činnostech jde o přirozenou aktivizaci a zároveň o cvičení motoriky, koordinace, paměti a samozřejmě o sociální interakci.

V uplynulém měsíci jsme oslavili několik významných jubileí, kulatých a půlkulatých narozenin, dokonce jedny 100. narozeniny. Oslavencům připravujeme malé oslavy samozřejmě za dodržení všech nastavených hygienických opatření. Někdy na oslavě nechybí dort, jindy zase květina. Květiny oslavenec dostane často od rodiny, blízkých, od nás anebo od Aranžerie, což je květinová dílna, která zaměstnává pracovníky, kteří čelí epilepsii. Květiny od nich jsou pokaždé jiné a oslavence na nich mimo jiné baví i to, že téměř pokaždé v kytici objeví květinu, kterou neznají. V rámci aktivizace si pak o ní zjišťují informace. Fotografie z předávání najdete na našem profilu na FB a také na www.seniordomov.cz v sekci fotogalerie.

Závěrem, jedna novinka z domova D. Máme nového člena domácnosti, zakrslého králíka Miu. Na základě výzvy na FB Domova, kde jsme králíčka poptávali, jsme dostali nabídku právě na darování této králičí dámy. Zatím se u nás rozkoukává a klienti si na ni pomalu zvykají. Své dny pak budou moci trávit také péčí o ní. Fotografie také naleznete na našich www v sekci fotogalerie a postupně také na FB profilu.

Děkujeme vám za slova podpory, která nám zasíláte.

Tým DS Chodov


Aktualizace ke dni 3. 3. 2021

Věnujte prosím pozornost informacím ohledně sčítání lidu, naleznete je zde.


Aktualizace ke dni 28. 2. 2021

Věnujte prosím pozornost úpravám ve vládních usnesení, která se týkají návštěv a vycházek. Plné znění naleznete zde (návštěvy) a zde (vycházení).

Děkujeme.


Aktualizace ke dni 10. 2. 2021

Zprávy z Domova

Informace k návštěvám – pokud plánujete návštěvu za svým blízkým, prosím, zkontaktujte nejprve kmenovou sociální pracovnici jednotlivého domova, kde bydlí. Spolu se domluvíte na vyhovujícím termínu. Pro domluvení návštěvy je třeba mít negativní antigenní test, jehož výsledek není starší 48 hodin. Další možností je předložit potvrzení o 90 denní lhůtě po prodělání onemocnění Covid-19. Je však vždy třeba mít písemné potvrzení, nejen sms. Dále je třeba mít vlastní respirátor minimálně ochrany FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu. Délka návštěvy je 30 minut, vždy pro 2 dospělé osoby. Návštěvy probíhají v přízemí budovy v kontaktních místnostech.

Informace k očkování - je důležitou a radostnou zprávou, že v Domově bylo zahájeno očkování proti onemocnění Covid-19, a to jak klientů, tak i zaměstnanců. Očkování je dobrovolné a záleží na zvážení každého jednotlivce. Evidujeme velký zájem ze strany klientů i zaměstnanců.

Ze života v Domově - samozřejmě nadále probíhají v jednotlivých domovech volnočasové aktivity, ať už jsou individuální nebo skupinové. Mezi ty oblíbené patří cestovatelské okénko, kondiční cvičení, brýle s virtuální realitou, hraní binga nebo šachů a čtení na pokračování. Fotografie z aktivit uveřejňujeme na webových stránkách v sekci fotogalerie a na FB profilu. Některé z nich potom vyjdou také v časopise Chodováček.

V rámci dlouhodobé a nepřetržité spolupráce s organizací Mezi námi o.p.s. a mateřskou školou Semínko jsme se opět zapojili do dalšího projektu, který podporuje mezigenerační setkávání. Tentokrát vyhrály naše klientky soutěž „Křížovka 2020“. Výhrou byly další milované křížovky doplněné o recepty našich babiček. Samozřejmě klienti často vzpomínají na děti z této MŠ, které jim zasílají obrázky a těší se, až se společně uvidí po dlouhé odmlce osobně.  

Děkujeme všem za slova podpory, za dárky, které nosíte svým blízkým pro radost a brzy přineseme další informace.

Tým Domova


Aktualizace ke dni 1. 2. 2021

Zprávy z Domova

Máme tady začátek měsíce února 2021, i tento rok se rozeběhl velmi rychle a my vám přinášíme další nové zprávy.

V Domově nabízíme všem i nadále možnost si zkrátit a zpříjemnit volné chvíle nejen individuálními rozhovory, ale také individuálními a skupinovými aktivitami. Mezi nejoblíbenější patří výroba keramiky, které se s oblibou na domově A účastní také naše nová přítelkyně – korela Josefínka. Dalšími oblíbenými činnostmi jsou společenské stolní hry, hra Bingo, výtvarné techniky jako práce s korálky či vlnou.

V prosinci 2020 jsme se zapojili do projektu Senioři mezi námi. Projekt byl postaven tak, že senioři z celé ČR zasílali k zařazení do soutěže své vyluštěné křížovky. Sto luštitelů, kteří měli správně vyluštěnou tajenku, obdrželo věcný dar. Za náš Domov se povedlo získat výhru rovnou dvakrát.

Zapojili jsme se také do zajímavého projektu květinové dílny Aranžérie, kdy někteří naši oslavenci, kteří slaví kulaté jubileum, dostanou z této dílny darem květinu. Aranžérie není obyčejná květinová dílna, zaměstnává především květinářky a květináře, kteří čelí epilepsii. Je to tedy nejen květinová dílna, ale zároveň sociální podnik, kde pracují ti, pro které je často představa běžného zaměstnání nedosažitelná. Pokud si zde koupíte nebo objednáte květinu či květinovou dekoraci, podpoříte sociální podnikání a samotné pracovníky. Více informací o celém projektu, dílně Aranžérie a možnostech, jak také celou věc podpořit, naleznete zde.

Naše dlouhodobá spolupráce s MŠ Semínko a Mezi námi o.p.s. pokračuje i nadále. Před jarní vlnou pandemie covid-19 za námi v rámci aktivit docházely děti právě z této mateřské školky. Nyní se s dětmi alespoň „vídáme na dálku“ - v rámci projektu Pohádkový rok se každý měsíc společně zapojujeme se svými výrobky do soutěže na určité téma. V září to byl Večerníček, poté třeba vodník či liška. Kdo se chce do projektu zapojit, vyrábí na dané téma výrobky, obrázky, postavičky apod. To samé dělají současně děti ve školce. Poté všichni odešleme hotové výrobky do soutěže. Za měsíc prosinec jsme společně vyhráli třetí místo. A nyní se již připravujeme na soutěžní boj pro měsíc leden - výroba kocoura Mikeše.

Minulý týden vyšlo nové vydání časopisu Chodováček. Postupně bude distribuován mezi všechny zájemce o jeho přečtení. Tentokrát obsahuje fotografie z Vánoc, řadu informací, aktualit, pravidelný článek o cestování a také některé nové rubriky pro volný čas – křížovku, hádanky.

Rádi bychom vám a tím i vaším blízkým připomněli, že i nadále mohou všichni obyvatelé Domova svoje případné připomínky, náměty, přání, stížnosti, pochvaly apod. sdělovat vedení Domova a to prostřednictvím schránek důvěry. Mohou napsat přímo do mobilních schránek (modrých z plexiskla) na jednotlivých patrech nebo pevných schránek, umístěných ve společenských prostorách Domova. Připomínky mohou podat také ústně a to prostřednictvím kmenových sociálních pracovníků, vedoucích domovů, sociální pracovnici Mgr. Anně Tomčákové, která má přímo tuto agendu ve své gesci nebo jakémukoliv zaměstnanci DS, kterému důvěřují. Tyto informace nalezne každý také sepsané na nástěnkách jednotlivých pater domovů.

Děkujeme vám za projevovanou důvěru, za dopisy a maily, které nám píšete, a doufáme, že společně zvládneme i další týdny.

Tým Domova


Aktualizace ke dni 11. 1. 2021

Zprávy z Domova

Je 11. ledna 2021, máme zde nový rok a všichni věříme, že bude v mnoha ohledech lepší než ten předchozí. Téměř celý rok 2020 byl pro mnohé z nás těžší než obvykle, ale i tak se snažíme vše společně zvládnout a být si navzájem oporou. Veškerý personál Domova pro seniory Chodov se snaží, aby tyto časy byly pro Vaše blízké lépe zvládnutelné, a budeme společně doufat, že nás čeká nový a lepší čas. Jsme plní naděje, že se tento rok dočkáme více společných okamžiků s našimi i Vašimi nejbližšími, naplněné štěstím a radostí.

Důležitým okamžikem během Vánoc byl Projekt Ježíškova vnoučata, organizovaný Českým rozhlasem, který už u nás znáte. DS Chodov se projektu několik let účastní. Přání klientů Domova byla různá. Od maličkostí jako je kosmetický balíček či polštářek, přes návštěvu letiště až po přání větší, avšak velmi důležité pro klienty, kteří již tráví většinu času na lůžku - televize. Novinkou bylo přání v podobě určitého zážitku, či předplatného časopisu. Letos je bohužel s ohledem na epidemii onemocnění covid-19 situace odlišná a dárci nemohou obdarovaného překvapit svoji návštěvou, popovídat si, posedět třeba chvíli s šálkem čaje a cukrovím. Dárci tedy tentokrát zvolili cestu zaslání poštou, kurýrem či osobně dárky přinesli na recepci Domova. Fotografie z předávání těchto dárků můžete shlédnout zde.

Dalším, kdo obdaroval obyvatele Domova vánočními dárky, byla společnost Productboard. Klienti DS Chodov zaměstnancům této společnosti ve spolupráci s aktivizačními pracovnicemi vlastnoručně vyrobili vánoční přáníčka, kde uvedli, co by rádi našli pod stromečkem. Všechna přání byla splněna a klientům vykouzlila úsměvy na tvářích.

V neposlední řadě všechny obyvatele obdaroval i Domov. Všem klientům byl předán vánoční dárkový balíček plný „něčeho dobrého na zub“ a malého překvapení a samozřejmě také stolní kalendář, což je již naší tradicí. Klientům bylo popřáno radostné prožití vánočních svátků a předán vánoční dopis s přáním do nového roku od paní ředitelky.

Za probíhajících opatření jsme se také snažili s klienty domova oslavit Silvestr a přivítat tak Nový rok 2021. Vašim blízkým byl předán od Domova malý balíček s nápoji a pohoštěním.

I nadále probíhají volnočasové aktivity, ať už jsou individuální nebo skupinové. Mezi ty oblíbené patří cestovatelské okénko, kondiční cvičení, brýle s virtuální realitou, hraní binga nebo šachů a čtení. Klientům se také, pokud nám to protiepidemická pravidla umožňují, zapůjčují knihy z veřejné knihovny. Aktivizační pracovnice si s klienty povídají o různých událostech ve světě nebo o různých zajímavostech. Klienti Domova se také rádi zapojili do vyplňování dotazníků k diplomové práci, jejíž téma bylo – Vzdělávání seniorů v Praze.

Za splnění podmínek jsou stále rozšířeny výjimky umožňující návštěvy klientů v Domově. Pro více informací se prosím obraťte na kmenové sociální pracovnice jednotlivých domovů.

Děkujeme za Vaše slova podpory, celý DS Chodov Vám přeje krásný nový rok 2021.


Aktualizace ke dni 22. 12. 2020

Věnujte prosím pozornost novému usnesení Vlády ČR v záležitosti vycházek klientů. Plné znění usnesení naleznete zde.

Zároveň si, prosím, přečtěte rozhodnutí ředitelky DS Chodov, které naleznete zde.

Děkujeme.


Aktualizace ke dni 17. 12. 2020

Rozhodnutí ředitelky o pravidlech vycházení klientů po dobu nouzového stavu si prosím přečtěte zde.


Aktualizace ke dni 15. 12. 2020

Věnujte, prosím, pozornost usnesení Vlády České republiky ohledně vycházek obyvatel DS mimo Domov. Plné znění tohoto usnesení naleznete zde.


Aktualizace ke dni 12. 12. 2020

Důležité upozornění

Ag testy budou v DS Chodov prováděny do 17. 12. 2020 včetně.

Pokud máte zájem o návštěvu svého blízkého po tomto datu, nezapomeňte si rezervovat termín testování na veřejném odběrovém místě.

Seznam odběrových míst naleznete v odkazu zde.

Děkujeme.


Aktualizace ke dni 11. 12. 2020

Další usnesení Vlády ČR ze dne 10. 12. 2020 mění dobu účinnosti dřívějších nařízení. Znění naleznete zde.


Aktualizace ke dni 10. 12. 2020

Stejně jako v předchozích letech budou možné odjezdy klientů k rodinám a blízkým domů na vánoční svátky. Podrobné informace k postupu a za jakých pravidel Vám podají vedoucí nebo kmenové sociální pracovnice jednotlivých domovů.


Aktualizace ke dni 9. 12. 2020

Zprávy z domova

Je středa 9. prosince. Máme za sebou druhou adventní neděli a celým Domovem se nese vánoční čas a vánoční nálada. Naši klienti společně s kmenovými aktivizačními pracovnicemi a pracovníky přímé péče ozdobili vánoční stromeček a společenské prostory svých pater. Abychom klientům Domova ještě více zpříjemnili tento krásný vánoční čas, proběhlo společné rozsvícení vánočního stromečku, a to v atriu a velké zahradě za přítomnosti ředitelky domova. Společně jsme si poslechli vánoční koledy a strávili čas společně, a to vše za dodržení všech nařízených hygienických pravidel.

Mikulášská nadílka se nevyhnula ani našemu Domovu, avšak z důvodu současné situace, neproběhlo obdarování přímo od Mikuláše, čerta a andělů, ale každý klient byl obdarován balíčkem s překvapením a fotografií této tradice, kterou pro ně připravily kmenové aktivizační a sociální pracovnice.

Domov uvítal zapojení se do projektu Dvojka volááá. Známé hlasy z Českého rozhlasu Dvojka, našly způsob, jak ještě více rozveselit klienty domovů pro seniory. Osobnosti jako Halina Pawlowská, Dalibor Gondík, Tereza Kostková, Václav Kopta a další, prostřednictvím aplikace Oskar senior si povídají s našimi seniory. Od žáků ze Základní umělecké školy v Nýřanech jsme klientům zprostředkovali jejich koncert přes Youtube a DVD individuálně prostřednictvím našich tabletů anebo notebooků při skupinových a individuálních aktivitách.

Radostnou zprávou je také to, že od 5. 12. 2020 za splnění podmínek jsou rozšířeny výjimky umožňující návštěvy klientů v Domově. Pro více informací se prosím obraťte na kmenové sociální pracovnice jednotlivých domovů. Upozorňuje však, že i nadále dle usnesení Vlády ČR platí zákaz vycházení klientů mimo areál zařízení.

V pondělí 7. 12. 2020 na velké zahradě Domova proběhl koncert na Panovu flétnu. Překvapením celého koncertu byla přítomnost českého operního a muzikálového zpěváka a herce Daniela Hůlky.

I přes rozšíření návštěv Vám nadále rádi zprostředkujeme video hovor skrze aplikace SKYPE či WhatsApp.

Je nám potěšením, že na nás myslíte a vyjadřujete podporu. Jsme vděční za veškeré obrázky, pozdravy, fotografie anebo videa, která jsou určena seniorům k potěšení, povzbuzení a podpoření v této nelehké době. Našim klientům vždy rozzáří oči a vykouzlí úsměv na tváři. I nadále se snažíme být klientům v této situaci oporou. Patří k tomu především rozhovory nebo volnočasové aktivity. V tento vánoční čas pravidelně probíhá na domovech vaření a pečení vánočního cukroví.

Aktuální fotografie klientů domova jsou stále doplňovány zde na webových stránkách Domova pro seniory Chodov v sekci "fotogalerie".  


Aktualizace ke dni 4. 12. 2020

Rozhodnutí ředitelky DS Chodov, kterým se stanovují režimová opatření, za kterých se povolují návštěvy rodinných příslušníků a osob blízkých, naleznete v plném znění zde.

Prosím, věnujte dokumentu pozornost, děkujeme.

Desatero pro návštěvy naleznete zde.


Aktualizace ke dni 1. 12. 2020

Nové vládní usnesení ze dne 30. 11. 2020 se týká rozšíření výjimek, za kterých je možnost povolení návštěvy v DS. Plné znění naleznete zde.

Návštěvu lze po splnění výjimky uskutečnit za stanovených podmínek, které naleznete zde.

Konkrétní informace Vám poskytnou kmenové sociální pracovnice jednotlivých domovů. Písemné znění uveřejníme v této sekci do 7. 12. 2020.


Dopisy, vzkazy, balíčky a zásilky, které chcete svým blízkým doručit, můžete přinést na recepci Domova, vše prosíme zabalené tak, aby šlo ošetřit dezinfekcí, tj. v krabici, případně igelitovém balíčku. Prosíme o označení jménem klienta a domova A, B nebo D tak, kam je zásilka určena. 

Zároveň je před Domovem umístěna bezkontaktní krabice, kde zásilky můžete zanechat tak, aby nedošlo ke kontaktu s pracovníkem recepce.

Děkujeme.


Aktualizace ke dni 27. 11. 2020

Zaměstnanci Domova se snaží Vašim blízkým zpříjemnit volné chvíle individuálními rozhovory a také individuálními a skupinovými aktivitami. Mezi nejoblíbenější patří skládání puzzle, navlékání korálků a zhotovování náramků dle vlastní kreativity, trénování paměti, kondiční cvičení, bingo a cestovatelské okénko, při kterém si klienti ukazují fotografie z cizích zemí, které navštívili a vyprávějí si zážitky z cestování. Aktivity probíhají v individuální formě také skrze čtení knih a vyrábění keramiky. Velmi oblíbená je také aktivita spojená s brýlemi na virtuální realitu. Další oblíbenou činností jsou deskové hry, při kterých klienti rozvíjí mimo jiné i jemnou motoriku.

Nelze nevzpomenout práci psychoterapeuta v Domově, dochází za klienty a soustředí se na rozhovory k současné situaci.

V Domově již pomalu vládne vánoční nálada, a proto se klienti spolu s aktivizačními pracovníky například rozhodli vyrobit vlastní vánoční ozdoby, kterými společně ozdobí vánoční stromeček. Ozdoby vyrábí z vlastnoručně vyrobené hmoty a společnou aktivitu doprovází dobrá nálada a poslech vánočních koled. 

Připravujeme se také na slavnostní rozsvěcení vánočního stromečku. Vánoční stromečky se budou zdobit v pátek 27. 11. 2020 a 30. 11. 2020 nás čeká rozsvěcení a to od 14.30 hodin v atriu a od 15.30 na velké zahradě Domova. Slavnostní chvíle doprovodí reprodukovaná hudba v podobě vánočních koled, které nám pustí Martin Krulich. Klienti budou moci akci sledovat přímo ze zahrad nebo balkonů svých pokojů a koledy jistě uslyší celý Domov.

Také tento rok – stejně jako v předchozích letech – jsme se zapojili do akce Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Někteří klienti tak od dárců z celé České republiky dostanou překvapení v podobě dárků, které si přejí či potřebují. Ale ani ostatní nepřijdou zkrátka – pro každého máme vánoční dáreček připraven i my.

Děkujeme všem za podporu.


Aktualizace ke dni 25. 11. 2020

Zprávy z Domova

Děkujeme Vám za Vaše kladné ohlasy k fotografiím z dění v Domově, které sdílíme na našich webových stránkách a Facebooku. Velmi nás například potěšila zpětná vazba paní Vladimíry Štěpaníkové, která nechala zhotovit klientce ručně vyrobené krmítko z masivního dřeva poté, co viděla na naší FB stránce klientku vyrábět alternativní krmítko z materiálů, které máme běžně k dispozici ve všech domácnostech. Krmítko vyhotovil na zakázku pan Jaroslav Janáš. Klientku dřevěné krmítko velmi potěšilo, nyní již zdobí její balkón v Domově. Na oplátku klientka dárcům připravila děkovný dopis a malý dárek v podobě vánoční ozdoby pro každého. 

Velkou radost a úsměv na tváři našim klientům udělaly květiny, které darovala do Domova paní Radka Svobodová z květinářství Radka v Prašné ulici. Za zajištění celé akce děkujeme paní Monice Dvořáčkové z MČ Praha 11.

Obyvatelé domova B se zapojili do projektu Senioři mezi námi. Projekt probíhá tak, že klienti obdrželi křížovku na vyluštění, po vyplnění je křížovka zaslána a zařazena do soutěže. Sto luštitelů, kteří budou mít správně vyluštěnou tajenku, obdrží věcný dar.

Stále je tu také možnost zprostředkování video hovoru s Vašimi blízkými skrze aplikaci SKYPE nebo WhatsApp. Neváhejte se obrátit na naše kmenové sociální pracovnice.

Děkujeme za podporu.


Aktualizace ke dni 23. 11. 2020

Na základě usnesení Vlády České republiky ze dne 20. 11. 2020 se mění doba účinnosti některých předchozích usnesení. Prodloužení doby účinnosti se týká také usnesení, které upravuje návštěvy. Zákaz návštěv se tímto prodlužuje do 12. prosince 2020.

Nové usnesení z 20. 11. 2020 naleznete zde.

Předchozí usnesení ze dne 30. 10. 2020 s podrobnými informacemi naleznete zde.

Návštěvy jsou zakázány s výjimkou:

- nezletilých uživatelů sociálních služeb

- uživatelů sociálních služeb s omezenou svéprávností

- uživatelů sociálních služeb se zdravotním postižením

- uživatelů, pokud to vyžaduje jejich psychický stav či sociální situace (tuto výjimku posuzuje s klientem ředitelka DS a sociální pracovník ve spolupráci s dalšími pracovníky zařízení)

- uživatelů sociálních služeb v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění

Děkujeme, že daná nařízení respektujete.


Aktualizace ke dni 21. 11. 2020

Zpráva z domova D

Se svými blízkými se nadále můžete spojovat pomocí videohovorů přes aplikaci Skype, předáním vzkazů a fotografií. Na kmenovou sociální pracovnici domova D, Bc. Michaelu Ficovou, se nyní můžete obrátit na novém tel. čísle 773 768 966.

Mezi oblíbené aktivity na domově D patří výroba krmítek, procvičování jazykových a verbálních schopností za pomocí jazykolamů. Klienti mají také rádi poslech písní na přání dle oblíbených interpretů včetně pouštění videozáznamů z koncertů a muzikálů. Klientky domova D se domluvily s aktivizační pracovnicí, že se společně naučí plést, háčkovat a vyšívat. Klientky mají ruční práci jako druh relaxace, a tak všechny nadšeně souhlasily. I v této době nezapomínáme na narozeniny Vašich blízkých a snažíme se je potěšit květinou a nějakou oblíbenou dobrotou k tomu. Dále podporujeme komunikaci mezi klienty mezi různými domovy, kteří během pobytu zde, navázali společné přátelství. Například klient z domova D zasílá dopisy klientkám na domov A, které mu na oplátku píší básně.

Na podzim tohoto roku došlo ke slavnostnímu předávání ocenění za pomoc při covid-19 od Českého červeného kříže. Tato ocenění jsou určena těm, kteří se na jaře obětavě, a nad rámec svých povinností, osobně zapojili do zvládnutí epidemie covid-19. Jednou z oceněných je i naše nynější aktivizační pracovnice Domova D, Silviana Terzijská, která v době počátku epidemie Covid-19 byla dobrovolnicí v našem domově. Je nám velkou ctí a potěšením, že právě Silviana toto ocenění získala.

V rámci celého Domova bylo zahájeno plošné testování pomocí screeningových POC antigenních testů. Tyto testy provádí odborně proškolený zdravotnický personál, a to jak u klientů tak i zaměstnanců. Nadále dodržujeme všechna opatření a nařízení, abychom uchránili klienty i personál před rizikem nákazy nemocí Covid-19.

Stále také zde na webových stránkách doplňujeme fotogalerii z aktuálního dění v domově. Můžete se na ni přímo prokliknout zde. Sledujte nás také na FB profilu Domova, kde pravidelně uveřejňujeme fotografie a krátké informace.

Za domov D bychom rádi poděkovali všem za trpělivost, pochopení, podporu a pomoc v této těžké době.


Aktualizace ke dni 13. 11. 2020

Aktuální novinky domova B

I nadále se snažíme klientům pomoci zvládat momentální složitou situaci. Snažíme se podpořit kontakt s blízkou rodinou či přáteli. Z tohoto důvodu nově zkoušíme sdílení fotografií přes google disk. Funguje to tak, že do složky vložíme fotografie Vašich nejbližších, které si budete moci přes odkaz prohlédnout. Pokud byste chtěli i Vy do složky vložit své fotografie, je nutné mít zřízený emailový účet přes g-mail. Tento nový způsob umožní vzájemné sdílení fotografií, které udělají radost jak Vám, tak našim klientům. Celý tým domova B pravidelně za Vašimi blízkými dochází na pokoje, kde si s nimi povídáme o aktuálních tématech, o dřívější době i o jejich rodinách.

Kmenové aktivizační pracovnice znovu organizují skupinové aktivity pro čtyři klienty. Tento týden probíhalo skupinové kondiční cvičení, hraní binga či trénování paměti. Vašim nejbližším také zpříjemňujeme čas individuálními aktivitami, jako je kondiční cvičení, četba knih, trénink paměti, keramika, arteterapie či virtuální realita. Klienti se skrze virtuální realitu dostanou do měst po celém světě, na pláž, do hor či mezi exotická zvířata.

Abychom mohli zprostředkovat kontakt mezi Vámi a Vašimi blízkými, nově nabízíme video hovory skrze aplikaci WhatsApp, o této novince jsme Vás již informovali prostřednictvím e-mailu. I nadále je možné realizovat video hovory pomocí aplikace SKYPE. Stačí se pro oba způsoby video hovorů telefonicky nebo emailem spojit s kmenovými sociálními pracovnicemi domova B - Bc. Sandrou Hurtovou, sandra.hromadkova@seniordomov.cz, nebo s Mgr. Annou Čechovou, anna.cechova@seniordomov.cz. Pro lepší komunikace máme k dispozici také jedny reproduktory, díky kterým Vaši blízcí lépe slyší, co jim říkáte.

Dále Vás prosíme o spolupráci ve sdělování informací o vyšetřeních Vašich blízkých u odborných lékařů. Informujte prosím o vyšetřeních personál jednotlivých pater alespoň dva dny dopředu, abychom věděli, kdy klient pojede na vyšetření mimo domov. Vzhledem k současné situaci prosím zvažte akutnost těchto vyšetření a přeobjednání na pozdější termín. S rozhodnutím, zdali vyšetření posunout či nikoli, Vám ráda pomůže naše praktická lékařka MUDr. Petrová na telefonním čísle 267 907 428.

I nadále je možné donést balíčky pro Vaše blízké. Pokud budete chtít udělat radost Vaším blízkým v podobě dopisů nebo pohledů, můžete je zasílat poštou nebo do e-mailů kmenových sociálních pracovnic, které jim je rády vytisknou a předají.

Stále také zde na webových stránkách doplňujeme fotogalerii z aktuálního dění v domově. Můžete se na ni přímo prokliknout zde. Sledujte nás také na FB profilu Domova, kde pravidelně uveřejňujeme fotografie a krátké informace.

Na závěr chceme poděkovat všem, kteří nám píší nebo i telefonicky sdělují slova podpory.

Tým domova B


Aktualizace ke dni 10. 11. 2020

Co je nového na domově B?

Na Domově B se snažíme Vaším blízkým zpříjemnit dny na jejich pokojích rozhovory, které s nimi pravidelně realizují kmenové aktivizační pracovnice, kmenové sociální pracovnice a pracovníci přímé obslužné péče (pečovatelé). Povídáme si s nimi především o současné situaci a jejich pocitech.

Z důvodu přísnějších opatření se snažíme dny Vašich blízkých naplňovat individuálními aktivitami, jako je četba z knih, individuální cvičení nebo trénování paměti. Vaši blízcí mají také možnost individuální virtuální reality, přenosu fotografií z různých zemí anebo ukázky pro ně důležitých obrázků pomocí  notebooku z internetu, jako jsou například obrázky rodného města. Individuálně také probíhá keramika nebo aktivita s haptickými pomůckami, které jsou dobré pro trénink jemné motoriky. Kmenové aktivizační pracovnice pravidelně klientům roznáší denní tisk a pro radost pohledy a přání, které do Domova pro seniory Chodov zasílají děti z mateřských škol.

Víme, že pro Vás i klienty domova není lehké, že se nemůžete navštěvovat, proto nabízíme alternativu video hovorů pomocí aplikace SKYPE, které můžeme zajistit skrze naše tablety, stačí se telefonicky nebo emailem spojit s kmenovými sociálními pracovnicemi domova B - Bc. Sandrou Hurtovou, sandra.hromadkova@seniordomov.cz, nebo s Mgr. Annou Čechovou, anna.cechova@seniordomov.cz.

Pohledy, dopisy a přání svým blízkým můžete zasílat poštou nebo i e-mailem. Našim klientům dělají radost a s radostí jim Vaše pozdravy předáme. I nadále můžete pro své blízké nosit balíčky, které si myslíte, že je v této situaci potěší.

Ve fotogalerii zde na webových stránkách také naleznete fotografie z aktuálního dění v domově. Můžete se na ně přímo prokliknout zde. Sledujte nás také na FB profilu Domova, kde pravidelně uveřejňujeme fotografie a krátké informace.

Na závěr Vám moc děkujeme za Vaše slova podpory, které nám zasíláte e-mailem nebo i předáváte telefonicky. Tým domova B.


Aktualizace ke dni 9. 11. 2020

Informace z domova A

Chápeme, že odloučení od Vašich blízkých a milovaných trvá dlouhou dobu a stýská se Vám po osobním kontaktu s nimi.

Tento osobní kontakt, alespoň částečně, může vynahradit videohovor pomocí Skype či WhatsApp, který umožnujeme zprostředkovat přes tablet. Ten je dispozici na každém patře domova A. Pokud chcete této možnosti využít, prosím, napište svůj požadavek na níže uvedené e-mailové adresy:

a1@seniordomov.cz  – patro A1,  

a2@seniordomov.cz – patro A2,  

a3@seniordomov.cz  – patro A3.

Koordinátorky jednotlivých pater se s Vámi rády domluví a videohovor zajistí.  

Další možností je předávání tištěných dopisů a fotek přes e-mail kmenové sociální pracovnice, Bc. Jitky Peroutkové, jitka.peroutkova@seniordomov.cz.

Největší radost mají klienti z Vašich balíčků, které nosíte do recepce a odtud jsou následně distribuovány přímo k Vašim blízkým. Z důvodu nařízených opatření Vás prosíme o to, aby tyto věci byly trvanlivé a zabaleny do igelitu nebo folie. Musíme totiž provést povinnou dezinfekci povrchu. Děkujeme, že toto nařízení respektujete.

Aktivity na domově A probíhají individuálně formou poslechu hudby, čteného slova, četby dle výběru, klienti malují kamínky, vaří a pečou či hrají bingo. Dále od pondělí do pátku probíhá rehabilitace s naší interní fyzioterapeutkou Editou Svobodovou. Tak, jako na jaře, i teď na základě individuálních přání zajišťujeme nákupy minerálních vod, potravin či hygienických potřeb.

Mezi jednu z novinek patří, že na patře A1 mají klienti novou kamarádku papouška Jozefínku, která se tu zabydlela a šíří dobrou náladu.

Ve fotogalerii zde na webových stránkách naleznete fotografie, které zachycují aktuální dění v domově. Můžete se na ně přímo prokliknout také zde. Sledujte nás zároveň i na FB profilu Domova, kde pravidelně uveřejňujeme fotografie a krátké informace.

Děkujeme za Vaše pochopení a podporu v této době.


Aktualizace ke dni 5. 11. 2020

Informace z domova D

Vážení přátelé našeho domova,

na základě naší dobré zkušenosti z jarních měsíců, Vám přinášíme opět nejnovější zprávy z dění v DS Chodov, tentokrát z domova D.

Všichni naši klienti jsou pravidelně informováni o aktuálním dění v DS a opatřeních, která jsme přijali. Jsme rádi, že klienti i Vy respektujete všechna nařízení Domova, Hygienické stanice HMP, Vlády ČR nebo Ministerstvem zdravotnictví ČR. Jak jistě víte, nabízíme možnost zanechání balíčků, vzkazů, dopisů a fotografií na vymezeném místě u hlavního vchodu do Domova. Prosíme o pečlivé zabalení, aby jej bylo možné ošetřit dezinfekcí. Moc za ně děkujeme, Vašim blízkým tím vždy vykouzlíte úsměv na tváři a zpříjemníte den.

Chápeme, že je pro Vás a Vaše blízké náročné, opět přerušit na dlouhou dobu osobní kontakt. Proto náš Domov stále nabízí alternativní formu komunikace, prostřednictvím video hovorů aplikace Skype. Přes tuto aplikaci lze zasílat i fotografie, videa a nahrané vzkazy. V případě zájmu, se obraťte na kmenovou sociální pracovnici, Bc. Michaelu Ficovou, která požadované ráda předá klientům.

Pravidelně sledujeme zdravotní stav všech obyvatel domova D i zaměstnanců a dodržujeme všechna hygienicko-epidemiologická nařízení. Vzhledem k ochraně zdraví klientů, byly zrušeny skupinové aktivity a jsou nahrazeny aktivitami individuálními. Naše nová aktivizační pracovnice, Sisi Terzijská, s klienty vytváří kreativní výtvory, jako jsou ručně vyráběná krmítka, různá přáníčka a výrobky. Společně se učí novým věcem jako je háčkování či pletení. O tom se případně můžete sami přesvědčit na našich webových či facebookových stránkách, kam pravidelně přidáváme aktuální fotografie z domova D.

V případě dotazů ohledně Vašich blízkých, se prosím, obraťte na kmenovou sociální pracovnici, vedoucí domova D a případně na pracovníky přímé péče domova D.  

Ve fotogalerii zde na webových stránkách naleznete fotografie, které zachycují aktuální dění v domově. Můžete se na ně přímo prokliknout také zde. Sledujte nás zároveň i na FB profilu Domova, kde pravidelně uveřejňujeme fotografie a krátké informace.

Děkujeme za podporu!


Aktualizace ke dni 23. 10. 2020

Vzhledem k přetrvávajícímu zákazu návštěv a vycházení připravujeme pro rodiny a blízké našich klientů - stejně jako na jaře - na tomto místě krátké zprávy s informacemi z Domova. Budeme zde uveřejňovat to, co se v jednotlivých domovech A, B a D momentálně děje a zároveň ve fotogalerii naleznete fotografie, které zachycují aktuální dění v Domově. Fotografie naleznete v sekci webových stránek "fotogalerie" a nebo na odkazu zde.

Sledujte nás také na FB profilu Domova, kde pravidelně uveřejňujeme fotografie a krátké informace.

Dopisy, vzkazy, balíčky a zásilky, které chcete svým blízkým doručit, můžete přinést na recepci Domova, vše prosíme zabalené tak, aby šlo ošetřit dezinfekcí, tj. v krabici, případně igelitovém balíčku. Prosíme o označení jménem klienta a domova A, B nebo D tak, kam je zásilka určena. 

Od pondělí 21. 9. 2020 je před Domovem umístěna bezkontaktní krabice, kde zásilky můžete zanechat tak, aby nedošlo ke kontaktu s pracovníkem recepce.

Za všechny zásilky děkujeme.


Aktualizace ke dni 13. 10. 2020

Na základě vládních opatření je vyhlášen zákaz vycházení.

Děkujeme, že nařízení respektujete.

Plné znění usnesení Vlády ČR naleznete zde.


Aktualizace ke dni 9. 10. 2020

Věnujte prosím pozornost aktuálně vydanému usnesení Vlády České republiky ohledně přijetí krizových opatření v oblasti návštěv v sociálních zařízeních. Plné znění naleznete zde.

Pro doplnění informací přikládáme i další nově přijatá krizová opatření v ostatních oblastech a to zde.


Aktualizace ke dni 25. 9. 2020

Ke dni 25. 9. 2020 došlo k úpravě nařízení Hygienické stanice hl. města Prahy v oblasti omezení návštěv.

Podrobné znění nařízení naleznete zde.


Informace ke dni 18. 9. 2020

Na základě nařízení Hygienické stanice hl. města Prahy se s účinností od 18. 9. 2020 od 18:00 hodin zakazují návštěvy v Domově.

Dopisy, vzkazy, balíčky a zásilky, které chcete svým blízkým doručit, můžete přinést na recepci Domova, vše prosíme zabalené tak, aby šlo ošetřit dezinfekcí, tj. v krabici, případně igelitovém balíčku. Prosíme o označení jménem klienta a domova A, B nebo D tak, kam je zásilka určena. 

Od pondělí 21. 9. 2020 bude před Domov umístěna bezkontaktní krabice, kde zásilky můžete zanechat tak, aby nedošlo ke kontaktu s pracovníkem recepce.

Děkujeme za respektování platných nařízení.

Zde budeme postupně doplňovat aktuální informace.

Celé znění nařízení Hygienické stanice naleznete ke stažení zde.


Publikováno: 31. 5. 2024 Autor: Kateřina Svobodová Sekce: Aktuality

kalendář akcí

červen 2024
Po Út St Čt So Ne
27
29
30 31 1 2
4
5
6 7 9
12
13 14 15 16
17 18
20
21 22 23
25
26
29 30

představení domova

Virtuální prohlídka

Časopis Listy z domova

archiv časopisu

Člen APSS ČR

APSS ČR logo

1 975 680 návštevníků webu
zřizovatel
Praha
partneři

Logo partnera Praha Logo partnera Mezi námi Logo partnera Europlasma Logo partnera Rigalli Logo partnera Kaleido Logo partnera Semileas Logo partnera PD Logo partnera Kimberly Logo partnera Tena Logo partnera Hartmann Logo partnera Mladí duchem Logo partnera Fysi